Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Produkcja antyrakiet Iron Dome w USA?

Wyrzutnia systemu Iron Dome na stanowisku bojowym. - fot. Ministerstwo Obrony Izraela
Wyrzutnia systemu Iron Dome na stanowisku bojowym. - fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Izrael rozważa możliwość produkcji pocisków do systemów przeciwrakietowych Iron Dome w Stanach Zjednoczonych. Transfer miałby na celu nie tylko zwiększenie produkcji, ale też pozyskanie większej ilości amerykańskich funduszy. Zgodnie z prawem federalnym większość grantów przeznaczanych na obronność musi być inwestowana w produkcję na terytorium USA.

USA sfinansowało już produkcję 4 baterii Iron Dome. Obecnie trwają prace nad pozyskaniem 600 milionów dolarów na kolejne 4 baterie. Produkcja na terenie USA pozwoliłaby zwiększyć udział finansowy strony amerykańskiej. 

Pociski przeznaczone do systemów Iron Dome byłyby równolegle wytwarzane w Izraelu i USA. Oprócz pozyskana funduszy federalnych umożliwiłoby to znaczne zwiększenie produkcji. Amerykańskim partnerem koncernu Rafael byłaby firma Raytheon. Obaj producenci współpracują już przy projekcie systemu Davids Sling, mającego zwalczać rakiety średniego i krótkiego zasięgu oraz pociski manewrujące. 

Program amerykańskiej produkcji pocisków Iron Dome prawdopodobnie miałby przebiegać podobnie do wytwarzania przez firmę Boeing  rakiet do systemu IAI Arrow 3. Stanowiły one 40-50% wszystkich pocisków tego typu.  Problem mogą stanowić koszty, gdyż ich szacowana wysokość przy produkcji Iron Dome w Stanach jest znacznie wyższa niż w przypadku pocisków wytwarzanych w Izraelu. Jest to obecnie podstawowy problem, który musza rozwiązać obie strony przed przystąpieniem do wspólnej produkcji. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Jan

    Podoba mi się wyrażenie "Izrael rozważa możliwość", kiedy wiadmo o co chodzi. Kasa kasą, ale przecież pewne technologie nie wyją poza granicę USA inaczej niż gotowe produkty, nawet do Izraela. Lobby żydowskie i poltycy mają wpływ wpływ na kształt prawa, ale jego realizacja należy do instytucji (ludzi), którzy to robią tak jak powinni.

Reklama