Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Specnaz testuje termowizory systemu "Ratnik"

Żołnierz Specnazu z celownikiem 1PN140 na karabinie - fot. CNII Cyklon
Żołnierz Specnazu z celownikiem 1PN140 na karabinie - fot. CNII Cyklon

Rosyjski Specnaz otrzymał 160 nowych celowników termowizyjnych 1PN140, które stanowią element systemu żołnierza przyszłości "Ratnik". Są one przeznaczone do badań polowych, które potrwają od kilku miesięcy do roku. Termowizor 1PN140 jest odpowiednikiem polskiego celownika STC Rubin, wchodzącego w skład systemu żołnierz przyszłości "Tytan".

Rosyjski celownik powstał w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Cyklon, w oparciu o francuską matrycę termowizyjną firmy Ulisse. System ma zapewniać skuteczne prowadzenie ognia z różnych rodzajów broni na dystansie do 1200 metrów. 1PN140 jest przewidziany jako standardowy moduł celowniczy dla uzbrojenia systemu "Ratnik". Przede wszystkim dla broni podstawowej, karabinu snajperskiego i karabinu maszynowego. 

Można zarejestrować wiele podobieństw pomiędzy celownikiem rosyjskim i polskim. W oby zastosowano na przykład wyświetlacz nahełmowy, połączony przewodem, który umożliwia prowadzenie ognia lub obserwacji bez narażania się na ostrzał przeciwnika. 

Celownik 1PN140 przeszedł już badania laboratoryjne, takie jak testy wstrząsowe i udarowe, oraz działanie tempertur od -50 do +75 stopni Celsjusza. Testy polowe stanowią ostatnią fazę państwowych badań, przed przyjęciem sprzętu na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych. Ma to nastąpić do 2015 roku. 

Jak poinformował Oleg Jakowlew, zastępca dyrektora Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Cyklon, koszt całego systemu termowizyjnego żołnierza przyszłości "Ratnik" wynosi obecnie 900 tys. rubli i jego znaczna wysokość jest spowodowana zarówno niewielkimi zamówieniami ze strony Ministerstwa Obrony Rosji, jak również użyciem zagranicznych komponentów. Cały zestaw termowizyjny składa się z celownika 1PN140, wyświetlacza nahełmowego oraz lornetki. Docelowa cena przy masowej produkcji ma wynosić nie więcej niż 100 tys. rubli.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.