Przemysł Zbrojeniowy
Przeciwpancerne Kornety będą produkowane w Jordanii
Jak poinformowała rosyjska korporacja Rostec, produkcja seryjna eksportowej wersji przeciwpancernego pocisku kierowanego 9M133 Kornet-E na rzecz bliskowschodnich klientów zostanie ulokowana w Jordanii. Informację tą przekazano w trakcie trwających właśnie międzynarodowych targów zbrojeniowych IDEX-2021.
Targi IDEX-2021, które są największą wystawą zbrojeniową na Bliskim Wschodzie i jedną z największych na świecie, odbywają się w dniach 21-25 lutego br. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w Abu Zabi. Na wspomnianym wydarzeniu Rosjanie prezentują ujednoliconą wystawę narodową na hali nr 12 o powierzchni ponad 1200 mkw. Za organizację jej odpowiada część Rostec zajmującą się sprzedażą zagraniczną - spółka Rosoboronexport. wśród spółek wystawiających się na wspomnianych targach można wymienić m.in. Biuro Projektowe KBP z Tuły, które jest autorem systemu Kornet-E.
Czytaj też: Irańskie pociski przeciwpancerne w Libii?
W trakcie trwania targów Rosoboronexport, czyli część korporacji Rostec zajmującą się sprzedażą zagraniczną, podpisało umowę z jordańską spółką Jadara Equipment and Defence Systems na przekazanie licencji na lokalną produkcję pocisków Kornet-E w Jordanii na rzecz regionalnych klientów eksportowych. W ramach umowy jordańskie zakłady mogą montować pociski 9M133-1 i 9M133F-1 dla tego systemu. Na Bliskim Wschodzie obecnie system ten eksploatują siły zbrojne wielu państw. Wśród nich wymienić można m.in. Turcję, Syrię, Irak, Iran, Jordanię, Arabię Saudyjską, Bahrajn, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Kornet-E to jeden z najbardziej skutecznych i poszukiwanych systemów przeciwpancernych na światowym rynku broni, co skłoniło naszych kolegów z Jordanii do rozpoczęcia wspólnej produkcji na ich terytorium
9M133 Kornet-E to rosyjska wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych zaprojektowana i produkowana przez Biuro Konstrukcyjne KBP. Masa pocisku wynosi 27 kg (z tubą wyrzutni 29 kg), a całego systemu (z trójnogiem i wyrzutnią z systemem celowniczym) 64 kg. Zasięg systemu wynosi od 100 do 5000 metrów, a jego przebijalność wynosi od 1000 do 1200 mm RHA. Wykorzystuje on zarówno tandemowe głowice kumulacyjne przeznaczone do rażenia silnie opancerzonych ciężkich wozów bojowych z pancerzem reaktywnym jak i pociski odłamkowo-burzące z głowicą termobaryczną, które służą do niszczenia umocnionych obiektów i siły żywej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie