Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ponad 150 mln rubli na prototypy śmigłowca Ka-52M

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

153,5 mln rubli (około 2,2 mln dolarów) ma kosztować przebudowa dwóch seryjnych śmigłowców Ka-52 na wariant zmodernizowany Ka-52M, wyposażony w radar AESA i nowe pociski kierowane Hermes-A. Maszyny mają zostać ukończone do końca 2020 roku w celu rozpoczęcia testów państwowych. Rosja planuje zamówić ponad 100 śmigłowców w nowej wersji.

Umowa dotycząca budowy dwóch prototypów Ka-52M został opublikowany na platformie dotyczącej kontraktów publicznych przez Narodowe Centrum Inżynierii Śmigłowców im. M. L. Mila i N. I. Kamowa, spółkę utworzoną w ubiegłym roku przez połączenie dwóch rosyjskich producentów wiropłatów. Śmigłowce mają powstać na bazie standardowych płatowców, gdyż zmiany w samej konstrukcji śmigłowca nie są planowane. Obejma one niemal wyłącznie jego wyposażenie i uzbrojenie. Przede wszystkim chodzi o integrację nowych systemów rakietowych oraz instalację systemów wykrywania i namierzania celów, jak również transmisji danych o zwiększonym zasięgu i skuteczności.

Prace mają zostać zakończone do końca 2020 roku a do końca września 2022 roku planowane jest ukończenie testów i badań niezbędnych dla uruchomiania produkcji seryjnej. Oznacza to prawdopodobnie opóźnienie w programie Ka-52M. W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zapowiadało na 2020 rok kontrakt dotyczący pozyskania 114 zmodernizowanych śmigłowców Ka-52M. W ubiegły roku zawarto umowę dotyczącą niemal 100 zmodernizowanych maszyn Mi-28NM.

Oba typy maszyn mają zostać wyposażone w nowe pociski kierowane dalekiego zasięgu „Projekt 305” z dwukanałowym naprowadzaniem, wchodzące w skład systemu Hermes-A i osiągające donośność co najmniej 20 km. Ujednolicono też zastosowanie naprowadzanych laserowo pocisków Chrisantiema o zasięgu 10 km.

Ka-52M ma zostać wyposażony w nowe pomocnicze źródło zasilania o większej mocy oraz składane łopaty wirników ze śmigłowca morskiego, które ułatwią przerzut maszyn drogą powietrzną na duże odległości. System naprowadzania i śledzenia ma obejmować głowice optoelektroniczną OES-520 o podwyższonych parametrach wyposażoną w laserowy system podświetlania celów. Przede wszystkim jednak zmiany w Ka-52M mają obejmować nowy, zunifikowany cyfrowy system awioniczny Argument-2000 obsługujący m. in. nowe sensory, układ wymiany danych i wyświetlacze nahełmowe. Mowa jest również o zmodyfikowanym radarze FH02 Arbalet działającą zarówno w paśmie milimetrowym jak i centymetrowym lub nowej stacji W006 Riezec z anteną AESA, zdolnej wykryć czołg z odległości 45 km.

Dla zmodyfikowanej maszyny planowane jest również zastosowanie rozbudowanego systemu walki elektronicznej i obrony prze pociskami, co wynika wprost z analiz działań śmigłowców w Syrii. Może to być system oznaczony jako L418 Monoblok, którego elementy stosowane są na maszynach Ka-52E dla Egiptu. Są również rozwijane alternatywne warianty wyposażenia. Jaki ostatecznie kształt przybierze Ka-52M najprawdopodobniej dowiemy się w ostatnich miesiącach bieżącego roku, gdy zostanie zaprezentowany prototyp.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. df

    Świetnie że D24 zwraca uwagę na Hermesa bo to jest game changer który z zasięgiem ponad 20km, opcją PPK i możliwością samonaprowadzania stawia pod znakiem zapytania sensowność budowy Poprada uzbrojonego jedynie w Piorun+. Wydaje się jednak że nasi planiści przewidzieli taki obrót rzeczy zostawiając w linii Osy bo sam Hermes-A to projekt z 2016. Co więcej nośnik Poprada ma pozostawiony zapas technologiczny a z Os i kalibru 209mm wyciśnie się więcej niż 130mm bo taki kaliber ma "bojowa" część Hermesa. Hermes ze względu na opcjonalny stopień napędowy jak ten stosowany w rakietach Pancyra może z powodzeniem trafić na zmodernizowaną wersję Pancyra. Nowy Pancyr to nie będzie zestaw z nieograniczoną liczbą kanałów ale kanał naprowadzania komendowego będzie zwalniany natychmiast po złapaniu namiaru przez głowicę samonaprowadzającą. Naprowadzanie Hermesa-A to napewno nie IIR ale 3 pasma czyli coś z Wierzby lub 2 i pasywne chłodzeni czyli mid-IR i UV.

