Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie drony nad Gdynią

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Grupa WB poinformowała, że opracowane przez nią systemy bezzałogowe FlyEye i Łoś zostaną zaprezentowane w powietrzu podczas „Gdynia Aerobaltic Airshow”, jednego z największych pokazów lotniczych w Polsce, odbywającego się w dniach 16-18 sierpnia na gdyńskim lotnisku Kossakowo.

Jak informuje Grupa WB, bezzałogowe wykonają lot pokazowy, podczas którego przekażą na żywo obraz wideo z kamer obserwacyjnych bezpośrednio na telebimy.

FT5 Łoś zaprojektowano na potrzeby polskiej armii zgodnie z wymaganiami programu „Orlik”. Jest to samolot bezzałogowy klasy taktycznej krótkiego zasięgu, cechujący się prostotą logistyki i obsługi, a jednocześnie wysokimi walorami użytkowymi, jak zasięg i długotrwałość lotu. Dwusilnikowa konstrukcja znacznie zwiększa niezawodność i tym samym gwarancję wykonania misji. Łoś może być wyposażony w głowice optoelektroniczne pozwalające – jak w przypadku „Gdynia Aerobaltic Airshow” - na rejestrację i transmisję obrazu najwyższej jakości. Może także przenosić uzbrojenie. Start odbywa się za pomocą specjalnie zaprojektowanej ergonomicznej i mobilnej rampy startowej. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie. Modułowa konstrukcja Łosia ułatwia transport, a gotowość do startu osiągana jest ciągu ok. 30 minut. Zastosowana technologia zapewnia w pełni autonomiczny start oraz lądowanie.

image
Fot. Grupa WB

FlyEye to bezzałogowa platforma latająca bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowana do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji. Jej znakiem rozpoznawczym jest wyrzut "z ręki", dzięki czemu bezzałogowiec ten może być użytkowany nawet w trudno dostępnym terenie. FlyEye jest systemem sprawdzonym w boju, którego nowoczesna kamera pozwala na rejestrację najwyższej jakości obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy, oraz przekazywanie operatorowi dokładnych danych dotyczących lokalizacji celu. 

Grupa WB, jako jeden z największych polskich koncernów technologicznych, projektuje zaawansowane rozwiązania w obszarach bezzałogowych statków powietrznych - dzięki autorskim technologiom jest liderem sektora systemów bezzałogowych, oferując obserwacyjne platformy bezpilotowe, amunicję krążącą oraz systemy sterowania i specjalistyczne głowice obserwacyjne charakteryzujące się innowacyjnością na skalę światową.

Misją Grupy WB jest kontynuowanie polskiej myśli inżynierskiej i dostarczanie armii najnowocześniejszych rozwiązań – tworząc bezzałogowe systemy powietrzne wprowadzamy polskie lotnictwo w przyszłość, dlatego „Gdynia Aerobaltic AirShow”, jedno z najważniejszych wydarzeń sektora lotniczego, jest szczególnie ważne dla naszych działań.

Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB

FT-5 Łoś i mini bsp FlyEye wykonają 15-minutowe loty po gdyńskim niebie w dniach 17 i 18 sierpnia.

Reklama

Komentarze (1)

  1. *.*

    Kosakowo pisze się przez jedno "s". A lotnisko wg tradycji jest umiejscowione w Babich Dołach.

Reklama