Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne K9A1 w drodze do Polski

haubice samobieżne K9
Armatohaubice samobieżne K9A1 w trakcie wysyłki do Polski.
Autor. Hanwha

Jak poinformowała firma Hanwha, producent systemów artylerii samobieżnej kaliber 155 mm K9 Thunder, kolejna partia wozów tego typu, zamówionych przez Polski MON, jest w drodze do Polski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W grudniu 2022 do Polski dotarły 24 egzemplarze K9A1, z partii 48 które mają zostać dostarczone w ramach pierwszej fazy realizowanego zamówienia. Tymczasem Hanwha informuje że do wysyłki przekazana już została trzecia partia 12 sztuk. A to oznacza, że druga partia również wynosząca 12 sztuk, jest już w drodze do Polski.

Pięć AHS K9A1 z pierwszej partii 24 dostarczonych w grudniu 2022.
Pięć AHS K9A1 z pierwszej partii 24 dostarczonych w grudniu 2022.
Autor. Hanwha

Jak informuje Hanwha, umowa ramowa zawarta z Polską, zakłada dostarczenie ponad 600 armatohaubic samobieżnych rodziny K9, z czego ponad 300 ma zostać wyprodukowanych w Polsce w ramach kooperacji między przemysłem polskim i koreańskim.

Reklama

Pierwsze 24 haubice K9A1 zostały dostarczone jeszcze w końcu 2022 roku do 11 Mazurskiego Pułku Artylerii. Umowa ramowa na dostarczenie do 672 haubic K9A1 i K9PL została podpisana w lipcu, a pierwsza umowa wykonawcza obejmująca 212 haubic K9A1 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz znaczną ilością amunicji - w sierpniu. Jej wartość wynosi 2,4 mld USD. Dostawy partii 212 haubic mają być zrealizowane do 2026 roku. Wszystkie haubice będą zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz oraz polskimi środkami łączności.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (34)

 1. Spinoza

  Wybór przez Polskę Korei Południowej jako partnera do wojskowej współpracy zbrojeniowej jest moim zdaniem błędem. Jeśli wojsko amerykańskie nadal broni Polski, czy Stany Zjednoczone byłyby szczęśliwe, gdyby kupowały broń produkcji koreańskiej zamiast broni wyprodukowanej w USA? Współpraca między dwoma krajami, które znajdują się w najgorszej sytuacji geopolitycznej, nie wydaje się układać najlepiej.... But on the other hand, I wish it well.

  1. gregoz68

   Moim zdaniem odwrotnie:) Chyba, że 'Wybór przez Polskę Korei Północnej jako' Pełna zgoda!

  2. AndK

   Korea jest przede wszystkim bardzo podatna na rosyjskie działania zakulisowe. Wystarczy ze poproszą Kima by postraszył braci z południa wojną a Rosja zaproponuje "mediacje' oczywiście Rosyjskie zaangażowanie będzie miało swoją cenę ale czego nie robi się dla pokoju . Ale zerwanie dostaw dla kraju z drugiego końca świata jest tego warte...

  3. Capt Raginis

   Korea jest bliskim sojusznikiem USA. Widać, że nie rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.

 2. Capt Raginis

  I super! Polska armia już za 3 lata będzie mieć ponad 300 haubic kalibru 155 mm. To będzie ogromna siła ognia! :)

 3. wert

  płączkom Krabowym do myślenia(jeśli potrafią): Rodzimą SAH POWINNIŚMY produkować od 2008. Przy śladowej produkcji 16 szt/rok mielibyśmy już 224 w lini. Jest LCC skorelowane z cyklem produkcyjnym? Ekonomia- miodzio! Wystarczyło aby ówczesny minister był MINISTREM i utemperował nadPObudliwych prezesów Bumaru i HSW którym zamarzyła się przejęciowa wojenka. Wady Kaliny to zwykłe NIECHLUJSTWO wykonawcze, łatwe do usunięcia. Dziś się nakręcacie "polskim" Krabem robionym ze szwedzkiej blachy z niemca powerpackiem, korańskim podwoziem. Polskie są w nim światła zewnętrzne, kamera kierowcy, APU i Topaz. Wasze lamenty to CHODZĄCA OBŁUDA