    1. Davien

      I znowu mamy fantazję pana df:)) Po pierwsze Hermes-A ani Hermes-K nie trafią na Pancyry bo sa to zupełnei inne pociski niż 57E6 p drugie sam pocisk ma gorsze osiągi w zwalczaniu celów powietrznych od 57E6 a do pancyra przewidziane sa wlasnei opracowywane zupełnie nowe rakiety. Hermes -A panei df ma zwykła głowice IR z dodanym póaktywnym naprowadzaniem laserowym. A juz zastepowanie dedykowanego pocisku plot dla Os Hermesem to poroniony pomysł:)

    2. df

      Mylisz Pan Sosnę z .. no właśnie ale przekonamy się wkrótce kto ma rację. Kaliber 130mm pasuje do kontenerów Pancyra ponadto Hermesa zintegrowano z busterem 57E6 tyle że Hermes nie jest stopniem beznapędowym jak 57E6. Zasada działania nowej rakiety Pancyra jest taka jak Hermesa bo poza wersją półaktywną na laser będzie też komendówka i nie dla wersji pow pow to naprowadzanie a do zestawu OPL przecież. Hermes jest również w wersji z radiokomendą

  2. peel

    śmiesznie tanio - u nas za tyle można by zakupić w Bydgoszczy umycie pomalowanie płatowca w barwy patriotyczne :)

    1. No ale typowy Rosjanin na nasze zarabia 600-800 zł na miesiąc więc siła nabywcza takiej kwoty znacznie rośnie i świadczy o tym, że Rosja nadal jest mentalnie w zsrr

    2. fifi

      Znowu nie masz odwagi się podpisać?

    3. co do tego ma odwaga?

  3. Kapustin

    Dostali 29 a przekazali 2 mln usd CUDA

  4. Niuniu

    150 mil rubli to dużo, ale to tylko 2 miliony dolarów lub 8 milionów złotych polskich. A to już zdecydowanie niewiele. Za 8 milionów zlotych to w Polsce można co najwyżej trawę pomalować na zielono a nie zmodernizować bojowy śmigłowiec.

    1. Odkłamywacz

      Ale za to toalety mają drogie bo połowa domów na prowincjach takowych nie posiada, i są to rosyjskie statystyki.

    2. red

      Ale dokopałeś Putinowi teraz przez rok się nie pozbiera ale nie do końca bo prowincja skandynawska ,Kanadyjska oraz USA nie mówiąc o Polsce ma to samo i to są statystyki tych państw .Ale gabcio z Ciebie zapomniałeś o CO i bieżącej wodzie i paru innych rzeczach.......

    3. tambylec

      Napiszę coś o Rosyjskiej prowincji bo mieszkałem na niej wiele lat i śmieszą mnie te wpisy ludzi którzy widzieli ją na you tube. Pierwszy raz byłem w Rosji na Syberii w 1992 roku miałem 25 lat pojechałem na kontrakt w kombinacie naftowochemicznym. Poznałem tam wielu Rosjan w moim wieku i co zauważyłem oni wszyscy mieli mieszkania zakładowe które potem prywatyzowali nikt nie mieszkał z rodzicami. W Polsce znakomita większość moich kolegów mieszkało z rodzicami . Druga rzecz jaką zauważyłem oni wszyscy mieli telefony stacjonarne w 1992 roku w Polsce na telefon trzeba było czekać latami. To tak w sprawie uzupełnienia wiedzy o rosyjskiej prowincji

  5. FR technologiczne imperium

    Ropa od kilku miesięcy jest na granicy progu opłacalności wydobycia, gaz nie dość że potaniał przez ciepłą zimę i korona wirus to jeszcze nie wytrzymuje konkurencji LNG, co powoduje że Gazprom ma dług wynoszący 80% pieniędzy jakie są zgromadzone w słynnym "narodowym funduszu" A Putin w takiej sytuacji zamawia nowe zabawki, już raz się Ruskie na śmierć zazbroily, czyżby powtórka z historii?

    1. Olo

      Zamawia je w rosyjskich zakładach, a w firmach związanych mniej lub bardziej ze zbrojeniówka pracuje u nich prawie 10% czynnych zawodowo obywateli. Zatem wszystkie pieniądze zostają w kraju. Nasi by te same pieniądze wydali za granicą.

    2. FR myślowym imperium

      Tak wiemy ale dokonałeś małej manipulacji nie pisząc o tym, że dotyczy to USA.

    3. Davien

      W USA biedaku ropa idzie w górę od dłuższego czasu więc nic ci z tej załosnej manipulacji nie wyszło:)

  6. LMed

    Ale tak odrzucając zbędne emocje, niezłe śmigiełko może być.

  7. x

    czyli nasze Raki wejdą w zasięg kolejnych wrażych efektorów

  8. Pirat

    Wyjdzie jak z SU-57, zmodernizują kilka egzemplarzy i basta.

  9. ubawiony

    w Polsce za 2,2 mln dolarów to można rozpisać co najwyżej dialog techniczny

  10. KroX

    150 milionów rubli to niecałe 9 milionów złotych :) majątek.

Reklama