Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rakietowe kły Ukrainy [Defence24 TV]

Fot. Ukroboronprom

Ukraina konsekwentnie realizuje program rozwoju systemów rakietowych, zastępując sprzęt z czasów ZSRR własnymi rozwiązaniami. Są one mniej lub bardziej oparte na dotąd wykorzystywanych technologiach ale dostepne dla krajowych producentów. Wszystkie systemy są produkowane przez ukraiński przemysł i oparte o krajowe komponenty, pojazdy i amunicję. W ten sposób stworzono już:- Systemy taktycznych rakiet balistyczny i pocisków manewrujących o zasięgu 280-450 km;- Wieloprowadnicowy system kierowanych pocisków rakietowych kalibru 300 mm o zasięgu 70-120 km;- Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet niekierowanych kalibru 122 mm z opcjonalnym naprowadzaniem i zasięgiem do 40km. Szczegóły w komentarzu redaktora Juliusza Sabaka.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. Kapustin

  Dawaj je na Krym To ci te kły wypadną To ile KASY zgarneli oligarchowie?

  1. sebaa

   Cii którzy rozkradli magazyny rezerw orz produkowali drony z butelek po mineralnej i cywilnych aparatów dla ruskiej bandy ?? na pewno sporo kasy zgarnęli :)

  2. Valdore

   Własnie wam ruskom na Krymie baza w powietrze wyleciała wiec jak widąć doprosiłeś się:)

 2. Powiślak

  A my kupujemy samoloty transportowe, nieuzbrojone śmigłowce no i niszczyciele min. PiS w ciągu 7 lat spacyfikował Orkę, Kruka, Homara, Kryla, Andersa, oraz szereg innych programów. I zamiast inwestować w POLSKĘ i POLSKI przemysł WYPROWADZA MILIARDY za granice. 7 lat zwlekali ze WSZYSTKIM, a teraz wyprowadzają kasę z Polski bo ...."są pilne potrzeby, a polski przemysł nie produkuje bo nie ma zdolności "!

  1. sebaa

   Tak i nie tylko :) i no popatrz wszyscy maja samoloty transportowe nieuzbrojone śmigłowe w wojsku :P a trałowce cóż popatrz na Ukraine ile tam min ale zresztą jak nie potrzebne nam trałowce i to dla wojsk pancernych nie potrzebne nam mosty WZT i wozy saperskie w końcu same czołgi wystarcza co nie ?? Trałowce dla floty i nie tylko holowniki i cale zabezpieczenie jest tym czym cały ten nie potrzebny nie bojowy szmelc dla wojsk pancernych......

 3. zyga

  Putin raz dwa przypiłuje kły banderowców atomem

  1. Dudley

   Za to tobie widzę przypiłował chyba poziom IQ. Już to rzeczowo argumetuję. Użycie taktyczne broni jądrowej na terytorium Ukrainy uderzy bardziej w Rosjan jak w Ukraińców. Ukraińcy stracą ludzi i sprzęt w być może w dużej liczbie, ale ograniczonej. Putin straci natomiast poparcie narodu, części rosyjsko języcznej ukraińskiego społeczeństwa, "sojuszników z OBUZ" nawet Chiny się od nich odwrócą. Świat już nie będzie taki sam. Nie moeiac o tym, że grozi to konfliktem globalnym z użyciem broni jądrowej.

  2. sebaa

   Na razie to armia gwałcicieli morderców przestępców jest piłowana do gołej kości :)

 4. Luunapark7Marek

  Wszyscy komentatorzy tacy mądrzy i narzekają, że słaby przemysł, nie ma innowacji. A ciekawe ilu z nich są inżynierem, albo studiują nauki ścisłe i byliby sami w stanie coś zrobić. Nie oczywiście lepiej czytać portale i oglądać YouTube, albo być blog erem.

 5. PolskiObywatel

  Wojna to bardzo mocny motywator.

  1. PVL

   Tak, ale z drugiej strony odziedziczyli pewne technologie po ZSRR. Mają możliwości i motywację, to i produkują. Jedyne co może ich hamować to kwestie finansowe.

  2. Boczek

   Niczego nie odziedziczyli. Ukraina była zawsze technologicznym zapleczem ZSRR.

 6. KrzysiekS

  Dlaczego polska nie może współpracowac i tego produkowac?