  1. RGB

   wert Skoro zarzucasz Krabom że są zbudowane z części na niepolskiej licencji, to bądź konsekwentny i zarzuć to również amerykanom przy czołgu Abrams. Działo przecież na licencji niemieckiej, hard-kill na izraelskiej, a to przecież największy producent uzbrojenia na świecie. Dla nas droga jest oczywista, trzeba się wzorować na Turkach i Koreańczykach, to właściwie ta sama droga. Kupuje się licencje na jakiś sprzęt i po kolei wymienia wszystkie elementy na swoje, w miarę wzrostu własnych kompetencji. Koreańczycy w K2 wymienili działo na swoje, silnik na swój, a teraz pracują nad przekładnią. Cały przemysł zbrojeniowy Korei to kopiowanie zachodnich rozwiązań i podkładanie w miarę możliwości swoich w miejsce kupionych. Turcy robią to samo i to jest tez nasza droga, bo nie ma innej. Następnym etapem w tej drodze dla Kraba jest zastąpienie podwozia koreańskiego naszym własnym.

 4. Juzz

  A co na to automatyczne ładowanie mówią żołnierze pracujący na AH KRAB? Oni wiedzą to najlepiej, warto ich opinię przytoczyć a nie gdybać.

  1. wert

   pełna zgoda. Żołnierz ma zająć się walką a nie dzwiganiem ciężarów. K10 ładuje do K9A1 48 pocisków w 4 minuty. Automatycznie i BEZPIECZNIE dla załogi.Na UKR Kraby strzelaja ponad setkę pocisków dziennie. To blisko 6 ton przerzucania ciężarów. Czas i ludzie

  2. RGB

   Po pierwsze nikt tego ręcznie nie przerzuca, te pociski są pakowane w palety (to nie ruska armia). Po drugie K10 waży prawie 50 ton, co oznacza że sporo polskich mostów jest la K10 niedostępna. Po trzecie żadnych K10 nie będzie z K9 dla Polski, haubice przyjadą gołe i HSW pomimo swoich, podobno niskich mocy produkcyjnych, musi wyprodukować 18 pojazdów zabezpieczenia technicznego do każdego modułu ogniowego.

 5. PGR

  Szkoda ze to nie K9 a Kraby pojechaly na Ukraine

  1. WołanieNaPuszczy

   Koreańczycy się nie zgodzą, a zamiast Krabów to rzeczywiście już lepiej jakby K9 pojechały, Kraby nam łatwiej serwisować będzie. A najlepiej jakby jedno i drugie u nas zostało. Bo wszyscy żyją szalonymi liczbami 600 K9, 500 Himarsów, Abramsów jednych i drugich prawie 400, nie pamiętam ile setek K2. Ale to są liczby na papierze, lepiej zobacz kiedy one będą w rzeczywistości. I 20 potęgą militarną na świecie to będziemy ale jak wszystko dojedzie i 3 fregaty zbudują. Jest stare przysłowie bardzo mądre: "Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu". Np. Nowych Abramsów SEP3 dostawy mają się zacząć w 2025 roku! To wtedy może być już pozamiatane i ruscy dobrze o tym wiedzą, mają okienko maksymalnie 3 letnie. Niektóre kraje zachodu są tak rozbrojone, że co słyszę to się za głowę łapię. Niemcy nie mają części i wlecze się modernizacja naszych Leopardów. Haubice niemieckie nie mogą być naprawiane, bo też części niema. Francuzi w jeszcze gorszym stanie

  2. Pucin:)

   @WołanieNaPuszczy - tu trzeba przyznać Twoją rację - Rosjanie upraszczają produkcję broni pancernej, bwp, artylerii i rakiet, Po co by było dużo i szybko!!!!

