Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Produkcja Kraba w HSW

Krab
Krab
Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Poseł Paweł Bejda, wysłał interpelację poselską nr. 38232 dotyczącą kwestii produkcji 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab w Hucie Stalowa Wola.

Reklama

W swojej interpelacji poseł Bejda zadał pytanie dotyczące zdolności produkcyjnych 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab w HSW , w kontekście zamówień dla Sił Zbrojnych RP, zamówień dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz zwiększenia mocy produkcyjnych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W nawiązaniu do interpelacji, odpowiedzi udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, który wskazał ,że w roku 2016 gdy zamówiono 96 AHS Krab, za kwotę 4,6 mld PLN, w pełni wykorzystano zdolności produkcyjne Huty Stalowa Wola.

Czytaj też

Zaznaczono jednocześnie, że w roku 2022, HSW zobowiązała się do wyprodukowania i dostarczenia w możliwie najkrótszym terminie, 54 AHS Krab. Wymusiło to wprowadzenie zmian do umowy, w efekcie czego 16 grudnia 2022 podpisano aneks do umowy, który zawarł zaktualizowany harmonogram dostaw kolejnych pięciu baterii.

Czytaj też

Podkreślono, że wykorzystywane są do maksimum możliwości produkcyjne jakimi dysponuje HSW. Przy czym ze względu na potrzeby obronne, oraz w wyniku przeprowadzonych analiz, wykazano że strona koreańska jest wstanie dostarczyć odpowiednie ilości sprzętu wojskowego w wymaganych terminach.

Czytaj też

Co ciekawe poinformowano także, że w wypadku zakupionych 155 mm armatohaubic samobieżnych K9A1, ze względu na pilność dostaw, wstępna dokumentacja techniczna wykonana została w języku angielskim, natomiast wykonawca zobowiązał się do przygotowania dokumentacji w języku polskim. Co więcej, obecnie trwa proces instalacji polskiego systemu dowodzenia, co oznacza także zmianę oznakowania systemów z języka koreańskiego na język polski.

Czytaj też

Warto by przy okazji zadać inne pytania, mianowicie czy kolejne zamówienia AHS Krab, przewidują uzupełnienie liczby sprzętu, który został przekazany w ramach pomocy Ukrainie? Oraz jakie jest planowana całkowita liczba Krabów, które mają być jeszcze zamówione dla SZ RP?

Reklama

Komentarze (30)

 1. Kasandra

  Po pierwsze kiedy kupiono licencję na podwozie po drugie zaczetobod montaży z gotowych elementów Korei po trzecie linie produkcyjna za 60 mln zł postawiono po 2016 roku bo bez tego nie dało się produkować inaczej niż na zautomatyzowanej lini produkcyjnej po czwarte to była linia rozruchowa na taki etap początkowy 16-24 egzemplarzy rocznie bo nikt nie myślał o wielkiej ilosci Krabów wojsko chciało 120 sztuk Ina tyle projektowano i po piąte lufownia wąskie gardło produkcji bo dotychczas mieliśmy lufy z Nextera i Reinhmetalla i nim nasza lufowniaxrusztyla to można było przyspieszyć...

 2. RGB

  Ja wracam do podstawowego pytania: dlaczego MON zamówił tylko 48 Krabów i aż 672 K9? Nawet jeśli Koreańczycy mają dwa razy większe możliwości produkcyjne (?) to jest tu miejsce na zamówienie na 200 a nawet (w kontekście Krabów przekazanych Ukrainie) 300 Krabów. Przecież się nam spieszy! Kto i dlaczego to blokuje?

