Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Predator B jako pierwszy dron MALE przeleciał Atlantyk

MQ-9B SkyGuard podczas lotu transatlantyckiego. Fot.: General Atomics
MQ-9B SkyGuard podczas lotu transatlantyckiego. Fot.: General Atomics

Bezzałogowiec MQ-9B SkyGuardian to pierwsza maszyna klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), która przeleciała Atlantyk z USA do Wielkiej Brytanii. W locie trwającym 24 godziny i 2 minuty płatowiec przeleciał blisko 7 tys. kilometrów, aby wziąć udział w Royal International Air Tattoo (RIAT), które łączy się z setną rocznicą powstania RAF.

MQ-9B SkyGuardian wystartował 10 lipca 2018 roku z zakładów General Atomics znajdujących się w Grand Forks w Dakocie Północnej, aby 11 lipca o 6:51 wylądować w bazie lotniczej Royal Air Force (RAF) Fairford w Gloucestershire przebywając odległość 3760 mil morskich.

MQ-9B jest najnowszym wcieleniem dronów z rodziny Predator B, dostosowanym do operowania w przestrzeni powietrznej nie tylko zgodnie z wymaganiami wojskowymi, ale również przy spełnieniu cywilnych standardów amerykańskiej Federal Aviation Administration (FAA), czy brytyjskiej Civil Aviation Authority (CAA).

Wersja podstawowa maszyny to MQ-9B SkyGuardian, ale istnieje również wariant SEAGurdian, dostosowany do specyfiki zadań morskich. Bezzałogowiec ten jest owocem pięcioletnich prac finansowanych ze środków własnych firmy, które posłużyły opracowaniu systemów zapewniających bezpieczne i bezkolizyjne funkcjonowanie w przestrzeni dzielonej z innymi statkami powietrznymi.

Maszyna została wybrana przez Wielką Brytanię jako następca obecnie używanych Reaperów, w wersji brytyjskiej nosić będzie oznaczenie Protector RG MK I. Maszyna ta prezentowana jest podczas Royal International Air Tattoo (RIAT) i salonu lotniczego Farnborough, a a transatlantycki przelot z pewnością zwiększy zainteresowanie najnowszym wcieleniem MQ-9B.

Reklama

Komentarze (1)

  1. kot

    reapery już zastępują?

Reklama