 6. staryPolak

  i znowu ten sam lament. dlaczego nie Kraby? Pretensje prosimy zgłaszać do kolejnych rządów epoki pookrągłostołowej, kiedy to podjęto niebywały eksperyment cofnięcia społeczeństwa przemysłowego do epoki wspólnoty pierwotnej. I stąd dziś Krab jest produkowany merodą manufaktury gdy Koreańczycy robią swoje na taśmie produkcyjnej. I tego się nie da zmienić ot tak. Kto w kraju ma kompetencje do takiej rewolucji przemysłowej? Trzymajmy kciuki by nas tego nauczyli. Na pocieszenie - u Niemców manufaktura jeszcze gorsza., spróbujcie zamówić A2-7, Albo części do remontu A2-4.

  1. AndK

   Typowe "A u was biją murzynów" I nie wiem w jaki sposób ma mnie pocieszyć że Największa potęgo gospodarcza Europy zlikwidowała swój przemysł zbrojeniowy co to my Rosjanie żeby się z tego cieszyć? Gdyby Kraba zamówiono od razy minimum w takiej ilości jak K9 to i linia produkcyjna była do tego dostosowana a nie teraz pretensje do garbatego że ma dzieci proste. Jeszcze rok temu pisano że wojsko nie jest w stanie przyjąć na stan więcej niż 24 krabów rocznie i do takiej wielkości zamówień dostosowano produkcję.

  2. RAF

   AndK@ PiS na początku swoich rządów zamówił 96 Krabów, to nie mało. Na ilości takie jak teraz nie było po prostu kasy. Dopiero uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny i możliwość finansowania armii ze źródeł pozabudżetowych zmieniło sytuację. Wcześniej tej ustawy wprowadzić nie można było bo by nie przeszła. Wszyscy by mówili, że PiS chce zbudować państwo totalitarne i że wydaje pieniądze na niepotrzebny sprzęt. Zagrożenie wojną i wojna przyspieszyły prace, uzyskano nawet poparcie opozycji,. Chociaż ta nawet teraz narzeka, że kupujemy zbyt dużo i za szybko.

  3. WołanieNaPuszczy

   AndK - Zgadza się, ale można było to zrobić jeszcze rok temu i włożyć pieniądze w rozbudowę mocy produkcyjnych Krabów, wtedy K9 można by mniej kupić. Zniszczenie produkcji Krabów w Polsce jest strategicznym błędem, mógłbym wymienić wiele powodów. Ale chcę się skupić na czymś innym. Chciałem się odnieść do zlikwidowanego Europejskiego przemysłu zbrojeniowego, bo to nie tylko Niemcy. Wydaje mi się, że jest to kwestia, którą mało Polaków dostrzega. Tak samo jak mikroskopijne ilości tego sprzętu w poszczególnych krajach, ale to co się dzieje we Francji to już kosmos, Leclerków to oni mają znikome ilości, co gorsza nie mają linii produkcyjnej do ich produkcji, a następny czołg to zamierzają produkować nie wcześniej jak w 2040 roku, poważnie. Produkcja Haubic Cezar jest w takim tempie, że przy tym nasze haubice Krab to taśmowa produkcja sprinterska, a Kraby to bardziej skomplikowana konstrukcja

 7. MarD

  I jeśli mamy jakieś haubice wysyłać jeszcze na Ukrainę to właśnie te plus czołgi K2 jakąkolwiek ilosc mamy potrzebujemy realnej wiedzy jak ten sprzęt sprawdza sie w akcji nie tylko na ustawionych testach i manewrach

  1. WołanieNaPuszczy

   Super, to co chcesz żeby nam zostało do obrony? Zresztą Koreańczycy nie pozwolą, amunicji nie chcieli wysłać, sprzedali tylko Amerykanom do uzupełnienia opróżnionych magazynów. Nie są głupi, wolą się nie wtrącać

 8. rwd

  Należy tylko liczyć, że Kim nie rozpocznie jakiejś awantury na półwyspie, bo wtedy u nas będzie goło i niezbyt wesoło.

