Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rafael walczy z koronawirusem za pomocą zaawansowanych technologii

Corona Robot. Fot. Rafael.
Corona Robot. Fot. Rafael.

Izraelski Rafael poinformował o wysiłkach, jakie podjął w celu wsparcia służby zdrowia w związku ze zwalczaniem pandemii koronawirusa COVID-19.

Od samego początku kryzysu koronawirusowego siedem zespołów programistycznych Rafaela zostało rozmieszczonych w 11 izraelskich szpitalach, nieprzerwanie pracując nad wykorzystaniem i wdrażaniem zaawansowanych technologii w walce z COVID-19. 

Po kompleksowym przeglądzie i określeniu najważniejszych potrzeb wysiłki firmy skoncentrowały się na dwóch głównych celach: ochronie personelu medycznego przed infekcją dzięki rozwiązaniom technologicznym – i szybko opracowywanych rozwiązaniach, które można przetestować i wdrożyć w ciągu kilku dni – a nie tygodni lub miesięcy. Cele te są osiągane w rekordowym czasie, przy użyciu różnych technologii – dzięki bezinteresownemu poświęceniu pracowników Rafaela, którzy wkładają serce i duszę w zmianę przeznaczenia najbardziej użytecznych technologii firmy w celu stworzenia tych pilnie potrzebnych rozwiązań.

Minimalizowanie bezpośredniego kontaktu z pacjentami zakażonymi koronawirusem 

Robot Corona 

Wiele rutynowych czynności pielęgniarskich obejmuje obecność fizyczną w pokojach pacjentów i bezpośredni kontakt z pacjentami, zwiększając ryzyko zarażenia. Aby zmniejszyć to ryzyko, Rafael dodał algorytmy przetwarzania obrazu i wizji komputerowej do istniejącego, gotowego robota – tworząc robota Corona, który może wykonywać szereg rutynowych zadań pielęgniarskich, w tym rozdzielanie żywności i leków oraz umożliwia zdalną łączność pomiędzy pielęgniarkami i pacjentami za pomocą ekranu. Wykorzystanie technologii rozpoznawania twarzy, a także informacji wcześniej wprowadzonych przez pielęgniarki, zapewnia, że robot rozdziela posiłki i leki odpowiednim osobom, co znacznie zmniejsza potrzebę wchodzenia do pokoi pacjentów zakażonych koronawirusem przez pielęgniarki.

Transfer danych 

Jednym z głównych powodów, dla których pielęgniarki wchodzą do sal pacjentów, jest sprawdzanie i monitorowanie parametrów życiowych pacjentów oraz odczytywanie parametrów na różnych urządzeniach podłączonych do pacjentów. Urządzenia te są podzielone na 3 typy: respiratory, urządzenia do iniekcji dożylnej (IV) oraz monitory mierzące ciśnienie krwi, puls i poziom tlenu. Z tego powodu rozwiązanie Rafaela zostało podzielone na 3 części – nad którymi ciągle pracują 3 różne zespoły.

Jeden zespół przetestował „kanały łączności” respiratorów i IV – bardzo złożoną funkcję, dla której dokładność ma kluczowe znaczenie. Korzystając z protokołów łączności, zespół był w stanie przesłać personelowi medycznemu dane w sposób bezpieczny i zaszyfrowany.

Jeśli chodzi o monitory parametrów funkcji życiowych, wyzwanie było znacznie bardziej złożone, ponieważ urządzenia te nie mają protokołu łączności – a większość z nich to starsze modele bez możliwości łączności. Dlatego Rafael opracował proste i skuteczne rozwiązanie z wykorzystaniem podstawowych smartfonów, które są wyposażone w zaawansowane algorytmy przetwarzania i wykrywania obrazów (podobnie jak pociski Rafaela). Telefony te są umieszczone przed monitorami na specjalnych podstawkach i przekazują z monitorów aktualne obrazy danych pacjentów – bez zakłócania ich działania lub dokładności. Dane te są następnie przekazywane zespołom medycznym, co eliminuje potrzebę jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu z pacjentami.

image
Zwrotna zaszyfrowana transmisja danych. Fot. Rafael 

Zespoły Rafaela napotkały kolejne wyzwanie. Aby umożliwić lekarzom śledzenie stanu pacjentów w czasie rzeczywistym, nawet z domu, opracowano zaszyfrowaną aplikację opartą na chmurze, która umożliwia bezpieczny dostęp do bazy wszystkich danych pacjenta i jej przeglądanie z dowolnego miejsca. Aplikacja obsługuje nieograniczoną liczbę parametrów i może wykonywać zaawansowane analizy statystyczne danych.

