Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pomyślne testy pocisków Excalibur LB: zasięg do 50 km, rozrzut: 4 m

Pocisk Excalibur - fot. BAE Systems
Pocisk Excalibur - fot. BAE Systems

Firma Raytheon ogłosiła zakończenie testów kwalifikacyjnych produkcyjnej wersji inteligentnej amunicji artyleryjskiej 155mm o zwiększonym zasięgu Excalibur LB. Pocisk tego typu jest w stanie trafić bliżej niż 4m od wyznaczonego celu z odległości ponad 40km. Producent zapewnia, że w wielu wypadkach rozrzut jest nawet o połowę mniejszy.

Testy polowe amunicji w wariancie przedseryjnym LB-1 i LB-2 trwają od wielu lat. Pociski te były wykorzystywane z dużym powodzeniem w Afganistanie. Założeniem programu Excalibur było opracowanie amunicji dalekiego zasięgu umożliwiającej ograniczenie niepożądanych ofiar. Zarówno wśród ludności cywilnej jak i własnych jednostek.

Excalibur LB jest wariantem przeznaczonym do produkcji seryjnej, posiadającym pełne możliwości bojowe. Pocisk jest wyposażony w system naprowadzania oparty na GPS, płaszczyzny sterujące i stateczniki, zwiększający znacznie jego zasięg. Zaplanowany rozrzut względem punktu celowania powinien wynosić, zależnie od zasięgu, od 20 do 5 metrów. 

Testy obejmowały użycie tego typu amunicji przez szwedzkie działa samobieżne BAE Systems Archer, oraz amerykański M109A6 Paladin i ciągnione haubice LW155 (M777). Pocisk Excalibur wystrzelony ze szwedzkiego systemu artyleryjskiego Archer osiąga zasięg 50,7 km natomiast amerykańska haubica samobieżna Palladin osiąga nieco słabszy wynik 40,5 km. W przyszłości system zostanie zakwalifikowany również dla innych typów dział kalibru 155mm. Pomimo cięć budżetowych US Army podpisała we wrześniu kontrakt na dostawy pocisków Excalibur LB o wartości 54 mln dolarów. 

Obecnie Raytheon wraz z BAE Systems pracuje nad rozwinięciem pocisku Excalibur LB wyposażonym w dodatkowy system naprowadzania na cel podświetlony laserem.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    A my dalej konstruujemy coś z Ukraińcami? Exc. wywodzi się chyba ze Szwecji jak pamiętam, Szwedzi zarzuci ten projekt? Dopóki Amerykanie nie opracują i dopracują wersji dual to uważam, że nie ma co zawracać sobie nim głowy. Zresztą, dla "najlepszego sojusznika" cena będzie tradycyjnie "wzięta z sufitu". Exc. jest na cele punktowe, a co z zasięgiem - Niemcy "weszli" w "Vulcano".... O zwalczaniu zgrupowań pancernych, małowrażliwych MW i nowej wytwórni prochu w Pionkach, o której ucichło już nie wspomnę. No pracy jest do wykonania mnóstwo. Przepraszam, że rozszerzyłem "trochę" temat ale w tej materii panuje na naszym Polskim podwórku totalna informacyjna posucha. Ma może ktoś jakieś konkretne info na ten temat? Szczególnie jestem ciekaw Pionek. A może Redakcja doinformuje "maluczkich"? Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam.

    1. Ja

      Z tego co wiem to Polska pracuje nad systemem tego typu opartym o podswietlanie laserem, zarowno do dzial 155mm jak i do mozdzierzy 120mm. Natomiast jest jakas wspolpraca ze Szwedami w zakresie pocisku Bonus (swoja droga niegdys Francuzi w to weszli ale nie wiem czy dalej sa) ale o tym na razie cicho.

    2. Marek1

      XYZ - z Ukraina, to my współpracowaliśmy wyłącznie \"medialnie\". Te wszystkie wspólne rakiety, ppk, śmigłowce, czołgi i co tam jeszcze bujna wyobraźnia p. Antoniemu na język przyniosła już dawno poszły w zapomnienie. Nowy szef MON nie chcąc być pośmiewiskiem jak poprzednik trzyma gębę na kłódkę, choć tak jak poprzednik praktycznie NIC nie robi wy wzmocnić WP. Takich pytań nawet nie ma co zadawać, bo wyniki prac w realu NIE istnieją, a wszystko co jest robione to albo faza laboratoryjna, albo prace konstrukcyjne na wizualizacjach komputerowych. A gdzie dopiero nasze słynne fazy analityczno-koncepcyjne ... ;((

Reklama