Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Prototyp An-132 poleci w 2016 roku

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Prototyp samolotu transportowego An-132 ma wznieść się w powietrze w drugim kwartale 2016 roku. Maszyna powstaje we współpracy ukraińskiego koncernu Antonow i saudyjskie firmy King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST).

Będący głęboką modernizacją popularnego średniego samolotu transportowego An-32, nowy model ma być pierwszą maszyną powstającą w kooperacji z zachodnimi firmami i z tak dużym wykorzystaniem komponentów do dużych producentów takich jak Pratt&Whitney czy Honeywell. AN-132 ma charakteryzować się dwukrotnie większym zasięgiem, lepszą ładownością oraz krótkim startem i lądowaniem z nieutwardzonych lotnisk.

Zgodnie z zawartą umową maszyna będzie produkowana w saudyjskich zakładach KACST, jednak prototyp ma zostać opracowany i wyprodukowany przez zakłady Antonow. Ukraiński producent wybrał już istotne komponenty, pochodzące od renomowanych producentów zachodnich. Do napedu mają posłużyć silniki Pratt&Whitney Canada PW150 z sześciołopatowymi śmigłami R408 firmy Dowty Propellers Company. W pełni cyfrową awionikę dostarczy koncern Honeywell a system podtrzymywania życia Liebherr.

Prototyp ma zostać oblatany w drugim kwartale przyszłego 2016 roku, natomiast produkcja powinna ruszyć za dwa lata.

(AR) 

Reklama

Komentarze

    Reklama