Identyfikacja osób z gorączką w miejscach publicznych 

Kamery termowizyjne

Osoby o podwyższonej temperaturze ciała mogą stanowić zagrożenie dla pacjentów i personelu medycznego, a także ogółu społeczeństwa, i należy je zidentyfikować w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale. Aby identyfikacji osób w miejscach publicznych Rafael zwrócił uwagę na kamery termowizyjne naszej spółki zależnej Opgal. Te bardzo czułe kamery, które są używane w urządzeniach naprowadzających zamontowanych w naszych pociskach, mogą wykrywać i mierzyć ciepło z dużej odległości. W ciągu kilku dni opracowano specjalne algorytmy dla kamer, które mogą mierzyć temperaturę ciała.

image
Kamera termowizyjna. Fot. Rafael.

To unikalne rozwiązanie może zidentyfikować zdalnie nieograniczoną liczbę osób przechodzących przed obiektywem kamery, a temperatura ciała każdej osoby jest indywidualnie wykrywana i monitorowana, bez konieczności zatrzymywania się przed kamerą w celu jej sprawdzenia. Program pilotażowy został pomyślnie ukończony w szpitalach Bnei Tzion i HaEmek, a rozwiązanie jest już w użyciu. W przyszłości ta innowacja może być również zastosowana także w centrach handlowych, sklepach, itp.

Dostarczanie bezpiecznej alternatywy dla masek tlenowych

Chociaż respiratory są kluczowym narzędziem w walce z ostrymi zaburzeniami oddychania, większość pacjentów ich nie potrzebuje, a zamiast tego otrzymują maski tlenowe. Jednak stosowane obecnie maski łatwo się zanieczyszczają i stwarzają wysokie ryzyko przenoszenia chorób oraz narażania personelu szpitala i pacjentów. Ponieważ próby izolacji pracowników medycznych nie powiodły się, skupiono się na izolacji pacjentów.

image
Hełm tlenowy. Fot. Rafael.

Wydawało się, że stosowane we Włoszech urządzenia wentylacyjne oparte na hełmach będą skuteczne, więc w Rafaelu skoncentrowano wysiłki w tym kierunku, opracowując prototyp hełmu tlenowego w oparciu o własny, unikatowy projekt. Urządzenie to zostało już zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i jest obecnie testowane w ramach programu pilotażowego w szpitalach Shaarei Tzedek i Nahariya. 

Hełmy tlenowe. Fot. Rafael.
Hełmy tlenowe. Fot. Rafael.

Przyspieszenie produkcji respiratorów wyprodukowanych w Izraelu

Oprócz tych niezwykłych projektów Rafaela bierze również udział w programie współpracy firm obronnych z izraelskimi producentami respiratorów, który jest organizowany przez izraelską administrację ds. rozwoju uzbrojenia i infrastruktury technologicznej (MAFAT). Współpracując bezpośrednio z Flight Medical, Rafael pomaga im w zakupie komponentów do produkcji wentylatorów, które trudno jest obecnie zdobyć. Firma Rafael pomaga im również w tworzeniu ogromnej i złożonej infrastruktury produkcyjnej.

Zaangażowanie Rafaela w walkę z koronawirusem jest odzwierciedleniem zaangażowania firmy od samego początku w działania na rzecz ratowania życia. To silne poczucie wspólnoty oraz osobistej i korporacyjnej odpowiedzialności jest częścią DNA Rafaela – i istotną częścią sukcesu firmy.

Reklama
Reklama

Komentarze