Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska termowizja dla Rosomaka na MSPO

PCO S.A. wystawia na targach MSPO 2016 kamerę termowizyjną KLW-1R Asteria, która jest oferowana między innymi jako wyposażenie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – zarówno w wersji z wieżami załogowymi, jak i bezzałogowymi.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Kamery termowizyjne KLW-1 Asteria są już wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP. Stanowią wyposażenie modyfikowanych czołgów PT-91 Twardy, zastępując importowane kamery I generacji, jakie pierwotnie były stosowane na pojazdach tego typu.

Kamera typu KLW-1 rozwijana jest w kilku wariantach, w tym KLW-1R przeznaczonym dla kołowego transportera opancerzonego Rosomak. PCO S.A. oferuje te urządzenia zarówno dla istniejących Rosomaków, wyposażonych w załogowe wieże Hitfist-30, jak i dla nowo wprowadzanych transporterów, które zostaną wyposażone w bezzałogowe wieże ZSSW-30.

Rosomaki zostały pierwotnie wyposażone w kamery termowizyjne typu Tilde FC, jednak wprowadzenie nowego systemu pozwoli na poprawę parametrów obserwacji. Ponadto, umożliwi unifikację z innymi pojazdami bojowymi, również wyposażonymi w sprzęt tego typu (jak np. PT-91). Wreszcie, pozyskanie kamery od krajowego producenta zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji urządzenia w całym cyklu życia w Siłach Zbrojnych RP.

Asteria Rosomak
Fot. Defence24.pl

Kamera KLW-1R Asteria dysponuje chłodzonym detektorem III generacji o rozdzielczości 640x512 pikseli pracującym w długofalowym paśmie podczerwieni LWIR. Współczynnik NETD określający czułość termiczną kamery jest nie większy niż 30 mK, co oznacza, że w trakcie obserwacji można zaobserwować elementy różniące się temperaturą o 0,03 K (równowartość 0,03 stopnia Celsjusza).

Kamera pozwala na prowadzenie obserwacji w szerokim lub wąskim polu widzenia. W szerokim polu widzenia, o szerokości 10 stopni, kamera pozwala na wykrycie celu (o wymiarach 2,3 m x 2,3 m) z odległości co najmniej 4,7 km. W wąskim polu widzenia, o szerokości 3 stopnie, minimalny zasięg detekcji wynosi 12 km a zasięg identyfikacji celu 2,5 km.

Asteria Rosomak
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Zastosowanie chłodzonego detektora pozwala na zwiększenie zasięgu obserwacji i uzyskanie lepszej jakości obrazu. KLW-1R Asteria pozwala na nanoszenie znaków celowniczych (na przykład z systemu kierowania ogniem pojazdu bojowego) na emitowany obraz. Regulacja jasności i kontrastu może odbywać się w trybie ręcznym, bądź automatycznie. Ponadto, istnieje możliwość zmiany polaryzacji bądź orientacji obrazu. KLW-1R charakteryzuje też możliwość wyboru pola analizy układów automatyki obrazu.

Algorytmy przetwarzania i filtracji obrazu oraz systemy elektroniczne powstałe na potrzeby kamer Asteria zostały opracowane w PCO S.A. W połączeniu z konstrukcją kamery mają one zapewnić dobrą jakość obserwacji w różnych warunkach atmosferycznych i w różnych zastosowaniach. Warianty kamer KLW-1 zostały także zintegrowane z czołgami T-64 (na potrzeby klienta zagranicznego) czy T-72.

Kamera KLW-1R została dostosowana do instalacji w KTO Rosomak, jednak może również być wykorzystywana w systemach kierowania ogniem innych pojazdów bądź w innych systemach obserwacyjno-celowniczych.

Na razie zainstalowano jeden egzemplarz KLW-1R na transporterze uzbrojonym w wieżę Hitfist-30 wskazanym przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnego zastosowania oferowanej przez krajowy przemysł kamery do modyfikacji lub modernizacji seryjnych transporterów Rosomak. Jak wspomniano, KLW-1R jest również proponowana jako wyposażenie systemu kierowania ogniem Rosomaka z wieżą bezzałogową ZSSW-30. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. dropik

    mam nadzieję że kilkadziesiąt kamer jezdzi już na T64 w kraju, który ich używa najwięcej ;)

    1. bah

      niestety nie ich wojskowi nie mogą podjąć oczywistej decyzji

    2. Marek

      Jeżdżą podobne. Tyle, że jeszcze dalej na wschód od nas. W T-90 i T-72B3. U Rosjan, którym Francuzi sprzedali co było potrzeba.

  2. synek

    W tej kamerze krajowa jest tylko obudowa wykonana na importowanej obrabiarce CNC w bloku importowanego aluminium. Chciałbym się dowiedzieć skąd są importowe matryce detektorów i pakiety elektroniki, zabrakło tej informacji w artykule.

    1. Greg

      Oby najlepsze komponenty Made in Japan

  3. rododendron

    Czy ktoś wie jak przedstawia się jakość tych termowizorów w stosunku do używanych przez Rosjan Thales Catherina FC?

    1. =t=

      Dostawca detektorów i schematów elektroniki jest dokładnie TEN SAM. Pakiety części i pewne szczegóły implementacji to - przynajmniej w zakresie części niezastrzeżonych przez licencjodawcę - sprawa konkretnego wytwórcy. Inna sprawa, że Rosjanie ostatnio kupili podobno licencję na kolejną generację tych urządzeń od Thalesa...

  4. rozczochrany

    Aż by się prosiło, by na zmodernizowanym Leopardzie 2PL także zamontować te kamery w celownikach dowódcy i działonowego.

    1. =t=

      A ty śpisz, czy jak? Przecież właśnie o tym trąbią od jesieni, że Leo2PL dostanie te kamery w obu celownikach.

Reklama