Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Powstanie niemiecko-włoski czołg przyszłości? Kluczowe porozumienie

Demonstrator technologii KF51-U.
Demonstrator technologii KF51-U.
Autor. Damian Ratka / Defence24

Włoski koncern Leonardo podpisał protokół ustaleń z niemiecką firmą Rheinmetall w sprawie współpracy przemysłowej w domenie lądowej.

Porozumienie dotyczy zawiązania joint venture w domenie pojazdów lądowych. Proporcja udziałów w przedsięwzięciu ma wynieść 50:50. Celem inicjatywy jest opracowanie nowego czołgu podstawowego, a także rozwój platformy gąsienicowej Lynx proponowanej Włoskim Wojskom Lądowym (Esercito Italiano) w programie AICS (ang. Armoured Infantry Combat System).

Reklama

Siedziba joint venture zostanie ulokowana we Włoszech. Nowy podmiot ma być głównym producentem i integratorem systemów. Głównym obszarem zainteresowania będą nowe czołgi podstawowe i bojowe wozy piechoty dla Esercito Italiano. W komunikacie prasowym podkreślono również, że współpraca ma umożliwić stworzenie mapy drogowej do uczestnictwa we francusko-niemieckim programie Main Ground Combat System.

Warto w tym miejscu dodać, że ani Rheinmetall, ani Leonardo nie posiadają gotowego do produkcji czołgu podstawowego. Niemiecka firma dysponuje jedynie dwoma demonstratorami systemu wieżowego (załogowego i bezzałogowego) KF51 oraz KF51-U, które osadzono na zmodyfikowanych kadłubach starych czołgów podstawowych Leopard 2A4 pochodzących z zapasów Rheinmetall.

KF51 (zdjęcie poglądowe).
KF51 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Rheinmetall

Ponadto, Rheinmetall nie jest producentem czołgu Leopard 2. Z tej przyczyny nie może produkować nowych kadłubów do tych maszyn. Nawet gdyby system wieżowy był gotowy do produkcji, nie może być mowy o tym, że Rheinmetall posiada gotowy wóz. Oznacza to, że niemiecko-włoski program pozyskania czołgu podstawowego będzie musiał potrwać wiele lat, nim obróci się w rzeczywistość. Większe szanse powodzenia ma propozycja wysuwana w projekcie AICS. Nowy bojowy wóz piechoty ma bazować na KF41 Lynx, który już został wdrożony do produkcji i służby (na Węgrzech).

Węgierski KF41 Lynx.
Węgierski KF41 Lynx.
Autor. Ministerstwo Obrony Węgier

Także podniesiona w komunikacje prasowym wzmianka o programie MGCS jest kontrowersyjna, bowiem Rheinmetall nie jest jego uczestnikiem. Francusko-niemiecki czołg przyszłości opracowuje konkurencyjne konsorcjum KNDS. Do tej pory zarówno strona francuska jak, i niemiecka były niechętne, aby do programu dołączały kolejne podmioty.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. szczebelek

  Czyli Niemcy w tym samym czasie będą budować czołg z Francuzami oraz oddzielnie z Włochami, a czemu za chwilę nie ogłosić kolejnych wspólnych programie z Hiszpanią i Polską.

  1. Chyżwar

   Jedna niemiecka firma wydymała Włochów liczących na italjanizację Leo2A8 to poszli do drugiej. Ta druga firma słynie z modeli. Bo nawet do podwozia, na którym najpierw osadzili bezsensowną a teraz bardziej sensowną wieżę nie mają żadnych praw. Nie sądzę, żeby jedna niemiecka firma była uczciwsza od drugiej.

  2. Extern.

   Pamiętam że przez chwilę tuż po naszym mariażu z Reńskimi przy modernizacji LEO2PL była taka koncepcja żebyśmy nowy czołg wybudowali sobie nie z Niemcami, ale właśnie konkretnie z Rheinmetallem. Coś szybko się ten pomysł ulotnił bo rząd Federalny nie za bardzo był temu przychylny więc RM nie chciał ryzykować. Może i dobrze się stało, bo po doświadczeniach ze współpracą z RM przy modernizacji LEO2PL naszym firmom się również odechciało. Ciekawe jak pójdzie Włochom? KMW zapewne użyje wszelkich swoich wpływów aby ta kolejna inicjatywa ich największego lokalnego konkurenta również nie wypaliła .

 2. Chyżwar

  Wróbelki już dawno ćwierkały, że są poważne zgrzyty w programie Leo2A8I. Włosi chcieli italianizacji czołgu no i nie dostali zgody. Chodziły też słuchy, że dlatego zaczęli rozmawiać z RM. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie bo jak na razie czołg od RM to wydmuszka.

  1. Remov

   Wydmuszka to jest K2PL

  2. Extern.

   Zapewne Włosi chcą zbudować własny czołg, w końcu mają do niego wszystkie potrzebne klocki. Jedynie potrzebują do tego partnera technologicznego który w paru kwestiach typu pancerze specjalne, może działo ich lekko wspomoże. Jak najbardziej może to zadziałać, bo RM właśnie to z czym Włosi mają kłopot potrafi całkiem nieźle.

 3. DDR

  Wiadomo że nic z tego nie będzie a z Italią do spółki to już w ogóle

  1. Remov

   Zapewne będzie więcej niż z K2PL i Borsukiem

 4. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  To ściema. RFN nie chce, by państwa potrzebujące czołgu ekspedycyjnego kupiły M10 Booker lub wspólnie stworzyły wspólny lekki czołg. Włosi mają IVECO, a te silnik o odpowiedniej mocy. Francuzi armatę, a zostaje jeszcze przekładnia i kadłub. Gdyby Wielka Brytania zaproponowała, że je stworzy i wspólnie zbuduja lekki czołg RFN byłoby w kłopocie. Stąd rózne dziwne inicjatywy.

 5. Ma_XX

  włosi już zaczęli budować most pomiędzy Sycylią a kontynentem chyba 15 lat temu - masz nawet z flagą już stoi w tym miejscu i... nic poza tym ani mostu ani kasy - i pewnie tutaj będzie podobnie - chodzi o gonienie króliczka a nie złapanie go

Reklama