Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PCO z nową inwestycją w technologie do produkcji elementów optycznych

Fot. US. Army
Fot. US. Army

Polski producent urządzeń optoelektronicznych na potrzeby wojska, zakończył inwestycję o wartości kilku milionów złotych w zaplecze laboratoryjno- techniczne. W efekcie PCO S.A. uzyskało wyższą jakość procesów produkcji, istotną ze względu na udział spółki w realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz możliwość obsługi zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych, w tym także aplikacji kosmicznych - informuje polska spółka.

Głównym obszarem inwestycji zrealizowanej w siedzibie spółki w Warszawie była modernizacja Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów, w którym realizowany jest proces nanoszenia powłok cienkowarstwowych na elementach optycznych przy użyciu aparatur wysokiej próżni - AWP.

Proces nanoszenia cienkich warstw na elementy optyczne wymaga czystego przygotowania powierzchni wolnych od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego firmie zależało na uzyskaniu ciągu zamkniętych pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości. W wyniku unowocześnienia Laboratorium uzyskano pomieszczenia klasy „cleanroom” (pomieszczenia czyste), co pozwoliło na wyeliminowanie przypadkowego ruchu osobowego i stworzenie możliwości wewnętrznego transportu elementów do powlekania i po powlekaniu próżniowym.

Przygotowanie elementów do powlekania w podwyższonych warunkach czystości, zapewnia zdecydowaną poprawę jakości procesów produkcji naszych urządzeń. Oznacza to także możliwość obsługi przez PCO S.A. zaawansowanych prac badawczo – rozwojowych, na przykład w obszarze aplikacji kosmicznych i wykonywania powłok o parametrach czystościowych i jakościowych znacznie wyższych od standardowych.

Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.

 

Unowocześnienie zaplecza technicznego Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów - producenta polskiej optoelektroniki objęło również zakup nowej aparatury próżniowej AWP. Skonfigurowana funkcjonalnie i technologicznie pod kątem współczesnych wymogów techniki termowizyjnej aparatura pozwoli PCO S.A. na rozszerzenie jakościowe asortymentu elementów optycznych i poprawienie ich parametrów. Ponadto stworzy możliwość powiększenia rodzajów powlekanych elementów optycznych o elementy wykonane z siarczku cynku ZnS, selenku cynku ZnSe, germau Ge, krzemu Si oraz coraz powszechniej stosowanych w systemach wojskowych szkieł halogenkowych typu AMTIR, IGR26.

image
FOT. PCO

 Wyprodukowane za pomocą nowej aparatury powłoki cienkowarstwowe zyskają wysoką długookresową stabilność funkcji optycznych w zmiennych warunkach środowiskowych, podwyższoną odporność mechaniczną i chemiczną, polepszenie parametrów poszczególnych warstw w powłoce w obszarach spektralnych MWIR oraz LWIR.

Aparatura na wyposażeniu Laboratorium Cienkich Warstw i Pomiarów będzie wykorzystywana do opracowywania technologii wyparowania nowych materiałów oraz do wstępnego optymalizowania nowych konstrukcji powłok cienkowarstwowych w paśmie podczerwieni, co przyspieszy proces wdrażania ich do produkcji seryjnej. 

Zyskaliśmy także możliwości zwiększenia ilości elementów powlekanych w jednym procesie wyparowania próżniowego oraz zwiększenie wydajności poprzez skrócenie czasu trwania jednego procesu technologicznego. Dodatkowo w celu zwiększenia efektywności procesu technologicznego zakupiliśmy nowoczesną, całkowicie zautomatyzowaną ultradźwiękową linię mycia elementów optycznych.

Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.

Zakup skonfigurowanej funkcjonalnie i technologicznie aparatury wysokiej próżni pod potrzeby procesu produkcji PCO S.A. jest w pierwszej kolejności przeznaczony na potrzeby programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. Mariusz_PL

    @JSM: A optoelektronika rosyjska to nie jest przypadkiem kupowanie gotowych systemów kierowania ogniem z Francji od Safrana (dawniej Sagem) czy Thalesa z UK? Jaka rosyjska firma optoelektroniczna produkuje zaawansowane kamery termowizyjne, porównywalne z tymi od PCO? Na moje oko żadna.

  2. Żelipapą

    Dżi aj dżo: PCO dostarcza do modernizacji Leopardów swoje kamery termowizyjne bazujące na chłodzonych detektorach 3-ciej generacji.

  3. Nikt

    @Wojciech Obecnie leci na testy do nas ;)

  4. Wojciech

    A tak przy okazji to gdzie ten prototyp 2PL co to go Niemcy mieli wystrugać do końca marca?

  5. Sternik

    wizna, przetwornik jest zabytkowy ale dużą wagę mają też soczewki, lustra itd. Chociaż prawdę powiedziawszy to najtaniej byłoby to wszystko sprowadzać od Chińczyków. Ich przemysł fotooptyczny w porównaniu z naszym to gigant. Ja sprowadzałem optykę ZnSe i germanową za ułamek tego co kosztowało w Stanach a w zacofanej Europie w ogóle nikt nie produkował na rynek takiej optyki. Miliardy $ lecą do Chin bo europejskie firmy nie widzą potrzeby żeby produkować.

  6. JSM

    Dobrze, że coś robią bo taka Asteria to produkt co najwyżej przeciętny w porównaniu choćby do termowizji rosyjskiej. Trochę dziwnie to będzie wyglądało kiedy rosyjskie T-72 będą miały lepszą termowizję niż nasze super Leopardy.

  7. och

    Optyka może ok, ale nie Tytan itp., bo to chyba nie te kompetencje

  8. wizna

    Jakie produkty, jak przetworniki do noktowizorów są francusko-holenderskie firmy Photonis XD-4 i XR-5

  9. Dżi aj dżo

    W sensie ktoś ma uwierzyć, że na potrzeby modernizacji czołgów, której efekty miały być widoczne w tym roku, PCO uzyskało \"dziś\" potencjał do produkcji czegoś co do tej akurat modernizacji będzie kupowane z niemiec?? hmmm.... ciekawe. Ciekawe jak cała ta \"modernizacja\" ;)

  10. tut

    To teraz czekamy na nowe produkty... :)