Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pentagon zamówił rumuńskiego Patriota

Departament Obrony USA podpisał umowę na dostawę kompletnej jednostki ogniowej Patriot, przeznaczonej dla Rumunii. System zostanie dostarczony w trybie Foreign Military Sales, wartość kontraktu to niemal 400 mln USD.

Zgodnie z komunikatem Pentagonu modyfikacja kontraktu w trybie FMS, za 395,8 mln dolarów obejmuje dostawę jednostki ogniowej Patriot przeznaczonej dla Rumunii. Szacowany termin realizacji prac to 30 kwietnia.

Do zawarcia rumuńskiego kontraktu w komunikacie odniósł się koncern Raytheon. Potwierdził, że umowa zakłada budowę pierwszej nowej jednostki ogniowej, przeznaczonej dla Rumunii.

Wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotnicze  i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obrony firmy Raytheon Tom Laliberty stwierdził, że firma dotrzyma terminu dostaw, dzięki wykorzystaniu doświadczeń z budowy ponad 220 jednostek Patriot. Zaznaczył też, że rumuńskie przedsiębiorstwa mają być włączone w łańcuch dostaw.

Informacje Departamentu Obrony i Raytheon wskazują, że w tym momencie Pentagon zamówił kompletny zestaw przeciwrakietowy Patriot – z radarem AN/MPQ-65, stacją kontroli, systemem dowodzenia i łączności. Jak poinformowały Defence24.pl służby prasowe koncernu Raytheon, kontrakt obejmuje też zakup pocisków PAC-2/GEMT. Z kolei pociski PAC-3 MSE będą zakontraktowane w ramach odrębnej umowy. Rumunia zdecydowała się na zakup zestawów Patriot z pociskami PAC-2/GEM-T (produkcji Raytheon) i PAC-3 MSE (produkcji Lockheed Martin).

Amerykańska administracja zgodziła się na zakup Patriota przez Rumunię jeszcze latem 2017 roku. Zgoda wydana w trybie FMS obejmowała dostawę siedmiu baterii w istniejącym standardzie PAC-3+/PDB-8, za maksymalnie 3,9 mld USD. Rumuński pakiet miał obejmować łącznie m.in. zakup 28 wyrzutni M903, 168 pocisków PAC-3 MSE i 56 PAC-2 GEM-T, siedmiu radarów AN/MPQ-65, takiej samej liczby stacji kontroli i wyposażenia dodatkowego. Zakup realizowano bez offsetu.

Jeszcze w ubiegłym roku rumuńskie władze podpisały umowę międzyrządową LOA na dostawę pierwszej baterii, i omawiany kontrakt stanowi jej realizację. Patrioty wejdą do wojsk lądowych i sił powietrznych Rumunii, zastępując przestarzałe zestawy pochodzenia sowieckiego, w tym typu S-75M Wołchow. Prawdopodobnie przynajmniej przez pewien czas pozostaną w służbie za to systemy MIM-23 Improved Hawk, pozyskane z nadwyżek Holandii i używane obecnie w rumuńskiej armii.

Pozyskanie Patriotów to krok w celu wzmocnienia zdolności obronnych Rumunii. Bukareszt zdecydował się też na zakupy artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS (umowa LOA podpisana została na początku tego roku), dodatkowych systemów ppanc. Spike, większej liczby myśliwców F-16 czy kołowych transporterów opancerzonych. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu wydatków obronnych z 1,3 proc. PKB w 2013 roku do co najmniej 2 proc. od 2017 roku, w odpowiedzi na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. Rumunia planuje również modernizację obrony przeciwlotniczej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.

Rumunia to pierwsze z trzech państw europejskich, które zdecydowały się w ciągu ostatnich miesięcy na zakup Patriotów. Polska podpisała w marcu umowę na zakup bardziej zaawansowanych zestawów, zintegrowanych z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, w ramach specjalnej procedury yockey waiver, wart łącznie 4,75 mld USD w ramach pierwszej fazy programu Wisła. Polski zakup obejmuje współpracę przemysłową i offset.

