Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pogotowie protestacyjne we wszystkich Spółkach WPRP

Ogłoszono pogotowie protestacyjne we wszystkich Spółkach WPRP
Ogłoszono pogotowie protestacyjne we wszystkich Spółkach WPRP

Kwestia konsolidacji przemysłu obronnego w Polsce budzi emocje, nie tylko pozytywne.



25 stycznia, na posiedzeniu Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska poszerzonego o Przewodniczących Zarządów Zakładowych NSZZ PW działających w Wojskowych Przedsiębiorstwach Remontowo Produkcyjnych (WPRP) wznowiono działalność Komitetu Protestacyjnego, który postanowił z dniem dzisiejszym ogłosić we wszystkich Spółkach WPRP pogotowie protestacyjne.

Pogotowie to będzie na razie polegać na oflagowaniu wszystkich zakładów flagami związkowymi i na prowadzeniu kampanii informacyjnej. Jednocześnie będą trwały przygotowania do ewentualnego podjęcia innych form protestu. Jak tłumaczy Komitet Protestacyjny: „Do podjęcia decyzji zobligowały nas stosowane przez związkowców z cywilnej zbrojeniówki naciski na rząd RP, aby w sposób bezwarunkowy dokonać natychmiastowego wniesienia akcji WPRP do Bumar Sp z o. o., jak również wyniki referendów przeprowadzonych w Spółkach WPRP wskazujące na brak akceptacji takiej decyzji.

Komitet Protestacyjny oczekuje, że przedłożone wcześniej do Rządu RP postulaty zostaną uwzględnione w projekcie „Programu wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego na lata 2013 – 2020”.

Nie opowiadając się po żadnej stronie zaznaczmy, że pogotowie protestacyjne ogłoszono 25 stycznia, a pismo z postulatami zostało wysłane faksem również 25 stycznia. Co więcej jest mało prawdopodobne, by te postulaty zostały spełnione nie tylko przez ich zawartość ale również czas, jaki jest potrzebny by je zrealizować. Poniżej przypominamy te postulaty:

1. Należy zagwarantować ustawowo szczególne uprawnienia nadzoru właścicielskiego Ministra Obrony Narodowej w sprawie zgłaszania sprzeciwu wobec decyzji (lub zamiaru ich podjęcia) organów tych spółek w zakresie:

  • rozwiązania spółki,

  • przeniesienia siedziby spółki za granicę,

  • zmiany przedmiotu działania przedsiębiorstwa spółki,

  • zbycia albo wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części albo rozporządzenia akcjami/udziałami oraz ustanowienia na nich ograniczonego prawa rzeczowego,

  • zmiany przeznaczenia lub zaniechanie eksploatacji składnika mienia spółki.


2. Należy ponownie przeprowadzić rzetelne wyceny majątku spółek WPRP, ponieważ dotychczas przeprowadzone wyceny zostały zaniżone.

3. Wnoszenie kapitałowe jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do spółki, która nie jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa jest sprzeczne z aktualnymi zapisami o komercjalizacji  prywatyzacji.

4. Biorąc pod uwagę specyfikę WPRP niezbędne jest utworzenie odrębnej grupy WPRP w tworzonym narodowym koncernie zbrojeniowym.

5. Należy dokończyć wewnętrzną restrukturyzację organizacyjną i finansową w aktualnie zadłużonej grupie Bumar

Jedno jest pewne. Jeżeli wybuchnie strajk wszyscy na tym stracimy. Ale najwięcej sami pracownicy.

Maksymilian Dura
Reklama

Komentarze

    Reklama