  1. wert

   jeśli 'blokuje" to raczej dość ograniczona i tendencyjna ciasnota umysłowa opłacona złociszami wiadomego POchodzenia! Koreańczycy mają tu wszystkie atuty w ręku w tym pełnię praw do podwozia i powerpacka a my nie mamy za bardzo czasu na kombinowanie alternatyw? Szczegółow negocjacji, warunków kontraktu nie znamy! Kraby maja być produkowane do 2026 minimum czyli jeśli osiągną produkcję 50 szt/rok to ilośc w sam raz dla UKR.. Korea nie pali się ze sprzedażą SpW dla nich. Teraz oganiasz? W NASZYM interesie jest równie szybkie jak nasze dozbrojenie UKR nawet gdybyśmy to mieli w jakims stopniu finasować

  2. Pucin:)

   @wert - nie kłam - to coś dla ciebie - cytat z artykułu ---- "Problem jednak w tym, że HSW posiada pełnię praw majątkowych. Oznacza to, że Huta może sprzedawać gotowe Kraby i udzielać licencji na produkcję pojazdów za granicą. W przypadku K9 takiej możliwości mieć nie będzie, a wszelkie prawa do produktu będą należały do Koreańczyków. Polska fabryka z producenta i konstruktora zostanie zredukowana do poziomu montowni." - pt. Cios w nasze polskie Kraby. Zaskakujący ruch Błaszczaka - autor - Sławomir Zagórski - 09.02.2023r.. - brejzolenie to twoja specjalność.

  3. Pucin:)

   @wert - nie wyszło brejzolenie z lufami (zostałeś rozjechany na forum D24-przypominieć kiedy? HA, HA, HA) to teraz brejzolisz z podwoziem i napędem!!!!! Komediant. :)

 3. wert

  Polska powinna miec dziś 240 SAH przy MINIMALNEJ produkcji 16 szt/rok. Wojenka przejęciowa Bumar-HSW w 2008 POd szczujnym okiem "mynystra łobrony" uwalił podwozie Kaliny- 8 mln PLN. Za każde podwozie Kraba płacimy 11.5 mln opłat lic. Wady Kaliny z komunikatu HSW- "pęknięcia kadłubów, niewydolny układ chłodzenia skutkujący przegrzewaniem się silnika, niewydolny układ napędowy z wyciekami z silnika i przekładni bocznych, nieszczelny układ paliwowy, nieszczelności układu wydechowego skutkujące przedostawaniem się spalin do środka przedziału układu napędowego, niedokładny pomiar poziomu paliwa, zbyt długi okres zalewania układu paliwowego paliwem, niestabilna praca układu zasilania elektrycznego". Gdzie był minister gdy prezes nie rozumiejący słowa atest zbierał blachy w pokrzywach Ostrowca? Wieża i armata byłyby te same co w Krabie! Mleko wylali i dziś to tałatajstwo pyszczy w niebogłosy. Krab 1 i Krab 2 z innych pokrzyw niż pękające 3-8 do dziś śmigają w Toruniu

  1. Bender

   Widzę, że marzy Ci się stanowisko głównego propagandysty w stylu Sołowiowa. Styl już masz podobny. Tymczasem wartość dodana koreańskiego podwozia (oprócz braku wymienionych w Twoim komentarzu wad Kaliny) jest taka, że pojazd ma znacznie większą dzielność terenową, łatwiejszą obsługę, a po oddaniu strzału tłumi drgania w ciągu sekundy, a nie 3-4 jak to jest na Kalinie. W szkole w Toruniu głównie realizują zadania ogniowe, a nie manewry taktyczne, więc stare podwozia mogą jeszcze posłużyć chwilę, są inne priorytety np. wojna. Decyzja o przecięciu węzła gordyjskiego blokująca program przez kilkanaście lat pozwoliła na rozpoczęcie produkcji seryjnej. Tylko dzięki temu mamy jakieś Kraby dla siebie i Ukrainy.