Z kolei Szwecja ogłosiła w ubiegłym roku decyzję o wyborze Patriotów w istniejącej konfiguracji. W tym roku otrzymano od Amerykanów ofertę rządową, ale umowa nie została jeszcze podpisana. Wszystkie wymienione zakupy świadczą o wzroście zainteresowania nowoczesnymi systemami przeciwlotniczymi w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Patrita

    No i takim to sposobem RUMINIA bedzie strzelac juz Patriodami gdy my jeszcze bedziemy nadal bawic sie Newami., no i w dodatku szybciej to dostana oraz taniej. Nie bylo tak zrobic i zakupic 2-3 baterie w takiej konfiguracji a reszte w tej co naszym wodzom sie widzi i ktora jak narazie to na papierze to jest a potem doprowadzic do takiego stanadardu te bazowe. A le cóz myslenie czasem boli i poco myslec jak nie swoja kase sie fajnie wydaje. No i rumunia bedzie miala tez Himars szybciej niz my. w dodatku doo tego jak juz to benda miali to maga sobie i ibcs sprubowac wpiac i benda mieli nie dosc ze szybciej to pewnie taniej.

  2. ck16

    Witam. To może lepiej było jednak kupić towar z półki jak Rumunia a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na coś innego, co by również powstało za 5 lat ale było polskie. Np we współpracy z Ukrainą budować własny system.

  3. Sat00

    3,9 mld to maksymalna cena z LOR ! jeśli jednak kompletna jednostka ogniowa będzie kosztować 400 mln dolarów to 7 baterii po 1 jednostce ogniowej będzie kosztować 2,8 mld dol + 168 PAC3 MSE po śr. 5mln dol to dla Rumunii wyjdzie mniej więcej ok 3,6 mld bez PAC2 GEM. Odejmując z ceny polskiego kontraktu czyli 4,75 mld koszt 208 pocisków PAC3 MSE (policzmy tez 5 mln za sztukę czyli 1.04 mld) otrzymamy cenę jednostki ogniowej wynoszącą ok 920 mln dolarów czyli ponad 2x więcej niż dla Rumunii. Ile w sumie przepłaciliśmy ? Można to obliczyć ! 920x4 czyli cena 4 polskich jedn. ogniowych - 400x4 czyli 4 rumuńskie jednostki wychodzi ok 2 mld dolarów ale LM mówił że koszt IBCS to 10% kontraktu czyli niestety przepłacamy ok. 1,5 mld dolarów na czysto.

  4. USA to najdroższy \"przyjaciel\"

    Dla rumunii bateria po 395,8 mln dolarów a dla Polski ponad 2,7 mld?

    1. Marek

      Jak chcesz taniej, to trzeba kupować w takim trybie w jakim kupiła Rumunia.

  5. WW3

    To i Rumuni podpisali już umowę na swojego Homara.....proszę bardzo tam są zakupy a w zacofanej Polsce dialogi i analizy

    1. waldek

      To i Rumuni podpisali już umowę na swojego Homara.....proszę bardzo tam są zakupy a w zacofanej Polsce dialogi i analizy

    2. antoni

      Rumunia realizuje swoje programy wojskowe bo nie ma programu 500 plus a u nas teoretyczne programy,anulowane kolejne przetargi bo w kasie pusto ...

    3. Oko

      Siejąc ferment służysz wrogowi.

  6. PKP kargo

    Pytanie do matematyków... Czy nasz patriot, który nie istnieje fizycznie to suma czy różnica względem Rumunii?

    1. Seitz

      Iloraz możliwości i ceny, iloczyn wiedzy i doświadczenia, suma przyjaźni i zaufania, a względem Rumunii to różnica PKB.

  7. roko1

    Bo w MON-nie nikt nie ma J a J zeby podjac decyje.

Reklama