Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie bomby dla Jastrzębi. Pierwsza partia dostarczona

Fot. Nitro-chem
Fot. Nitro-chem

Pierwszych sto bomb Mk 82 polskiej produkcji przekazano Siłom Zbrojnym RP. Uzbrojenie trafi na wyposażenie samolotów F-16 Jastrząb.

Bomby lotnicze Mk 82 kupowane były dotychczas od zagranicznych dostawców. W lipcu br. linię produkcyjną pocisków tego typu uruchomiły należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” z Bydgoszczy. Z zakładu wyjechało już pierwszych stp bomb dla polskiej armii. Zgodnie z zamówieniem, jeszcze w tym roku siły powietrzne otrzymają kolejnych sto egzemplarzy Mk 82 krajowej produkcji, a w roku 2020 dodatkowych 200 sztuk.

Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu naszej armii. Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa.

Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ S.A

 

image
Fot. Nitro-chem

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy. Może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).

Pociski Mk 82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne.

Krzysztof Kozłowski, prezes „NITRO-CHEM” S.A.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.