  2. wert

   Bender@ wężłem gordyjskim było dopuszczenie do wojenki przejęciowej kosztem PODSTAWOWEGO interesu państwa. Te toruńskie Kraby przeszły cykl badań poligonowych przewidzianych dla 6 szt i były chwalone (o dziwo) za stabilizację po strzale Twoja "sekunda" pewnie przejdzie do histori kabaretu, ile to strzałów daje na minute? A ile faktycznie Krab może wykonać? Widać prawda zabolała skoro reakcją są żenująco prostackie wycieczki POrównawcze. Nie dziwią wcale

  3. RGB

   Bender zapominasz że od Kaliny minęła już prawie dekada. Nawet Bumar poprzez modernizacje Leo nabył już zdecydowanie wyższych kompetencji. W HSW w tym czasie zaprojektowano Borsuka, LPG, ZSW30, to jest skokowy rozwój. Również wspomniane przez Ciebie tłumienie drgań po oddaniu strzału, czyli zawieszenie hydropneumatyczne, jest autorskim wkładem HSW w oryginalne podwozie K9. Na tamten moment zastosowanie podwozia z K9 nie było złym pomysłem, ale teraz rodzime podwozie jest już zdecydowanie w zasięgu naszych możliwości.

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Generalnie płacimy za błąd strategiczny braku realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego 2017, który zwiększył liczbę Krabów do 500. To WTEDY NATYCHMIAST winno być zawarte zamówienie na 380 Krabów z odpowiednimi transzami finansowymi, HSW by zbudowało dodatkowe 2 linie produkcyjne za 215 mln zł, a od 2019 produkcja by była na poziomie 3x24=72 Kraby rocznie. Zresztą i w 2017 i 2018 produkcja pierwszej linii mogła być zwiększona z 16 do 24 sztuk. Wszelkie zabiegi HSW na realizację SPO 2017 MON odrzucił. Na 24 lutego 2022 w WP by było 220-250 Krabów, a produkcja by spokojnie zaspokajała luki dostaw dla Ukrainy. Teraz mamy żałosne spóźnione kopanie studni do pożaru - kosztem podatnika i rozwoju polskiego przemysłu. - i kosztem bezpieczeństwa narodowego - ale i kosztem mniejszych zdolności zasilenia Ukrainy. Instytucje państwa - niedostateczny z wykrzyknikiem.

  1. PPPM

   @Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy A na 31 grudnia 2022 r. byłoby "0" Krabów, bowiem byłyby wszystkie na Ukrainie. Nasz rząd do poważnych nie należy.

 5. Był czas_3 dekady

  Mnie się podoba nasz KRAB dostosowany do naszych potrzeb, według naszych założeń, a nie jakieś K9. Z czasem pojawiłby się automat ładowania,

  1. KPS1

   Pewnie dalej po 20 Krabów na rok, to nie jest tak że mamy wojnę przy granicy.

  2. RGB

   Nie wiemy jakie faktyczne możliwości maja Koreańczycy. Warto pamiętać że do każdego modułu ogniowego - do każdych 24 K9, HSW musi wyprodukować 18 specjalistycznych pojazdów wsparcia.

  3. Capt Raginis

   W 2026 roku polska armia będzie mieć 212 haubic K9 i ponad 100 Krabów. W sumie ponad 300 dział gotowych do walki. W tak krótkim czasie nie da się osiągnąć takiej liczby dział produkując same Kraby. Przykro mi, ale takie są fakty. Dla mnie nie ma znaczenia czy będą K9 czy Kraby. Ważne, żeby armia dysponowała dużą ilością tych dział i żeby były one gotowe do walki w razie "W". Interes armii i bezpieczeństwo kraju są najważniejsze.

 6. Z prawej flanki

  O mocach produkcyjnych HSW już kiedyś wypowiadał się ówczasny jej prezes Zając.... No ale najwyraźniej "nie miał pełnych informacji" skoro obecnie przedstawiciel rządu deklaruje że- "my zrobiliśmy wszystko dobrze! nie dało się więcej!" :D

  1. Truck

   A jakie moce przerobowe mają Koreańczycy skoro zgidnie z informacją MON pierwsze zakontraktowane haubice samobieżne rodziny K9 zostały wyprodukowane w latach 2008-2010 oraz 2021-2022 – i poddane remontowi głównemu?

  2. KPS1

   Zakładając produkcję nawet 200 Borsuków rocznie HSW jest zapchana na najbliższe 10 lat, a dodatkowo jeszcze realizują inne projekty.