 9. ANDY

  widać że retoryka ludzi stojących za likwidacją ... czy osłabieniem polskiego sektora obronnego namieszała większości społeczeństaw tak że uważa że nie stać nas na samodzielne budowanie zdolności wytwórczych i po skandalicznej decyzji przekazania potężnej ilości broni z jednostek bojowych i potężnycm osłabieniu swoich zdolności obronnych musimy szybko kupować często gorszy sprzęt od tego produkowanego w Polsce ... na czym korzystają wyłącznie przedstawiciele rządu i agencji ... kosztem polskiego podatnika na konto którego przypadnie dopiero kulminacja wydatków na utrzymanie i eksploatację tego na szybko bez głowy i żadnych gwarancji kupionego sprzętu ... a najlepszym komentarzem do tego typu retoryki jest honorowa dymisja prezesa HSW... której ta radosna twórczość pozwoli zjeść ze sceny i w najlepszym wypadku zostaniemy montownią ??? przykręcającą koła do importowanego sprzętu

 10. szczebelek

  Kolejne dziwactwo w kwestii Kraba nastąpiła zmiana harmonogramu dostaw z lat 2022-2024 na 2025-2027 dla WP dotyczy to umowy z 2016 roku i chyba jednego DMO. Ten ma być dostarczony razem z dwoma DMO podpisanymi we wrześniu. Powód to brak mocy przerobowych dla obu kontraktów i ukraiński ma mieć pierwszeństwo.

  1. Jan24

   Krab to składak. A zdolności produkcyjne i montaży z podzespołów są u nas mizerne.

 11. Spinoza

  Zgadzam się z komentarzami na temat wspierania Ukrainy, aby zobaczyć, jak potężna jest kombinacja k2, k9 do szkolenia żołnierzy i prawdziwych testów bojowych. Ale nie możesz po prostu wysłać sprzętu. Musi ci towarzyszyć wyszkolony polski żołnierz. Jeśli polska armia przebierze się w ukraińskie mundury i pójdzie na wojnę, Rosja nie będzie wiedziała, że Polska brała udział w wojnie. Jeśli 10 k2 żołnierzy kompanii pancernej i 24 k9 żołnierzy batalionu zostanie wysłanych do bitwy pod Bahmut, jest to zmiana gry. Siły ukraińskie będą w stanie przebić się przez obronę Bakhmuta i ruszyć na Donbas...Maryupul.

  1. Capt Raginis

   Nie wyspałeś się chyba. Odeśpij tydzień pracy, dobrze Ci to zrobi. Żadne nowe K2 dostarczone do Polski nie pojadą na Ukrainę chyba, że Ukraina kupi sobie czołgi bezpośrednio w Korei. Polskie K2 zostają w Polsce.

  2. Vanquish

   Czyli zwycienstwo tuz tuz. Oddadza i to, polska bedzie kosami walczyc o zielony lad,zero emisyjnosc, multi kulti, lockdowny i pieniadz cyfrowy zeby eliminowac majacych inne zdanie (taka demokracja i wolnosc ) maka z robakow ... To sa wartosci o ktore warto sie bic

 12. Vanquish

  Ciekawe jak dlugo wytrzymaja w polsce, zanim oddadza

 13. Szop85

  Do każdego klienta trafia z takim kamuflażem. Norwegia Turcja wszyscy taki dostają kwestie zabezpieczenia przed korozją itp. Produkcją seryjna. Niby nić ale za 4 lata będzie prawie 500 nowych czołgów i 220 haubic licząc M1 i K2 . Poza zasięgiem naszej zbrojeniówki

 14. Adzio

  Placebo- Ja mam 54 lata i chętnie bym poszedł. Z tym, że ja od 87 do 89 roku, przez dwa lata, smarowałem działko Nsz-23 w Iskrze, które ani razu nie strzeliło. Takie to było wojsko ;:)

  1. Mision

   Ja zsu-23-2 i terz nie strzelałem.Aw papierach rusznikarz kompani remontowej pozdrawiam

 15. Kalrin

  Ciekawi mnie tylko ten kamuflaż. Czołgi dostaliśmy w Polskim kamuflażu a działa dostajemy w kamuflażu Koreańskim. Dziwne to. Ktoś nie pomyślał przy podpisywaniu kontraktu czy co?

