Przemysł Zbrojeniowy

Pomyślne testy pocisków Excalibur LB: zasięg do 50 km, rozrzut: 4 m

Pocisk Excalibur - fot. BAE Systems
Pocisk Excalibur - fot. BAE Systems

Firma Raytheon ogłosiła zakończenie testów kwalifikacyjnych produkcyjnej wersji inteligentnej amunicji artyleryjskiej 155mm o zwiększonym zasięgu Excalibur LB. Pocisk tego typu jest w stanie trafić bliżej niż 4m od wyznaczonego celu z odległości ponad 40km. Producent zapewnia, że w wielu wypadkach rozrzut jest nawet o połowę mniejszy.

Testy polowe amunicji w wariancie przedseryjnym LB-1 i LB-2 trwają od wielu lat. Pociski te były wykorzystywane z dużym powodzeniem w Afganistanie. Założeniem programu Excalibur było opracowanie amunicji dalekiego zasięgu umożliwiającej ograniczenie niepożądanych ofiar. Zarówno wśród ludności cywilnej jak i własnych jednostek.

Excalibur LB jest wariantem przeznaczonym do produkcji seryjnej, posiadającym pełne możliwości bojowe. Pocisk jest wyposażony w system naprowadzania oparty na GPS, płaszczyzny sterujące i stateczniki, zwiększający znacznie jego zasięg. Zaplanowany rozrzut względem punktu celowania powinien wynosić, zależnie od zasięgu, od 20 do 5 metrów. 

Testy obejmowały użycie tego typu amunicji przez szwedzkie działa samobieżne BAE Systems Archer, oraz amerykański M109A6 Paladin i ciągnione haubice LW155 (M777). Pocisk Excalibur wystrzelony ze szwedzkiego systemu artyleryjskiego Archer osiąga zasięg 50,7 km natomiast amerykańska haubica samobieżna Palladin osiąga nieco słabszy wynik 40,5 km. W przyszłości system zostanie zakwalifikowany również dla innych typów dział kalibru 155mm. Pomimo cięć budżetowych US Army podpisała we wrześniu kontrakt na dostawy pocisków Excalibur LB o wartości 54 mln dolarów. 

Obecnie Raytheon wraz z BAE Systems pracuje nad rozwinięciem pocisku Excalibur LB wyposażonym w dodatkowy system naprowadzania na cel podświetlony laserem.

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.