  3. Zenek2

   @KPS1 nic nie jest zapchane. Rozbudowa mocy, wydzielenie produkcji komponentów do innych spółek PGZ. Do tego wystarczy trochę planowania i pieniędzy.

 7. KPS1

  Mamy wojnę przy granicy, czy na serio szybkie dostawy sprzętu nie są dobrym argumentem? Co do Kraba to chciałbym przypomnieć że to jest podwozie Koreańskie to samo co w K9 (ze zmianami) i wieża z AS 90 (ze zmianami). W sumie to co zmieniamy to wieżę z Brytyjskiej na Koreańską (sądzę że w K9 będą zmiany z podwozia i wieży K2 podobne jak te w Krabie

  1. APSK

   A czy będą szybkie? Terminy dostaw z Korei są takie same jak dotychczasowe z Polski. To co otrzymaliśmy to zużyte AHS z Korei i nie ma co się nimi podniecać. To sprzęt który powinien zostać zastąpiony Krabami, które w odróżnieniu od produktu koreańskiego są sprawdzone w boju i dowiodły swojej wyższości nie tylko nad AHS-ami rosyjskimi, ale także i zachodnimi. Zamiast zamówić linie produkcyjne, zamówiliśmy produkt który nie dorównuje polskiemu. Zmarnowano dwie kadencje i nie zrobiono nic aby wykonać zamówienia w polskim przemyśle. Dlaczego nie ma dużych zamówień na PPK Pirat? Zamówienia w ilościach homeopatycznych uniemożliwiają rozwinięcie produkcji, stworzenia zaplecza logistycznego do produkcji i łańcucha poddostawców. Krab może być produkowany w dowolnych ilościach w Polsce. To tylko bezwład organizacyjny MON, brak zdecydowania i umiejętności negocjacyjnych obecnego rządu sprawia iż jesteśmy z ręką w nocniku.

  2. APSK

   A czy mamy jakieś szybkie dostawy? Przecież to co do Polski przybyło to sprzęt używany a nie nowy. Nowy szybciej wyprodukuje się w Polsce a nie za granicą. Mamy licencję na produkcję podwozia i można je również zamówić w Korei w razie czego. Te zmiany w polskich Krabach są znaczące i dlatego Krab jest tak dobrym AHS-em. Mamy gotowe linie produkcyjne związane z tą wieżą + cały łańcuch logistyczny. K9 może być w Polsce wyłącznie składany z koreańskich części, gdyż HSW, tak jak każdy inny producent korzysta z półproduktów poddostawców, w tym całych zespołów mechanicznych. Komponenty do K9 będą musiały przyjeżdżać z Korei, gdyż ich poddostawcy nie udzielili licencji na ich produkcję w Polsce. Z producenta HSW zmienia się w zakład montażowy, a polscy poddostawcy wypadają z rynku. W razie zagrożenia wojną nie będziemy mieli żadnych możliwości wyprodukowania większej liczny AHS-ów K9.

  3. mick8791

   @KPS1 wojna jest przy granicy ukraińsko - rosyjskiej, a nie polskiej! Co więcej przez ostatni rok linia frontu przesunęła się raczej na wschód, a nie na zachód. Sprawdź sobie też chłopcze ile km dzieli te dwie granice. Co do Kraba - owszem używamy licencyjnego koreańskiego podwozia. Tyle, że zostało ono przebudowane pod polskie potrzeby. Jest od koreańskiej wersji znacząco lepsze, bo posiada chociażby taki system jak zautomatyzowany system gaśniczy, którego w K9 nie ma! Co do wieży - AS90 była tylko bazą do opracowania polskiej (!) wieży. Zrobiła to HSW we współpracy z WB Electronica. Do tej wieży mamy pełnię praw intelektualnych, bo to polski produkt! Trochę wiedzy w temacie misiu! Co więcej całość produkowana jest w Polsce, w dużej mierze z użyciem komponentów od polskich poddostawców i podatki również pozostają w kraju. Poza tym Krab w przeciwieństwie do K9 jest sprzętem przetestowanym w boju. Co najważniejsze - sprawdza się znakomicie.

