Przemysł Zbrojeniowy

PGZ inwestuje w rakietowe laboratorium HWIL

Fot. PGZ

PGZ S.A. zawarła porozumienia ze spółkami z Grupy PGZ dotyczące stworzenia nowoczesnego laboratorium Hardware In-The-Loop, dedykowanego testom układów naprowadzania pocisków rakietowych. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce, wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGZ.

Podpisany dokument, jak podkreśla PGZ, dotyczy wielostronnego porozumienia o współpracy w zakresie utworzenia, utrzymania oraz rozwoju Laboratorium Hardware-In-The Loop (HWIL). Porozumienie określa zasady współpracy Spółek w zakresie korzystania i przyszłej rozbudowy laboratorium oraz sposób rozliczeń finansowych. Sygnatariuszami porozumienia są spółki z Grupy Kapitałowej PGZ: PGZ S.A., PCO S.A., WZE S.A. oraz PIT-RADWAR S.A.

Laboratorium HWIL stanowić będzie istotną część zaplecza badawczo-rozwojowego polskich programów rakietowych. Zarządcą Laboratorium HWIL zostanie PGZ S.A., która będzie integrowała i koordynowała działania poszczególnych spółek. Laboratorium HWIL umożliwi przeniesienie większości kosztownych prób poligonowych, które są niezbędne w procesie rozwoju pocisków rakietowych do środowiska wirtualnego, co znacznie zredukuje koszty i przyspieszy dostawy gotowych produktów.

HWIL (Hardware-In-The-Loop) to technologia pozwalająca na badania poszczególnych elementów (w tym wypadku pocisków rakietowych, włącznie z ich systemami naprowadzania) w warunkach laboratoryjnych poprzez symulację obciążeń, do jakich doszłoby w sytuacji prawdziwej eksploatacji. Może to dotyczyć różnych warunków naturalnych, w tym atmosferycznych, manewrów, ale też stawianych zakłóceń. W laboratorium można też poddać dany element fizycznym oddziaływaniom (np. obrót, przeciążenie).

Budowa Laboratorium HWIL stanowi jeden z elementów umów offsetowych pomiędzy PGZ S.A. i Lockheed Martin, dotyczących współpracy przy realizacji pierwszej fazy programu pozyskania systemu obrony powietrznej średniego zasięgu kr. „Wisła". Na podstawie podpisanych umów amerykański koncern dostarczy technologie niezbędne do utworzenia oraz rozwoju laboratorium.

Należy dodać, że prace nad stworzeniem zdolności HWIL w ramach umów offsetowych Wisły już trwają. Co najmniej w dużej części wykonano już bowiem "cyfrową" część projektu laboratorium, obejmującą m.in. stworzenie środowiska symulacji do testowania pocisków rakietowych. Powstała w ramach obecnej umowy infrastruktura pozwoli także na poddawanie ich także konkretnym obciążeniom.

Budowa laboratorium wydatnie zwiększy możliwości Grupy PGZ w zakresie rozwoju polskich systemów rakietowych, w tym samych rakiet. Spółki podpisujące dzisiejsze porozumienie posiadają specjalistyczne kompetencje i doświadczenie niezbędne do realizacji tego typu projektów. Cieszę się, że współpraca w ramach Grupy PGZ, wspierana technologiami pozyskanymi od koncernu Lockheed Martin, przyniesie kolejne wymierne korzyści dla polskiego przemysłu obronnego
podkreślił Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. w Zielonce, dysponują zarówno odpowiednią przestrzenią dla utworzenia laboratorium jak i posiadają bogate doświadczenie związane z absorpcją offsetu związanego z zaawansowanymi technologiami rakietowymi. Powstająca w Zielonce infrastruktura wpisuje się w rozwój WZE S.A. w kierunku już pozyskanych kompetencji w dziedzinie rakiet (Centrum Serwisowe NSM i powstające nowe centrum produkcji sekcji ACM/ACS dla pocisku PAC 3-MSE). Obecnie trwające prace związane są z przygotowaniem projektu laboratorium do testów statycznych i dynamicznych, które ma zostać uruchomione w latach 2023-2024
powiedziała Małgorzata Kobylarczyk, członek zarządu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.
Fot. PGZ
Fot. PGZ

Czytaj też

Stworzenie laboratorium otwiera wiele możliwości - symulowanie, modelowanie pracy seekera (optoelektronicznej głowicy śledzącej), zbieranie danych i ich analizę, a także umożliwi symulowanie całych systemów rakietowych. Inwestycja ta wpłynie na przyśpieszenie wielu badań i testów poligonowych, obniżenie ich kosztów i dalszy rozwój kompetencji związanych z szeroko pojmowanymi programami rakietowymi. Tworzone są zdolności, które dziś nie są w Polsce zbyt szeroko rozwinięte. Jest to istotny krok do wejścia w programy rakietowe, zarówno dla PCO, jak i całego krajowego przemysłu
powiedział Paweł Glica, prezes zarządu PCO S.A.

Czytaj też

Wspólne działania spółek Grupy PGZ są podstawą do zbudowania polskiego przemysłu obronnego w obszarze systemów rakietowych. PIT-RADWAR od wielu lat prowadzi prace przygotowawcze i rozwija technologie konieczne do realizacji programu NAREW. Rozbudowujemy nasze możliwości produkcyjne i organizacyjne, aby sprostać zadaniom najbliższych lat
powiedział dr inż. Andrzej Sieradz, Prezes Zarządu PIT-RADWAR S.A.
Fot. PGZ
Fot. PGZ
Fot. PGZ

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. 2 Plm ,,KRAKOW''

  Zastanawia mnie na ile ow laboratorium bedzie pod nasza kontrola, czy nie bedzie tak, ze o tym co bedziemy mogli robic w tym laboratorium decydowac beda amerykanie. Ciekawe czy bedziemy mogli np. prowadzic badania nad artyleria dal. zasiegu 80-100 km. 100-150 km czy nawet wiekszym. Bo w XXI posiadanie takiej broni nie powinno byc problemem dla 38 mln panstwa, lecz dziwnym trafem jest to problem niedoprzeskoczenia od wielu lat i to dobie ucyfrowienia, wszak nie jest to na pewno problem ludzi czy pieniedzy, trudno mi zrozumiec, ze w tej dziedzinie jestesmy tak bardzo zacofani, ze bije nas o glowe mala Serbia z litosci nie chce juz sie rozwodzic o Izraelu !!!

  1. Był czas_3 dekady

   W tym laboratorium nie powstaną żadne pociski o zasięgu 80-150km. Nawet o tym nie myśl. To jest poza zasięgiem naszego przemysłu no i... wydaje mi się, że niewidzialna ręka dopilnuje by tak pozostało..

 2. Monkey

  Oby tym LM dobrze się wywiązał z umowy, bo my za to zapłaciliśmy. Ten offset nie jest darmowy.