Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ dostarczyła wyrzutnie do Wisły

Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa

Spółki Konsorcjum PGZ-Wisła wywiązały się terminowo z umów podwykonawczych realizowanych na rzecz Raytheon Technologies w I fazie programu Wisła. Wyprodukowano wszystkie 16 wyrzutni M903 i ich elementy oraz 9 kompletów mobilnych warsztatów logistycznych (tzw. support equipment).

Reklama

W ramach wykonanych umów przeprowadzono proces certyfikacji 16 przedseryjnych wyrzutni M903 oraz całych linii produkcyjnych. Terminowe zakończenie umów przyczyniło się do rozpoczęcia odbiorów 2 pierwszych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot zgodnie z harmonogramami zakładanymi przez Siły Zbrojne RP.

Reklama
Dzięki realizacji I fazy programu WISŁA dokonuje się generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony polskiego nieba. Polska Grupa Zbrojeniowa terminowo wywiązała się ze wszystkich umów wykonawczych na rzecz firmy Raytheon, dzięki czemu z optymizmem patrzę na realizację kolejnych etapów tego programu, realizowanych wspólnie z naszym amerykańskim partnerem
Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.
Reklama

Jak skomentowała Caroline Touchstone, dyrektor polskiego programu przemysłowego w Raytheon, zakończone dostawy sprzętu w ramach I fazy programu WISŁA są dowodem rozwijającej się współpracy pomiędzy firmą Raytheon, PGZ i polskim przemysłem.

Zdaliśmy sobie sprawę, jak kluczowa jest współpraca z polskimi firmami i z niecierpliwością oczekujemy poszerzenia tych relacji w ramach wsparcia II fazy oraz możliwości, jakie LTAMDS stworzy dla polskiego przemysłu.
dodała Caroline Touchstone

Czytaj też

W ramach programu WISŁA Siły Zbrojne RP pozyskują zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu do zwalczania taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych. Dla polskiego przemysłu, w szczególności spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej program WISŁA wiąże się z transferem technologii poprzez offset, udziałem w dostawach wybranych elementów systemu jako podwykonawca m.in. Raytheon Technologies oraz dostawami wybranych elementów bezpośrednio do Sił Zbrojnych RP.

Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa

W II fazie programu WISŁA planowane jest podpisanie kolejnych zamówień dotyczących wyrzutni i mobilnych warsztatów logistycznych systemu Patriot. Ponadto Konsorcjum PGZ-WISŁA oraz Raytheon Technologies pracują nad nowymi projektami offsetowymi oraz ofertami w zakresie najnowszego rozwiązania opracowanego przez Raytheon Technologies, tj. zaawansowanego radaru dookólnego dolnej warstwy systemu obrony powietrznej (ang. Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zwanego również radarem LTAMDS.

Czytaj też

W skład Konsorcjum PGZ - Wisła wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A. , Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa

Reklama

Komentarze (8)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Według ostatnich plotek o broni Seulu, którą Warszawa planuje wprowadzić, Wersja K2PL najprawdopodobniej będzie typu „K2ME Export Proposal Type” (Meddle East - specjalnie zoptymalizowana dla pustynnego terenu Kairu i Omanu). Wersja K2ME (zaktualizowana z K2) jest stosowana z najnowszym systemem automatycznego ładowania pocisków, najnowszym systemem sterowania pojazdem i systemem obrony czwartej generacji (4 razy w porównaniu do K2), opracowanym przez Hyundai Rotem od września do grudnia 2022 r., a ostatnio ukończono To czołg, którego Warszawa potrzebuje do szybkiej elektryfikacji i szybkiej produkcji

    1. Edmund

      K2ME to 3 generacja K2, ta która aktualnie dostarczana jest do Polski to generacja 2. K2PL to będzie najnowsza wersja K2 czyli 3 albo późniejsza z systemami aktualnymi na rok 2025.2026. K2PL nie będzie wersją ,,zaktualizowaną na pustynię", a ten błąd wynika jedynie z tego, że K2ME to najnowsza aktualnie wersja K2.

    2. Edmund

      @Książe, coś translator się zawiesił z ,,elektryfikacją".

    3. Książę niosący na plecach białego konia

      Tłumacz Google czasami podaje błędy. Uwzględniając obawy Warszawy zastosowano pancerz K2PL 4. generacji (wersja K3). Znawcy czołgów klasyfikują istniejące K2 jako 3,5 generacji, Pocisk K2 jest wytwarzany przez precyzyjne przetwarzanie wolframu, a strzelanie mobilne jest 3 razy dokładniejsze niż Leo 7, a siła niszcząca to 90% Abrams (kula ze zubożonym uranem) Silnik K3 jest surowcem wodorowym i jest rozwijany w ramach przygotowań do wojny sieciowej.

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Hyundai Rotem to wersja, która została wybrana spośród około 6 wersji opracowanych już w Warszawie (turecki 7-kołowy pojazd opracowany przez koreańskich inżynierów, istniejący K2, bliskowschodni typ pustynny itp.) i zmodernizowana (wybrana) zgodnie z życzeniem Warszawy. Wiadomo, że proponowany Rumuński K2 jest nadal przedmiotem prywatnych negocjacji i wiadomo, że dostawy zostały drastycznie zmniejszone o około 250 do 300 sztuk z powodu kontraktu na czołg Abrams.

