Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska elektronika i okrętowy system uzbrojenia gotowe do służby [DEFENCE24 TV]

Fot. Defence24

Spółka PIT-Radwar S.A. zaprezentowała na targach MSPO 2022 szeroką gamę swoich rozwiązań elektronicznych dla Sił Zbrojnych RP. Wiele z nich do aplikacje gotowe do produkcji i implementowania w systemach użytkowanych przez Siły Zbrojne.

Reklama

Rafał Słomski, dyrektor Biura Systemów Wspomagania Dowodzenia PIT-Radwar S.A. przedstawił wkład spółki w prace nad bezzałogowcym systemem taktycznym krótkiego zasięgu Orlik, czyli PGZ-19RA. „PIT-Radwar S.A. jest dostawcą segmentu naziemnego, który jest częścią całego kompleksowego systemu rozpoznania bezzałogowego. Składa się z dwóch głównych elementów: naziemnej stacji kontroli ze stanowiskami operatorskimi z naszym autorskim oprogramowaniem służącym do zbierania informacji z bezzałogowca jak i transmisji danych poprzez naziemny terminal danych do platformy powietrznej wyposażony w polski system łączności z modułem szyfrującym. Chcemy to finalne rozwiązanie dostarczać już w przyszłym roku."

Reklama

Jak dodajem celem spółki jest budowa oryginalnego, uniwersalnego rozwiązania do tego typu platform, które będą eksploatowane w Wojsku Polskim, w tym także na planowanej platformie średniego zasięgu Gryf. „Kabina i oprogramowanie powstały zgodnie ze STANAG-ami NATO, po to żeby to można było szybko zintegrować w dalszych etapach projektowania systemu" – podkreśla.

Czytaj też

Firma przedstawiła także system armaty morskiej OSU-35K. Jak podkreśla Łukasz Zbrzeżny, dyrektor Biura Systemów Uzbrojenia PIT-Radwar S.A., prezentowane rozwiązanie powstało z dużym użyciem kompozytów przez co jest dwukrotnie lżejsze, niż wykonany z aluminium prototyp. Kompozyty wykorzystano nie tylko przy obudowie ale także konstrukcji nośnej armaty. OSU-35K to kompletny system, który może współpracować z systemem dowodzenia okrętu jak i – w razie jego uszkodzenia - samodzielnie.

Reklama

PIT Radwar pokazał też m.in. swoje najnowsze osiągnięcia z zakresu systemów identyfikacji swój-obcy.

Komentarze (3)

  1. Extern.

    Nie żebym marudził bo to wygląda jak coś już w okolicach TB-2 i aż się prosi podczepić pod to jakieś bomby szybujące. Tyle że przecież to jest zupełnie inny płatowiec niż prezentowany wcześniej PGZ-19R. Wygląda na znacznie większy i cięższy i najwyraźniej jest to już jakby inna kategoria maszyny niż pierwotnie zamawiana w programie Orlik.

  2. Dudley

    Czy spółka opanowała już produkcję modułów nadawczo/odbiorczych radarów opartych na mikroukładach w technologi GaN ? By radary jej produkcji mogły konkurować z amerykańskimi, izraelskimi, niemieckimi, włoskimi, francuskimi, brytyjskimi, szwedzkimi, a choćby tureckimi? Czy nadal będzie się chwaliła się osiągnięciami które mogły by być interesujące, ale 2 dekady temu?

  3. SpalicKreml

    Ten orlik w ostatecznej wersji wydaje się być delikatnie mówiąc, inspirowany TB2..