Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Porozumienie ZM Tarnów i Akademii Górniczo-Hutniczej

 • Fot. mil.ru
  Fot. mil.ru
 • fot. Northrop Grumman
  fot. Northrop Grumman

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie podpisały porozumienie o współpracy z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. 

Spółka będzie współdziałać z uczelnią w zakresie przeprowadzania badań i analiz, realizacji projektów rozwojowych, rozwoju kompetencji osobistych oraz promowania wspólnie podejmowanych działań. 

Pracownicy Zakładów Mechanicznych i AGH będą udzielać wzajemnego wsparcia merytorycznego w zakresie realizowanych badań. Będą oni również udostępniać wyniki ekspertyz, co może mieć wpływ na produkcję w spółce. Służby prasowe ZM Tarnów podkreślają, że porozumienie zakłada między innymi wzajemne zlecanie przeprowadzania badań i analiz. Ponadto, uruchomione mają zostać programy stażowe i stypendialne dla studentów i absolwentów uczelni.

Nasza firma o blisko stuletniej tradycji, od przeszło sześćdziesięciu lat jest liczącym się producentem sprzętu i wyposażenia dla wojska. Jako dostawca nowoczesnych systemów broni przeciwlotniczej, karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz sprzętu szkolno-treningowego aktualnie realizujemy kilkanaście projektów rozwojowych

prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło

Prorektor do spraw współpracy AGH prof. Dr hab. Inż. Tomasz Szmuc stwierdził z kolei, że uczelnia prowadziła już badania związane z rozwojem sektora zbrojeniowego, a także z projektami realizowanymi przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Akademia Górniczo-Hutnicza dąży do wsparcia działań, służących stworzeniu silnych zespołów badawczych.

Zakłady Mechaniczne w Tarnowie współpracują również z Politechniką Warszawską, Politechniką Świętokrzyską, Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, Wojskową Akademią Techniczną, Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, Instytutem Mechaniki Precyzyjnej, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. [sic!]

  "Jako dostawca nowoczesnych systemów broni przeciwlotniczej..." - znaczy się ZSU 23mm, rzeczywiście nowoczesne

  1. Czytelnik

   Dobre SKO, wpięcie w system, fragmentująca amunicja, nowoczesne prochy i do walenia po dronach całkiem nowoczesne.

 2. nikt

  Trochę przesadzają fakt. Ale nie ma co się oszukiwać, większość zdolniejszych już dawno jest za granicą.

 3. Wojmił

  I to rozumiem... dobry kierunek a nie jakaś umowa z katolickim uniwersytetem lubelskim na ściąganie grantów z UE...

 4. hardcore

  U nas sie tylko podpisuje umowy a efektow brak. Nasi naukowcy jedyne co wynalezli to kamien do kiszenia kapusty a mamone spora ciagna i nic z tego niema. lepiej kupiliby to co chca opracowac za granica, bedzie taniej i szybciej.

  1. Tuskmenistan

   A kto miał coś wynaleźć? "Profesor" Bartoszewski czy prof. Koziej? A może prof. Senyszyn lub prof. Niesiołowski? Za ich uczelniane pensje można by mieć kilku naprawdę zdolnych doktorantów... Ale takimi "profesorami" polska nauka stoi. :-(

Reklama