Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska Grupa Zbrojeniowa i Raytheon wzmacniają współpracę

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Trzy spółki PGZ podpisały z koncernem Raytheon umowy dotyczące kooperacji w zakresie budowy polskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła, opartego na systemie Patriot. Są wśród nich: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Podpisane umowy to efekt współpracy, której celem jest włączanie spółek z naszej Grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych. W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi Spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki.

Marek Borejko, dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ 

W ramach podpisanej umowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej zaprojektuje wyposażenie i integrację specjalistycznych kontenerów do obsługi systemu „Wisła”. Zakłady Mechaniczne Tarnów wyprodukują zespoły napędowe do wyrzutni, natomiast Wojskowe Zakłady Elektroniczne stworzą zestawy modułów elektroniki DLTM (ang. Data Link Terminal Module) wchodzące w skład każdego systemu Patriot. 

Umowy te podkreślają zaangażowanie firmy Raytheon w zwiększenie udziału polskiego przemysłu w budowie systemu Patriot dla Polski — Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon. Warto podkreślić, że kontrakty te otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw eksploatujących system Patriot. Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na całym świecie.

I faza programu WISŁA obejmuje dostawy 2 baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w Hucie Stalowa Wola S.A. (GK PGZ). Transfer technologii i wiedzy pozwoli też na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ.

Konsorcjum PGZ–Wisła odpowiadające za realizację programu WISŁA po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Niektóre z wymienionych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie WISŁA jako poddostawcy.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Marek1

    Dramatu bezalternatywnego wazeliniarstwa jedynie słusznej partii w stos. do hegemona NIE da sie już odwrócić. Bicie propagandowej piany o "współpracy" PGZ w zakresie pr. WISŁA/NArew NIE jest w stanie zasłonić podstawowej prawdy - BEZ własnych, suwerennych zdolności(i możliwości użycia) do produkcji efektorów syst. ppk, plot/p.rakiet, rakiet taktycznych). NIE ma mowy o zdolności WP do obrony Kraju. Reszta to propagandowe pierdolety - kolejny raz o tym, jak bardzo jesteśmy "zwarci i gotowi" ... ;(

    1. Leopardzik

      Kolega ma rację ato inwestycyja 12 mld pln w samą infrastrukture

  2. Gts

    A jakie będą tego koszty, bo słowa o tym nie ma. Raytheon dzieli się wiedzą i technikogią za darmo?

    1. michalspajder

      Obaj znamy odpowiedz... Ktora jest smutna i rozczarowujaca. Czasem sobie mysle, tak nieprawomyslnie, ze jednak Sowieci byli hojniejsi w dzieleniu sie technologiami.

    2. Yaro

      To biznes, a nie offset kolego!

    3. Davien

      Taak, i z tego dzielenia sie mamy 50-cio letnie zapóznienie w pracach na d rakietami, polskimi samolotami, czołgi to licencja na małpie wersje też bez technologii, gdzie ty masz to dizelenie sie ZSRS technologiami???

  3. LMed

    Działania i informacje ku pokrzepieniu serc suwerena oczywiście. Więc cieszmy się.

  4. Nemo

    No to Ameryka przekaże nam technologię budowy kontenerów na rakiety,normalnie jestem dumny z naszego MON że załatwił nam taki offset.Będziemy robić własne kontenery :)

    1. Glomb

      Kolega ma rację na tyle PGZ jest gotowa

    2. Yaro

      Misiu to umowy biznesowe nie mająca nic wspólnego z offsetem! Tej umowy z Raytheon jeszcze nie podpisaliśmy!

    3. Nemo

      Żeby był gotowy na więcej to i tak nie dostalibyśmy żadnych rakietowych technologi,po stronie amerykańskiej nawet mowy o tym nie było.... Moglibyśmy pomyśleć nad rakietami z Ukrainą,oni mają technologię a my pieniądze ale USA zakazują żeby Polska cokolwiek sama zbudowała a "polski" rząd na to przystaje

  5. Świadek MIchnika

    A z technologią na napoje podawane żołnierzom obsługującym te patrioty ?

  6. rozczochrany

    Obawiam się że Raytheon przejmie te polskie firmy i zostaniemy bez własnego przemysłu zbrojeniowego zdani na łaskę USA. Oczywiście łaskę za duże pieniądze.

    1. Ustawiator

      Kolego takiego złomu to nikt już nie chce

    2. chateaux

      To bylby ratunek dla polskiego przemyslu zbrojeniowego. Tak samo ja Raytheon przejal australijskie fabryki, i dzis uczestnicza w kazdym duzym programie Raytheona.

    3. Andy

      to czemu niby "kupili" (czyt. dostali w promocji...) Mielec i okolicę ... - nie wierzę że nie ma działania agentury w sprawie całkowitego pozbawienia Polski przemysłu obronnego ... a szczególnie lotniczego