Przemysł Zbrojeniowy
Politechnika Warszawska i Lockheed Martin wspólnie o bezzałogowcach
Politechnika Warszawska i Lockheed Martin wspólnie realizują zaawansowany projekt badawczy: Optymalizacja bezzałogowego „systemu systemów”
20 marca Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej oraz firma Lockheed Martin zorganizowały konferencję prasową, dotyczącą prowadzonego od listopada ubiegłego roku wspólnego projektu, który dotyczy opracowania metod optymalizacji wykorzystania floty statków powietrznych do realizacji postawionego zadania (System of Systems - system systemów). Dotychczasowe podejście opierało się na optymalizacji jednego statku do konkretnego zadania (np. poszukiwania rozbitków na morzu), natomiast podejście „system systemów” dotyczy optymalizacji całego systemu w którym wykorzystywane są zoptymalizowane podsystemy (np. samoloty, śmigłowce, satelity, jednostki nawodne).
Projekt, w którym biorą udział studenci i naukowcy Politechniki Warszawskiej, skupia się na optymalizacji współdziałania bezzałogowych statków powietrznych i stacji naziemnych w celu zwiększenia ich zdolności operacyjnych. Wspólna inicjatywa badawcza dotyczy koordynacji misji wyszukiwania, lokalizowania i śledzenia wykonywanej przez załogowe i bezzałogowe platformy powietrzne. Projekt finansowany przez Lockheed Martin wesprze rozwój bezzałogowych statków powietrznych oraz systemów symulacyjnych istniejących w Politechnice Warszawskiej. Zostanie opracowany algorytm optymalizujący wykorzystanie statków powietrznych, z zastosowaniem koncepcji „systemu systemów” i demonstracja przykładowej realizacji takiego algorytmu w locie zespołu bezzałogowych statków powietrznych.
Projekt dotyczący modelowania i optymalizacji misji wykonywanej wspólnie przez zespół różnorodnych bezzałogowych statków powietrznych, realizowany przez zespół studentów i pracowników Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, to doskonały przykład współpracy badawczej i transferu technologii między firmą Lockheed Martin a polską uczelnią wyższą - mówi prof. dr hab. inż. Janusz Narkiewicz, lider i kierownik merytoryczny projektu ze strony Politechniki Warszawskiej. Mamy ambicję wypracowania praktycznych rozwiązań, które będą mogły znaleźć zastosowanie w polskich siłach zbrojnych, w różnych dziedzinach techniki i znacząco wpłyną na rozwój i przyszłość badań naukowych w Polsce.
Okres realizacji projektu to 24 miesiące (cztery semestry), połowa projektu przypada na listopad 2014 r. Zakończenie projektu planuje się na wrzesień 2015 r.
(JBG)
alibaba
Tak tak LM finansuje a/w będzie miał 100% praw do wszystkiego a polaczki za " garść srebrników " przekażą całą intelektualną wiedzę w tym temacie. Podobnie ma się propozycja Raytheon w temacie rozwoju Patriota. Potrzebują " świeżej krwi " bo sami nie wiele mogą wymyślić a zachodnia Europa już nie chce się tak ochoczo dzielić pomysłami. Następnie wraz z nami będą współfinansować program ( my oczywiście w mniejszym stopniu ) no bo przecież to " wspólny program " a jak się uda wszystko - wypali to jankesi powiedzą że to było w ramach offsetu i rakietki czy inne badziewie i tak nam sprzedadzą 3 x drożej niż to jest warte....
Anton
Żal Panie alibabo czytac . Jak zwykle gdy zachod albo Polska maja jakas wpatke jest Pan pierwszym krzykaczem podłapujacym podniete ale gdy dostaje Pan artykuł taki jak ten np o wspołpracy amerykanow z nami albo o ich wsparciu dla nas na sile wyszukuje Pan argumentow propagandowych. Czyta Pan wiele ale wybiurczo i nieumie bronic swoich argumentow .
bono
nie mydl ludziom oczu
rafi
już raz się popisali. z offsetem f16. Serdecznie dziękujemy tym panom. nie kupować nic od LM.