 8. RGB

  Podstawowe pytanie jest takie: dlaczego MON nie zamówi większej liczby Krabów np. 200, 500 ? Zamiast tego składa zamówienia na jakieś symboliczno-pozorowane ilości? W biznesie zbrojeniowym jest tak, jak w każdym innym biznesie. Jeśli sprzedajesz paczki i masz zbyt na poziomie 100 pączków, a na rynku jest zapotrzebowanie na 1000, to żeby zwiększyć produkcję musisz zadbać o długotrwały kontrakt, a dopiero później bierzesz kredyty, rozbudowujesz park maszynowy i inwestujesz w szkolenie ludzi. Bez długoterminowych kontraktów wszystko to nie ma najmniejszego sensu.

  1. Guma

   Ale to nie pączki

  2. APSK

   Ale reguły ekonomiczne nadal istnieją.

  3. mick8791

   @Guma chłopcze paczki to tylko przykład! Wiedząc jakie mamy zapotrzebowanie i równocześnie posiadając dobry produkt powinniśmy inwestować środki w zwiększenie możliwości produkcyjnych Kraba zamiast wydawać kasę za granicą! Czego nie rozumiesz?

 9. RGB

  Tu się toczy walka o zdecydowanie większą stawkę, o polski przemysł zbrojeniowy. Nikt nas w tej chwili nie atakuje, więc mądrze byłoby wykorzystać ten czas i budować swój przemysł, a na pewno nie marnować tego potencjału który już jest! Armato-haubice mają służyć kilka dekad i nie wiadomo jak się ułoży sytuacja, Być może Ukraina wstąpi do Nato, albo się z nim stowarzyszy i nasze wojska będą musiały tam stacjonować, Albo tak jak dzisiaj będziemy musieli zasilić ich sprzętem. Korea jest bardzo podatna na manipulacje Rosjan, Co wtedy z koreańskim sprzętem.? Jeśli powiedzą nie, to pewnie będziemy musieli ogłosić pilną potrzebę operacyjna i kupić sprzęt u Amerykanów. Kupowanie obcego sprzętu kiedy ma się swój jest objawem głupoty albo złej woli, ja podejrzewam to drugie.

  1. mc.

   O czym Ty piszesz ??? NIKT NAS NIE ATAKUJE ?! Masz "pożar za płotem" i NIKT NIE WIE CO BĘDZIE ZA CHWILĘ !!!

  2. APSK

   Skoro jest pożar to się zamawia kilka setek Krabów i zabezpiecza finansowo kontrakt. Jedynym powodem dla którego zamówione są K9 to finansowanie ich z kredytów długoterminowych. Na rozbudowę HSW należałoby już wczoraj przekazać miliardy złotych z budżetu państwa. W przypadku K9, jest kredyt u Koreańczyków (to rząd Korei gwarantuje zapłatę firmom koreańskim) i polski rząd może posiadane pieniądze przeznaczyć na kiełbasę wyborczą w tym roku. Uzależniamy się od państwa, które wyżej stawia relacje z Rosją niż z Polską. Gdzie jest wsparcie dla Ukrainy ze strony Korei?

  3. mick8791

   @mc. tak jak to napisałeś pożar jest za płotem. I ten "pożar" akurat jasno pokazał "wartość" ruskiej armii. Po zakończeniu tej wojny (bez względu na jej wynik) ruscy przez wiele lat nie będą zdolni do jakichkolwiek operacji zaczepnych! I to jest czas na mądre wzmocnienie polskiej armii. Więc może zamiast kupować (jak się okazuje UŻYWANE) K9 z zapowiedzią uruchomienia ich produkcji w Polsce należałoby rozbudować możliwości produkcyjne Krabów? Teraz na długie lata uzależniamy się od kredytowania zakupów uzbrojenia przez koreański rząd panie "mądry"!

 10. mc.