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Wprowadzony przez Warszawę Cheonmu może pomieścić radzieckie pociski wielolufowe. Zwiększając zasięg do ponad 300 km, powinno być możliwe zniszczenie biura Putina w Moskwie 100 m pod ziemią. Stany Zjednoczone ograniczają zasięg Chunmu do mniej niż 300 km.

  4. Box123

    Można by zwiększyć ilość baterii w ramach drugiej fazy Wisły do 8 (łącznie 10), Zawsze to 4 dodatkowe lokalizacje licząc jednostkami ognia

    1. kopacz033

      10 to dalej za malo patrzac na wojne w ukrainie to ze 25 baterii by sie przydalo a krotkiego zasiegu to wsadzic miedzy bajki bo hipersonika tym opl krotkiego zasiegu nie zestrzeli przy dluzszym zasiegu tak jak patriot z tymi radarami jest wstanie jakos wychwycic trejektorie lotu i ja skrocic. Wiadome radary sa polaczone ze soba w systemie ale rakiety krotkiego to nadaja sie jedynie do zestrzelnia jakiego drona czy pocisku artyleryjskiego ale mocarstwa ida tylko w hipersoniczne pociski Azja i Rosja beda chcieli tylko hipesroniki bo wiedza ze tylko tak beda mogli probowac oslabic Zachód jej zjednoczenie do swoich ustepstw. Oby ta wojna sie skonczyla za duzo niewinnych ludzi zmarlo niech Bóg ma ich w opiece. Sława Ukraine

    2. szeliga

      @kopacz033 "Azja i Rosja beda chcieli tylko hipesroniki". Chcieć nie znaczy móc. Wojna to przed wszystkim przedsięwzięcie ekonomiczne i produkcyjne. Co więcej w miarę przebiegu wojny bronie nowoczesne są zastępowane rozwiązaniami "starymi", łatwiejszymi i szybszymi do wyprodukowania. Nawet Rosji nie stać na to żeby wyprodukować duże ilości "hipersoniców". Może 1 na 20 ich rakiet będzie na poziomie 'wundrwaffe". A strącić trzeba i tą jedną i te pozostałe 19. Nie ma sensu strącenie jednej hipersonicznej jeżeli z pozostałych 19 nawet tylko 3 dolecą do celu. Ukrainę w dużo większym stopniu niszczą prymitywne drony i klasyczne rakiety, a nie te z gatunku "wunderwaffe". Dlatego wszystkie poziomy obrony muszą być rozwijane równolegle. A u nas Narew jest bardziej zapóźniona niż Wisła., która powoli ale jednak zmierza do ogarnięcia.

    3. Wojak24

      Polska ma obecnie 2 baterie Patriot czyli ( 16 wyrzutni ) , będzie jeszcze 6 baterii , razem 8 baterii ( 16 wyrzutni ) . Ukraina zapewnia że Patriot zapewnia strącanie hipersonicznych rakiet hipersonicznych . W tym roku w lato już baza w Redzikowie już będzie w 100 % uruchomiona , bo jest wybudowana , będzie strącać rakiety kontynentalne , też między innymi nadlatujących z Rosji . Także brawo dla rządu PIS , bo dotrzymuje obietnic w tym zakresie. PO i Tusk zrezygnował z oferty USA i prezydenta Obamy i Niemiec co oferowały patriot za niewielkie kwoty , lecz Tusk z PO po spotkaniach z Putinem zrezygnował . Japonia i Stany Zjednoczone stworzą nowy system obrony przed bronią hipersoniczną Stany Zjednoczone i Japonia rozpoczną wspólne badania, których celem jest opracowanie skutecznych strategii obrony przed bronią hipersoniczną. Badania obejmą „sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, ukierunkowaną energię i obliczenia kwantowe”, a także „technologię przeciw-hiposoniczną”.

  5. Facetoface

    No i super bo od razu przypomina mi się ,,rotacyjne wizyty Patriotów,, w 2012 bez rakiet żeby nie drażnić Rosji-taki reset obamowski

  6. szczebelek

    Mnie zastanawia fakt czy w ramach planu modernizacji na lata 2025-2040 nie zostanie uwzględniona III faza Wisły uwzględniająca 4 kolejne baterie.

    1. MiP

      Jeszcze 2 faza nie ruszyła a już marzenia o 3......

  7. MiP

    Kupujemy Patrioty i w zamian MON wynegocjował u amerykanów offset w postaci kosmicznej technologii klepania kontenerów startowych 🤣 Jestem pod wrażeniem 🤣

    1. mick8791

      Misiu ugniatanie bez wiedzy... Kontener startowy przychodzi razem z rakietą. Sama wyrzutnia to znacznie bardziej zaawansowana technologia! Dość powiedzieć, że nie każdy dostaje na to zlecenie. Tak samo jak na IFF, routery i sporo innych komponentów, które do tego systemu dostarczamy. Nie tylko na nasz użytek!

    2. szogun83

      Od czegoś trzeba zacząć przecież. Lepsze to niż nic.

    3. MiP

      mick8791 chłopczyku no według ciebie kontener startowy to międzygalaktyczna technologia 🤣🤣 Była zapowiadana w ramach offsetu od amerykanów rakieta niskokosztowa a test kontener HA HA HA SUKCES

  8. Monkey

    Wiadomo, marzyłaby się produkcja efektora, radaru obserwacji dookólnej itd. Ale na początek dobre i wyrzutnie oraz mobilne warsztaty logistyczne. Oby dalej do przodu.

Reklama