Reklama

Technologie

MSPO 2021: Serwis pocisków NSM i nowe środki walki elektronicznej WZE

Lotniczy i nazielny system walki elektronicznej. Fot. J.Sabak
Lotniczy i nazielny system walki elektronicznej. Fot. J.Sabak

Wojskowe Zakłady Elektroniczne zaprezentowały podczas salonu przemysłu obronnego w Kielcach kilka z oferowanych systemów które w znacznej części znajdują się już na wyposażeniu sił zbrojnych, takich jak system nawigacyjny Talin. Pojawiły się też nowości, takie jak lotniczy pokładowy systemy walki, czy mobilny system walki radioelektronicznej Radjam będący efektem współpracy z firmą Elbit. Jednak największą uwagę przyciągnęło zawarcie wartej 200 mln zł umowy dotyczącej serwisowania pocisków NSM przez Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce.

Umowa została zawarta podczas XIX MSPO pomiędzy 18. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym a powołanym w tym celu konsorcjum WZE S.A. i Kongsberg Defence & Aerospace i obejmuje serwis i ponowną certyfikację przez najbliższe 4 lata pocisków NSM znajdujących się na wyposażeniu Nadbrzeżnej Jednostki Rakietowej. Było to możliwe dzięki znaczącej inwestycji, polegającej na zbudowaniu w Zielonce specjalistycznego Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych które w perspektywie może też obsługiwać inne typy uzbrojenia rakietowego znajdujące się na wyposażeniu sił zbrojnych. Wartość inwestycji wynosiła ponad 30 mln zł, co wiązało się z wysokimi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa. Równolegle z budową prowadzono też szkolenia personelu. Centrum otrzymało w sierpniu certyfikat uprawniający do realizacji procedur związanych z remontem i certyfikacją (wydłużaniem resursów) pocisków NSM, co pozwoliło na zawarcie umowy.

image
Makieta Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM prezentowana podczas MSPO 2021. Fot. J.Sabak

Jednak WZE to nie tylko centrum rakietowe, ale też systemy radioelektroniczne wykorzystywane przez siły zbrojne RP. WZE z Zielonki otrzymały know-how i prawa do produkcji elementów nawigacji inercyjnej Talina w ramach umowy offsetowej zawartej w 2011 roku z firmą Honeywell. Talin jest wykorzystywany, gdy działanie systemu GPS może być czasowo zakłócone lub przerwane. W skład pojedynczego systemu wchodzi główny blok systemu nawigacji INU, pulpit sterowania DCDU, czujnik ruchu VMS, antena GPS oraz okablowanie. Obecnie WZE modernizują poszczególne elementy systemu, poprawiając ich bezpośrednie użycie i wprowadzając nowe funkcjonalności.

Zaprezentowano również zintegrowany zestaw samoobrony i walki elektronicznej nowej generacji dla statków powietrznych, który oferowany jest w kooperacji z izraelska firmą Elbit Systems. Obejmuje on integrację systemów wykrywania opromieniowania przez laser, radar, odpalenia pocisków i środków przeciwdziałania. Obejmują one nie tylko flary czy dipole, ale również kierunkowe systemy oślepiające głowice naprowadzane na podczerwień oraz układy precyzyjnego pozycjonowania źródeł sygnału. Podczas kieleckich targów zaprezentowano moduły sterujące tego typu systemu.

image
System Talin. Fot. J.Sabak

Wraz z systemem lotniczym zaprezentowano również model mobilnego radarowego systemu przeciwdziałania radioelektronicznego RADJAM umieszczonego na podwoziu Jelcz w układzie 6x6. Jego zadaniem jest wykrywanie, identyfikacja i selektywne zakłócanie systemów radarowych i radiowych przeciwnika. To również jest projekt oparty na współpracy z firmą Elbit Systems.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama