Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

RAE 2013: rosyjski robot bojowy na podwoziu gąsienicowym

Pojazd bezzałogowy MRK - fot. UralVagonZavod
Pojazd bezzałogowy MRK - fot. UralVagonZavod

Podczas Russia Army Expo 2013 zaprezentowano po raz pierwszy nowego, rosyjskiego robota bojowego na podwoziu gąsienicowym. Pojazd posiada nowoczesny system celowniczy, zdolny do śledzenia celów w ruchu i uzbrojenie w postaci 12,7 mm karabinu maszynowego lub 30 mm granatnika. System powstał w Iżeskich Zakładach Radiowych, we współpracy ze słynnym UralVagonZavod, produkującym wozy takie jak T-72 i BMP-3. 

MRK ( Mobilnyj Rabototechniczeskij Kompleks), czyli w wolnym tłumaczeniu, mobilny system robotyczny, jest zdalnie sterowanym robotem bojowym na podwoziu gąsienicowym. Może on skutecznie prowadzić działania patrolowe czy rozpoznawcze, ale też wykrywać i niszczyć wybrane cele za pomocą uzbrojenia pokładowego. 

Zgodnie z informacjami producenta pojazd może operować autonomicznie przez 10 godzin, lub pozostawać w trybie "uśpienia" przez 7 dni. Działając w odległości do 5 km od operatora, na pełnych bateriach może przejechać 250 km. 

MRK wyposażony jest w nowoczesny dzienno-nocny system celowniczy i może prowadzić skuteczny ogień w ruchu. Uzbrojenie posiada 360 stopniowe pole ostrzału oraz pełną stabilizację . Komputer balistyczny umożliwia śledzenie celu podczas jazdy niezależnie od wykonywanych manewrów. System posiada funkcję jednoczesnego śledzenia do 10 celów. 

Może być wyposażony w karabin maszynowy RPK 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy "Kord" kalibru 12,7 , a nawet 30 mm granatnik automatyczny AGS-17 lub jego nowszy wariant, AGS-30. Jest to dość silne uzbrojenie, aby pojazd mógł przeprowadzać samodzielne działania ofensywne.

Może się to łączyć z informacjami iż rosyjskie siły zbrojne planują wyposażyć formacje zmechanizowane w uzbrojone pojazdy bezzałogowe. Jak poinformował przedstawiciel Iżewskich Zakładów Radiowych, pojazd był w lipcu prezentowany w akcji przedstawicielom Ministerstwu Obrony Narodowej Rosji. 

Reklama
Reklama

Komentarze