Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie technologie w służbie polskiej obronności

fot. WB Electronics S.A.
fot. WB Electronics S.A.

Obecna sytuacja międzynarodowa oraz 15. rocznica członkostwa Polski w NATO,  pobudziła dyskusję na temat zdolności obronnych polskiej armii i potencjału technologicznego jakim ona dysponuje. Jednym z najszybciej rozwijających się na świecie systemów wojskowych są systemy bezzałogowe, które realizują  coraz większą liczbę zadań operacyjnych w siłach zbrojnych na całym świecie. Również Polska nie pozostaje w tyle w obszarze rozwoju tego rodzaju systemów.

Polskie firmy od lat z sukcesem opracowują i produkują zaawansowane technologicznie systemy bezzałogowe, które zyskują uznanie na całym świecie.  O tym jakiego rodzaju systemy bezzałogowe należy rozwijać w naszym kraju z korzyścią dla polskiej obronności, i jakie to będzie miało przełożenie na rozwój gospodarczy polskiej gospodarki będą dyskutowali 20 marca uczestnicy konwersatorium pt. „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki?”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie oraz Instytut Mikromakro w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo (www.5zywiolow.pl). Defence24.pl objął patronat medialny nad cyklem spotkań. 

Swoją oceną znaczenia tych technologii dla polskiej gospodarki, nauki i obronności podzielą się m. in. prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego,  Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz przedstawiciele czołowych polskich ośrodków konstruujących i produkujących systemy bezzałogowe w tym m.in. dr hab. inż. Piotr Kaniewski, prof. nadzw. Wojskowej Akademii Technicznej , Piotr Wojciechowski – Prezes Grupy WB - lidera w produkcji systemów bezzałogowych oraz dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski – dyrektor  Instytutu Lotnictwa.

Konwersatorium odbędzie się 20 marca w godzinach 10.00 – 13.00 w siedzibie Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego w Warszawie, Pałac Lubomirskich – pl. Żelaznej Bramy 10. Osoby zainteresowane udziałem w Konferencji proszone są o zarejestrowanie na stronie www.5zywiolow.pl/rejestracja/. Na stronie „Pięciu żywiołów” jest również upubliczniony program spotkania.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. A_S

    Jak patrzę na zdjęcia przedstawiające latawce z kamerą to jakoś mi się ten artykuł wydaje troszkę propagandowy

  2. Wlad

    W MON z uporem maniaka ktoś forsuje BSL. Czyżby byli to byli dawni majsterkowicze z klubów modelarskich? Przecież oferowane armii BSL niewiele różnią się od prac przeciętnych modelarzy! Takie aparaty miałyby przenosić bomby i rakiety, zapewniając tym samym bezpieczeństwo polskiego nieba i wsparcie wojsk? Żenada! Jestem zwolennikiem licznego, nowoczesnego lotnictwa bojowego! Wiem, że są to ogromne koszty, ale będę się czuł bezpieczniejszy wiedząc, że naszego kraju broni 150-200 nowoczesnych samolotów. Na wsparcie NATO jakoś średnio liczę (vide wydarzenia z ostatnich dni). Nawet kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia przyszły po rozum do głowy i zamierzają stworzyć swoje silne lotnictwo bojowe (rozważają wspólny zakup 20-30 Gripenów l;ub Tajfunów), którego do tej chwili nie posiadały.

    1. z prawej flanki

      tak ,stworzą "silne" lotnictwo oderwane zupełnie od pozostałych a nieistniejacych komponentów obrony ; to tak ,jakby średniowieczny rycerz zamówił u płatnerza oburęczny miecz - zapominając o zbroi i tarczy.P.

    2. erwin

      i tu się mylisz, czy wiesz, że systemy bsl skutecznie wspierają np. rozpoznanie oraz koordynowanie ognia artylerii w czasie rzeczywistym zwiększając niewyobrażalnie celność ostrzału. Dla przykładu bsl wykrywa jednostki przeciwnika, podaje koordynaty dla artylerii+ temp. kierunek i siłę wiatru itd.- po pierwszej salwie przesyła w czasie rzeczywistym obraz do wozu dowodzenia, poprawka i druga salwa zazwyczaj w celu!!!.- to jeden z niewielu przykładów. Też jestem za rozwojem silnego lotnictwa bojowego- ale to nie wszystko

  3. chester

    Panowie BSP nie zastąpią lotnictwa bojowego. Maja lotnictwo odciążyć poszerzyć możliwości operacyjne i wypełnić luki zarówno w podsystemach rozpoznawczych jak i wsparcia z powietrza. Prawda jest natomiast ze zamiast mówić o eskadrach BSP należy opracować zadania i oczekiwania dla poszczególnych rodzajów BSP i dopiero później opracować wymagania taktyczno techniczne

  4. KRL

    Naiwnością jest pakowanie się w wojskowe BSL, które można bardzo łatwo zestrzelić lub zakłócić łączność między BSL a stacją naziemną. BSL jest dobre w czasie "Pokoju" do patrolowania dużych miast.

    1. HS

      takie maszynki mogą mieć system zabezpieczenia. W przypadku zakłócenia/przejęcia uruchamia się program z BIOS'a powrót "po trajektorii lotu". Jezeli, ja osoba nie mająca z systemami do czynienia mam taką koncepcję to myślę, że specjaliści mogą mieć znacznie bardziej skuteczne sposoby.

  5. Norse

    To chyba najlepszy komentarz jaki znam dla pomysłów co niektórych polityków ""Ten i następny rok ostatecznie pokażą, jaką drogę obierze MON.Przyszłość lotnictwa obecnie jest całkowicie niejasna. MON zdaje się, że nie ma koncepcji na zastąpienie starych samolotów Su-22 nową konstrukcją. Do 2018 r. nie jest planowane rozpoczęcie jakiegokolwiek przetargu na nowe wielozadaniowe statki bojowe. W zamian tego pojawiła się obecnie oderwana od jakiejkolwiek rzeczywistości koncepcja zakupy bojowych bezzałogowych statków powietrznych dla trzech eskadr, której autorem jest gen. Koziej. Jeśli dojdzie do takiego rozwiązania będzie to prawdopodobnie największy błąd strategiczny w historii uzbrajania i modernizacji Wojska Polskiego. MUSIMY Mieć tylko nadzieje, że siły powietrzne przekonają polityków jak idiotyczna jest to koncepcja.""

    1. Bardier

      Sądzę że ta koziejowa koncepcja to nie błąd ale zamierzony sabotaz polskiej obronności.

  6. rys

    to wszystko to troche malo.............................

  7. Scooby

    Wyślijcie Ukraińcom.