  Jako że mamy wysyp specjalistów od wszystkiego, to mam do nich pytanie: HSW ma mieć wyłączność na produkcję armatohaubic, TAK ? To ile luf kalibru 155 mm jest w stanie rocznie wyprodukować HSW ??? Uwaga dodatkowa - już teraz wiadomo że oprócz lufy "zamontowanej" musimy mieć minimum 2 w zapasie na każdy pojazd (ze względu na zużycie przy częstym strzelaniu) - patrz doświadczenia z Ukrainy.

 11. raf4

  ten kontrakt z Korea jest bez sensu....bo kupowac sami cos w Korea na drugim koncu swiata i do tego bron na wypadek wojny to idiotyzm....co z logistyka zapasam czesc uzupelnienem strat gdy bedzie W.... przeciez oni sa na dalekim wschodzie nikt USA NATO nie dam nam czesc do K2 z K9 tez bedzie ciezko i co wtedy ......porzucimy je na lini frontu jak ruscy swoje czolgi pod Kijowem...ale jak nie wiadmo o co chodzi to chodzi o ,,,,,, oby po wyborach zmienila sie opcja i rzucila swiatlo na te dziwne przetagi! mnie dziwi jedno mamy gotowego Kryla spełnia wszystkie warunki łącznie z transpoertem Herkulesem i autoamtem ładowania i cicho o zakupach !??! to :155mm SpGH EVA

  1. Komi

   Jakoś w czasie II WŚ logistyka amerykańska zza oceanu dawała radę, bo gdyby nie dawała to Niemcy byliby po pół roku na Kamczatce. Dobrze mieć kogoś, od kogo kupimy sprzęt daleko, bo właśnie nie będąc zaangażowany w ewentualny konflikt, może organizować dostawy dla nas.

 12. Fabian_0200

  Do tych wszystkich znawców co tak negują pilne zamówienia uzbrojenia w Korei w tym armatohaubic K-9! Gdzie byliście z waszymi "cennymi" radami i uwagami jak PO zwijało polską zbrojeniówkę i to w dosłownym tego słowa znaczeniu? PO zostawiło po sobie niemal spaloną ziemię w polskich zakładach gdzie inwestycje były robione głownie siłami własnymi tychże zakładów. PiS obejmując władzę musiał niemalże od podstaw rozkręcać w nich produkcję sprzętu dla wojska. Ogromne braki finansowe w pierwszych latach po objęciu władzy pop poprzedniej ekipie, konieczność naprawy tego co PO zniszczyło (nie wszystko dało się uratować - np bezpowrotnie sprzedane zakłady lotnicze i śmigłowcowe) , doprowadzone na skraj upadku stocznie wojenne etc.... Myślicie że potencjał przemysłu zbrojeniowego buduje się w parę lat? A gdzie wysoce wykwalifikowane kadry, nowoczesne maszyny i centra obróbcze, infrastruktura....

  1. Vraad

   Przecież PiS tak samo sprzedawało przemysł lotniczy i stocznie. W Fabrykę Łucznik o ile sobie przypominam to za PO zainwestowano. PIS nic nie zrobił dla polskiej zbrojeniówki.

  2. nyx

   Przypomnę, że to za czasów PO podpisano umowę na produkcje 120 AHS Krab wraz z osprzętem,.. Podobnie z rakami, KTO Rosomak zaczęto produkować za czasów SLD... Zastanów się co teraz PiS robi zamawiając sprzęt w Korei bez offsetu... K2 - OK ale K9?