  1. BUBA

   Polską w temacie uzbrojenia rządzą Amerykanie............................................................................................ ................................................................................................................................................................................ Finansujemy rozwój ich przemysłu obronnego i technologii w zamian za ideę Fort Trump który nigdy nie powstanie a jest jedynie rotacyjny kontyngent. Taka cena "suwerenności"........................................

  2. Marek

   A znasz powiedzenie, że do tanga trzeba dwojga?

  3. BUBA

   Ważne kto w tańcu prowadzi, bo to on zmienia partnerów.......................................................

 7. Adams

  A my co mamy??? do czego doszliśmy przez 30 lat wolności?? Nasze Langusty będą w końcu strzelać na 40 km i to dzięki Francuzom.Czemu nie idziemy na współpracę z Ukrainą żeby w końcu rozwijać technologie rakietowe tylko ciągle na pasku USA.Czy w Polsce kolejnym władzom na tym nie zależy ? Czy mamy zakaz rozwijania czegokolwiek samemu?

  1. Żeby nie było

   To nie jest zakaz, tylko zwykła nieudolność rządzących. Na jedno zresztą wychodzi.

  2. Marek

   Bez nich też mogłyby strzelać na 40 kilometrów bo paliwo jest. I nie rdzewiałyby od niego wyrzutnie. Ale jak koś woli, żeby zarabiali obcy, wolna droga.

  3. Logistyk

   "Czy w Polsce kolejnym władzom na tym nie zależy ? " Tak, dokładnie tak jest. Jesteśmy dzięki tej władzy wasalem USA.

 8. Żeby nie było

  Śmiejecie się, śmiejecie, ale niepostrzeżenie Ukraina wyrasta na regionalną potęgę. Może nie wszystko mają super hiper, ale już na przyzwoitym poziomie i często lepszym niż polskie starocie.

  1. Marek

   Oni byli regionalną potęgą. Tylko, że tamtejsze komuchy "uwłaszczały" się. Na dużo większą skalę niż nasze, bo było co kraść i nikt ich nie pilnował. No to przestali być. I tu jest pewien paradoks. Mieli szczęście, w nieszczęściu. Trafiła im się mało intensywna wojna, więc nie przejdzie wykończenie tamtejszego przemysłu zbrojeniowego. W innym wypadku, w ramach wejścia do UE spece od przekształceń własnościowych i dostosowywania Ukrainy do UE zniszczyli by go tak, żeby kamień na kamieniu by nie został. Ba. Nie tylko. Zasolili by ziemię po zburzonych ukraińskich fabrykach. Tak samo jak było w przypadku naszych cukrowni. A teraz? Otóż niewykluczone, że WB z tamtejszymi specami na złość im wszystkim wyrzeźbi system o lepszych parametrach niż ma mieć Narew.

  2. San Escobar

   Jeśli chodzi o artylerię rakietową to my już jesteśmy 100 lat za Ukrainą

 9. pytania pytania pytania

  Kto udostępnił Ukraińcom technologie sterowania gazodynamicznego, naprowadzania INS, kompozytowych paliw rakietowych dla min. Wilgi. Kto wspomógł inżynierię odwrotną Ch35 i zmodernizował naprowadzanie. Kto wsparł modernizację Groma-2 (przede wszystkim naprowadzanie EO+INS)

  1. Davien

   Wszystko to mieli od dawna swoje:) Jakbys zapomniał to budowali własne systemy rakietowe od dawna:)

  2. KAR

   Wygląda na to, że oni (UKR) wcale tak dużo nie przejęli z dawnego ZSRR, a wręcz przeciwnie - mają sporo własnych opracowań :)

  3. Prawy Człek

   Słyszałem o tym i nowych "urządzeniach obserwacyjnych dla wojska" z Ukrinmasz, a później okazalo się że wynaleźli je w PCO. Czytałem o modernizacji ukraińskich NAMPADS a z "nowoczesnym seekerem" i przypadkowo w tym czasie CWR T-M sprzedało pokaźną partie bloków elektroniki z seekerami Ukrainie, czytałem też o nowych SKO dla czołgów a później okazało się że wynalezł je Ukraiński przemysł wynalazł je w Ożarowie Mazowieckim. Aż boję się zapytać dla komu Kraśnik sprzedaje wszystko co wyprodukuje do 122mm czy 152mm amunicji. Nawet nie pytam komu Gamrat sprzedaje laski prochowe :-)

 10. TOR

  Czy autor uwzględnił obecną sytuację gospodarczą Rusi?

Reklama