  1. RAF

   Kalrin@ Wyglada na to, ze te partie sprzetu byly juz gotowe (24) lub prawie gotowe (12 i 12).

  2. mick8791

   @Kalrin przecież to wozy z zasobów i produkcji dla Korei, a nie żadna nowa produkcja dla Polski!

  3. Capt Raginis

   Przemalować to nie problem. Ważne, żeby polska armia miała skuteczne haubice kalibru natowskiego 155 mm i żeby miała tych haubic dużo. Tylko to się liczy. Kamuflaż się przemaluje.

 16. Norman

  Dlaczego nie zamawia się automatycznego wozu amunicyjnego dedykowanego dla tych haubic na tym samym.podwoziu? Cena? o temacie cidza...będą ręcznie z Jelcza nosili pociski-parodia.wóz amunicyjny mógł by mieć system antydronowy do osłony bateri

  1. mick8791

   "wóz amunicyjny mógł by mieć system antydronowy do osłony bateri" <-- przede wszystkim MÓGŁBY! Poza tym te koreańskie wozy amunicyjne to przerost formy nad treścią (i wielkie przedrażanie), bo ahs z założenia operuje w znacznym oddaleniu od linii frontu.

  2. hermanaryk

   Jak się sprawuje automatyka w założeniach, a jak w realu, widać np. po PzH 2000. Co komu po automatyce, która zawodzi, gdy jest najbardziej potrzebna?

  3. hermanaryk

   Jak się sprawuje automatyka w założeniach, a jak w realu, widać np. po PzH 2000. Co komu po automatyce, która zawodzi, gdy jest najbardziej potrzebna?

 17. DRB

  To akurat dobra informacja, bo oprócz Krabów daliśmy ukr za darmo też goździki i generalnie mocno się osłabiliśmy. Na K9 nie ma co narzekać, bo jakoś na świecie kupują K9, a nie kraby - to że ukr zamówili je u nas to chyba tylko w ramach podziękowania - pytanie, czy za nie zapłącą. Inna sprawa, że stworzenie mocy produkcyjnych u nas to faktycznnie dezyzja politycza, a jak się współpraca z koreą ułoży to dopiero zobaczymy.

  1. mick8791

   Póki co to poza Koreą i Polską K9 kupiła tylko Norwegia i Estonia więc nie przesadzaj! Cały kontrakt ukraiński opiewa na więcej dział niż zakupiły te dwa państwa.

  2. staryPolak

   to nie kwestia decyzji politycznej. Po latach 90. polski przemysł nie ma kompetencji do budowy linii produkcyjnej. Oby produkcja K2Pl była taką pierwszą jaskółką.

  3. Czesław

   @mick8791 - plus Turcja - otrzyma łącznie 350 sztuk haubic w wersji T-155 Fırtına - plus Australia - na koreańskiej licencji u siebie w kraju łącznie 45 szt

 18. Smiley Wink

  To nie jest droga portowa ani lotniskowa, to wewnętrzna droga wewnątrz zakładu produkcyjnego Hanwha. Koreańskie słowo zapisane powyżej to „사내속도” (oznaczające ograniczenie prędkości na drodze w firmie). Firma jest znacznie szersza i większa niż myślisz.

 19. Placebo

  Dziś dostałem wezwanie na ćwiczenia rezerwy. (Trzecie w ostatnich 5 latach) 16 dni, Ciągają 50 latka, a młodzież niech nadal w rurkach biega. Nawet nie przeszkadza im to, że będą musieli wybulic 10 tyś za utracone zarobki.

  1. Był czas_3 dekady

   Wyluzuj! Młodzież zajęta jest Facebokiem, Tik Tokiem i podobnymi. W razie wojny może będzie walczyć kotletami, widelcami, a nie bronią bo do tego niewielu dojrzało.

  2. RAF

   Placebo@ Podziekuj tym co zlikwidowali obowiazkowa sluzbe wojskowa. Z drugiej strony nie jestes jeszcze staruszkiem, 50 lat to sredni wiek.

  3. Placebo

   @RAF - gdyby z tego był jeszcze jakiś pożytek.