  3. salvator

   Pan premier rządu PIS Mateusz Morawiecki już w sierpniu 2021 r. otrzymał wiedzę od USA, że na pewno wybuchnie wojna w Ukrainie. W listopadzie 2021 r. przekazały premierowi rządu PIS Mateuszowi Morawieckiemu dokładną datę uderzenia (pomyłka byłą 2 dniowa). Co zrobił pan premier rządu PIS w tym czasie do wybuchu wojny. Glapiński, który do końca 2021 r. wmawiał Polakom, że inflacja nie wzrośnie, wyemitował obligacje państwowe, których nabywca będzie tym lepiej zarabiał, im wyższa będzie inflacja. Największy pakiet tych obligacji zakupił pan premier rządu PIS Mateusz Morawiecki. Co pan premier rządu PIS Mateusz Morawiecki zrobił w sprawie polskiej zbrojeniówki ? Nic. Wiem, że tego nie da się zbudować w pół roku, ale wszystkie ruchy, które premier rządu PIS Mateusz Morawiecki w sprawie zbrojeniówki wykonał, nastąpiło długo po wybuchu wojny. Nie wiecie co zrobić w sprawie zwiększenia produkcji Krabów ? To podajcie się do dymisji i ustąpcie miejsca fachowcom.

 13. kowalsky

  Cieszę się że posłowie mają jeszcze prawo pytać rząd któremu wszystko wychodzi "dobrze".

 14. Niutek

  Mam pytanie. Czy NAPRAWDĘ, tak jak pisze gen. Różański, pozyskane armatohaubice K-9 są z roczników 2008- 2010? Jeśli to prawda, to chciałbym upublicznienia treści umowy polsko- koreańskiej i dokładnego wyliczenia cenowego. Brzydko pachnie...

  1. mc.

   Upublicznienie umowy ?!?! Z Moskwy piszesz czy z Petersburga ? A co do K-9.... Pierwsza partia 48 sztuk, to 32 sztuki wyprodukowane w latach 2008-2010 które w latach 2018-2020 przeszły remont generalny do poziomu A1. pozostałe 12 sztuk z tej dostawy zostały wyprodukowane w 2022 (poziom A1) i pochodziły z armii koreańskiej. Biorąc pod uwagę, że przekazaliśmy dużą partię Krabów Ukrainie było zwykłe uzupełnienie stanów (nazwałbym to "alarmowym" uzupełnieniem stanów). Co do Pana Generała Różańskiego to... człowiek który stał za rozmontowywaniem jednostek i wprowadzeniem systemu podwójnego dowodzenia to powinien iść na CICHĄ EMERYTURĘ

  2. KPS1

   Pewnie lepiej zostańmy przy Goździkach do których nie mamy amunicji, nie ma się co śpieszyć to nie tak że mamy wojnę za rogiem. I co by Ci takie upublicznienie dało? Ile umów międzynarodowych na AHS-y już przeanalizowałeś że z tej chcesz wyciągać wnioski?

  3. Chyżwar

   Masz na myśli tego generała, który razem z Juliuszem Ćwieluchem popełnił książkę pod tytułem "Dlaczego przegramy wojnę z Rosją"?

 15. nyx

  Po co produkować całe kraby w HSW? Podwozia są z Korei - można było je zamówić gotowe... a wieże produkować w całości w PL lub to co można zamówić w GB - bo przecież to brytyjski system AS-90... Dobrze zorganizować łańcuch poddostawców z Korei i GB i moce produkcyjne ulegną znacznemu zwiększeniu...

 16. Pitbull

  Niutek. Odpowiedz na to pytanie mozna znalesc na Wikipedi: "the first 48 howitzers–12 upgraded vehicles and 36 to be refurbished to K9A1s–will be transferred from the Republic of Korea Army inventory". Czyli pierwsze 48 K9A1 zostalo wyciagniete z zasobow armi koreanskiej. W tym 12 to byly K9A1, a pozostale 36 to beda unowoczesnione K9 do wariantu K9A1.

 17. Owen

  Podwozie kraba jest produkowane na licencji koreańskiej. Nie wiecie jak wyglądają szczegóły umów. może Koreańczyki powiedziały: "dobra sprzedamy wam K9 ale Kraba na naszym podwoziu już nie możecie produkować", robi sie takie rzeczy np w biznesie automotive. Poza tym wieża jest na podwoziu brytyjskim jak się orientuje więc mało Polski ten Krab... szkoda, że chłopaki z Bumaru nie dały rady ze swoim podwoziem.

