Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Powstało Centrum Wdrożeniowo–Produkcyjne Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych

Fot. Centrum Wdrożeniowo–Produkcyjne ITWL
Fot. Centrum Wdrożeniowo–Produkcyjne ITWL

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) znany jest w kraju i zagranicą z prowadzenia specjalistycznych badań związanych z lotnictwem. Od dawna poszukiwano możliwości komercjalizacji osiągnięć Instytutu. Z tego powodu jego Dyrektor Generalny, prof. dr. hab. inż. Ryszard Szczepanik, podjął decyzję o powołaniu, w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju SPIN-TECH, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Centrum Wdrożeniowo–Produkcyjne Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

Na czele nowoutworzonego Centrum stanie gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński. Jego zadaniem w roli prezesa nowej spółki będzie komercjalizacja wyników badań naukowych i rozwiązań opracowanych w ramach działalności ITWL obejmujących transfer technologii, upowszechnianie nauki oraz pozyskiwanie środków finansowych na działalność statutową Instytutu. Zadania te realizowane będą dzięki kojarzeniu przedstawicieli nauki i biznesu, oraz oferowaniu usług związanych z badaniami, którymi zajmuje się ITWL, prowadzonymi za pomocą jego wyposażenia technicznego. Zważywszy na profil Instytutu, oferowane usługi mają dotyczyć głównie prac naukowo-badawczych, doświadczalno-konstrukcyjnych i techniczno-usługowych związanych ze sprzętem i techniką lotniczą.

W czasie 62 lat działalności pracownicy IWTL zgłosili 2037 wniosków wynalazczych, 345 wynalazków i wzorów użytkowych zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP oraz 289 patentów i świadectw ochronnych. Większość wynalazków wdrożono w ramach działań sektora wojskowego. IWTL jest na rynku krajowym liderem działalności w dziedzinie systemów symulacyjnych, zweryfikowanych praktycznie modeli matematycznych dynamiki lotów statków powietrznych, niezawodności i bezpieczeństwa lotów, diagnostyki statków powietrznych, badań naziemnych i w locie, celów powietrznych, bezzałogowych statków powietrznych, lotniczych środków bojowych - uzbrojenia lotniczego, badania stanu technicznego wojskowych statków powietrznych i ich wyposażenia, badania wypadków lotniczych, sterowania procesami logistyki techniki lotniczej, technologii sieciocentrycznej oraz nowych technologii wytwarzania i eksploatacji materiałów pędnych i smarów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Komik

    A co na to prywatne firmy z branży od lat czekające na jakiekolwiek wsparcie swoich projektów obronnych, robiące rzeczy, o których panom psorom z instytutu nawet się nie śniło ?

    1. Derek

      Żadnych takich prywatnych firm w Polsce nie ma . W Polsce w ogóle nie przemysłu.

  2. Oj

    Kolejny elektorat - maszynka do głosowania......

    1. jang

      rozumiem,ze optujesz by problemy techniczne lotnictwa oceniali i rozwiązywali wybitni synowie narodu wybrani z list zatwierdzonych przez Prezesa/Przewodniczącego też wybitnego.? Jako,ze jest to klasyczna firma komercyjna to MUSZĄ na siebie zapracować i pomysł by powstawały firmy stymulujące innowacje na które jest zapotrzebowanie rynku jest znakomity.Może tylko nie podobać się ignorantom lub zapleczu naukowemu pracującemu na państwowych etatach niezależnie od wyników swej pracy...

Reklama