 20. Anka

  I tylko Krabów żal :/ Jak można tak niszczyć swój przemysł (nie chodzi o "teraz", tylko o lata sekowania).

  1. Kordian

   Krab będzie klepany pełną parą , a następca Kraba będzie najnowocześniejszą haubicą na świecie bo będzie wypadkową najlepszych rozwiązań z Kraba i K9

  2. Pitbull

   Na programie Lisowskiego mozna sie dowiedziec, ze Koreanczycy zadnych rozmow z HSW nie prowadza o wspolnej produkcji K9PL.

  3. RAF

   Pitbull@ Lisowskiego gdybanie. Oficjalne informacje od dawna mowia o produkcji K2PL w HSW. K2PL oparte o rozwiazania K9A2 i Kraba.

 21. ands

  Przestańcie z tym Polskim przemysłem. Oni tyle produkował, ile nasza armia mogła kupić, czyli nic. To była hodowla partyjnych zarządów, łup wyborczy i związków. Mogą przecież dalej produkować kolekcjonerskie sztuki, a wojna jest o tygodnie tylko od Polski.

 22. Fabian_0200

  Dostawy powinny iść dwutorowo z Polski i Korei. Kraby nadal muszą i będą produkowane. Może dzięki temu co pokazują Koreańczycy że można produkować naprawdę szybko także HSW zwiększy tempo inwestując w rozbudowę infrastruktury wytwórczej. Oby tak było. A dla tych co piszą że K9 zaorało Kraba to przypomnę że Krab to w 70% podzespoły z K9. Dzięki tej współpracy mamy szansę zbudować z Hanwha całkiem nowej generacji haubicę na przyszłość. I to jest bardzo dobry kierunek !!!

  1. baltazar

   70 procent to cię trochę poniosło,skorupa podwozia bez wyposażenia silnika i transmisji ,i nie z Korei a produkowane u nas na koreańskiej licencji.

  2. DRB

   no i tu pełna zgoda.

  3. Pitbull

   Pamietaj, ze w koreanskiej K9 jest tez ten sam co w Krabie niemiecki silnik plus amerykanska przekladnia. Wieza od amerykanskiego Paladyna. W Krabie przynajmniej wieza zostala przekazana za darmo od Anglikow. A tak na marginesie to po skonstuowaniu podwozia pneumatyczno-hydraulicznego do Borsuka nie sadze, ze teraz byloby problemem wyprodukowanie przez HSW wlasnego podwozia do Kraba.

 23. rwd

  Jak na razie solidny partner z tej Korei.

 24. Gandharwa

  Może warto przekazać kilka tych haubic Ukrainie? od razu sprawdzimy, co kupiliśmy?

  1. Pan X

   O tym samym pomyślałem. Wysłać z 4-8 szt. na Ukrainę, sprawdzić jak sprawdza się w boju w porównaniu z Krabami, a następnie wyciągnąć wnioski i wiedzieć, w którym kierunku iść.

  2. santaclous

   Śmiechłbym jak by lufy K9 odpadały po 500 strzałach.

  3. wert

   santaclous@ koreańskie lufy mają resurs 1000 strzałów, nasze Kraby 1500 choć ostatnio idą słuchy że skoro na UKR robią 6000 to można resurs podnieść na 3000. W każdym razie to zasługa lufowni HSW w której obróbka SURÓWKI lufy trwa 7 miesięcy. A K9 kupuje w tej chwili cały świat, pewnie dlatego że to "badziew". M777 mająca L39 ma resurs 2500 ale kanadyjscy instruktorzy szkolący UKR kanonieró zalecali wymianę wcześniej. Traci celność. Krab ma trzymać CEP 4m jeżeli dobrze pamiętam

 25. Kong

  Wraz z KRABem uzyskaliśmy licencję na podwozie, wieżę i działo. Oprogramowanie pochodzi od nas. Czy tak będzie również w przypadku K9? A jeśli tak, czy możemy to sfinansować? Boję się tylko, że za rok zapadnie decyzja, że ​​212 K9 nam wystarczy i tyle.

Reklama