Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pół miliarda USD na 17 rakiet dla "tarczy"

Jedno z wcześniejszych odpaleń systemu Standard SM-3. Fot. MDA.
Jedno z wcześniejszych odpaleń systemu Standard SM-3. Fot. MDA.

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej złożyła w firmie Raytheon zamówienie na wyprodukowanie 17 kolejnych pocisków Standard Missile SM-3 Block IIA. Wartość kontraktu to 543,3 mln USD.

Raytheon, producent testowanych niedawno rakietowych pocisków antybalistycznych Standard Missile SM-3 Block IIA, otrzymała z Agencji Obrony Przeciwrakietowej kontrakt o wartości ponad 0,5 mld USD, na mocy którego wyprodukuje, zmontuje, przeprowadzi próby i dostarczy siedemnaście egzemplarzy wspomnianej broni. Podpisana umowa jest, w istocie, modyfikacją wcześniej obowiązującego porozumienia o wartości ponad 87 mln USD. Pociski mają zostać dostarczone do marca 2020.

Zamówione pociski rakietowe będą stanowić część amerykańskiej inicjatywy obronnej tarczy antybalistycznej. W jej ramach wejdą na wyposażenie amerykańskich jednostek nawodnych oraz na uzbrojenie instalacji lądowych - docelowo wyrzutnie tych pocisków mają stacjonować w bazie w Redzikowie. W Polsce mają też zostać rozmieszczone pociski Standard SM-3 Block IB.

Zgodnie z deklaracją Raytheon pierwsze pociski SM-3 Block IIA osiągną gotowość bojową zarówno na wyrzutniach lądowych jak i nawodnych w 2018 roku. Z kolei rakiety SM-3 Block IB, wcześniej wprowadzone na jednostki nawodne, będą zdolne do działań z lądu (z wyrzutni w Rumunii) jeszcze w tym roku.

Reklama

Komentarze (3)

  1. pol124

    Taniej i skuteczniej byłoby kamieniami rzucać-----tylko broń elektromagnetyczna,--to już chyba TESLA wymyślił ????

  2. ecik

    Antybalistyczna obrona przeciwrakietowa nie jest funta kłaków warta... Przy stosunku kosztów przeciw-rakiety do rakiety agresora nie ma najmniejszego ekonomicznego sensu. W pełnoskalowym konflikcie zupełna klęska, pozostaje polityka odstraszania. Jest to dobre na przeciwnika dysponującego stosunkowo niewielkimi siłami rakietowymi.

    1. meh

      Niezestrzelona rakieta może wyrządzić szkody o wartości nieporównywanie większej niż koszt antyrakiety, nawet pomijając straty w bezcennej sile żywej.

  3. kj1981

    To w przeliczeniu jakieś 125 mln zł za 1 pocisk... No, ale cóż - technologia kosmiczna, to i cena takowa...

Reklama