 18. Rio

  Jest ktoś w stanie powiedzieć ile mamy krabów zakładając wysłanie Ukr ok 70 jak twierdzi wielki szaman? Internet potężny ale co strona do podają inna liczbę. Bo jeśli liczba zamówionych to 96 nie licząc tych 48 z Kielc i poszło ok 70 a nie wszystko jeszcze wyprodukowali to jesteśmy w bardzo ciemnym lesie. Nie dziwi wcale 212 z Korei, gdyby nie to zamówienie...strach się bać

  1. CzarnyRycerz

   Pewnie zostało ~30 sztuk. I to pewnie tylko dlatego, żeby szkolić Ukraińców.

 19. Ma_XX

  Należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) podała, że Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów. W skład zamówienia wejdzie: 18 wyrzutni HIMARS, 478 zestawów do ładowania wyrzutni, 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.Informacje znalazły już oficjalne potwierdzenie. We wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) przekazała, że Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów.

 20. Obiektywny

  Jak mamy zamawiać kolejne egzemplarze krabów by potem znowu hurtem przekazywać za darmo Ukrainie to lepiej nie produkować , bo już tych dyskusji że ktoś walczy za Polskę mimo że to nie my jesteśmy obiektem ataku nie da się słuchać

  1. Phenom

   Widać że twoja wiedza w tym temacie jest zerowa. Weź się nie kompromituj swoimi przemyśleniami. Gdybyś miał trochę oleju w głowie to byś rozumiał że żeby prowadzić walkę to trzeba mieć czym. A że jesteśmy bardzo blisko tych walk i dajemy sprzęt do walki z naszym odwiecznym wrogiem (ruskimi dzikusami) i rękami Ukraińców osłabiamy zdolności kacapów do dalszych ataków na innych, to tak, jest to w naszym interesie.. I właśnie po to dajemy ten sprzęt, żeby w przyszłości nie być obiektem ataku.

  2. baltazar

   Ukraina kupiła 54 pewnie my im dajemy swoje a czekamy te z taśmy.

  3. Negatyw

   (nie)Obiektywnie przeoczyłeś, że dalsze Kraby Ukraina kupuje.

 21. Owen

  Podwozie do Kraba jest produkowane na licencji Koreańskiej. Nie znacie zapisów dokładnych umów, może żółtki powiedziały:"dobra sprzedamy wam K9 ale Krabów na naszym podwoziu nie możecie dalej produkować". Robi się podobne rzeczy np w branży automotive. Początkowo było polskie podwozie ale chłopaki z Bumaru nie dali rady, wieża też brytyjska ja pamiętam więc mało polski ten Krab...

 22. Sailor

  Czyli PIStacje dal;ej kręcą. Będzie z tego afera.

  1. Cyber Will

   @ Sailor: Kolego jak już wytropisz tę aferę to nie omieszkaj ujawnić żeby wszyscy tu na forum mogli poznać szczegóły. A przy okazji znasz klasyczną metodę stosowaną w polityce polegającą na tym że złodziej krzyczy: "Łapać złodzieja" .? .

 23. Cyber Will

  Poseł musiał wysłać interpelacje w kwestii czegos co jest jasne nawet dla laika czyli PILNE dostawy dużych ilosci sprzętu dla 2 państw (PL i UA) vs ograniczone MOCE produkcyjne. HSW. Co tu się dziwić, że w szkołach w UK uczy się która częsć marchewki jest jadalna (tj. korzeń a nie nać)

 24. NAVY

  coś mi sie wydaje,że ktoś chce naszego Kraba wyrugować z rynku !

 25. rwd

  A jak Macierewicz chciał zamówić kilkaset Krabów, to był wyśmiewany. I kto miał rację?

  1. Z prawej flanki

   No bidulek- chciał zamówić ale zapewne opozycja mu to uniemożliwiła... Ale chciał! i to silę liczy!

  2. Bubuyoo

   NO WLASNIE, CHCIAL..Chcial to, chcial tamto..A czy cos w koncu zamowil??

  3. Ma_XX

   w końcu skupił się na odzyskaniu wraku tupolewa z wiadomym wynikiem :D

Reklama