Przemysł Zbrojeniowy
PCO S.A. na ćwiczeniach Anakonda i Balt Military Expo
Spółka PCO S.A. zaprezentowała swoje wyroby w trakcie odbywających się w Polsce manewrów wojskowych NATO Anakonda 2016. Jej przedstawiciele pojawili się również na targach Balt Military Expo organizowanych w Gdańsku.
PCO przedstawiła zaprezentowała swoje produkty w trakcie odbywających się w Polsce w dniach 7-17 czerwca ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP realizowanych w układzie wielonarodowościowym. W warunkach polowych pokazano m.in. głowice optoelektroniczne GOD-1 „IRIS” oraz GOC-1 „NIKE”, kamery termowizyjne KLW-1 „ASTERIA” oraz KMW-3 „TEMIDA”. Podczas ćwiczeń zaprezentowano również wyposażenie dla indywidualnego żołnierza, w tym, wykorzystywane przez Wojsko Polskie: celownik termowizyjny SCT „RUBIN”, monokular noktowizyjny MU-3M, celownik dzienno-nocny CKW „BAZALT” oraz lornetkę noktowizyjną NPL-1M „BROM”. PCO S.A. pokazało także zmodernizowaną lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”.
Przedstawiciele spółki pojawili się również na organizowanych w dniach 20-22 czerwca wystawie Balt Military Expo w Gdańsku. Podczas wydarzenia pokazano zminiaturyzowane lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M „ORLIK”. Gogle te, przeznaczone dla załóg śmigłowców, są wyrobem podwójnego zastosowania. Umożliwiają prowadzenie lotów w warunkach nocnych i są oparte na najnowszej generacji wzmacniaczach obrazu XR5 16mm z systemem autogating. Obecnie PCO S.A. uzyskuje na nie certyfikacje umożliwiające wprowadzenie urządzenia na rynek cywilny.
Na gdańskiej wystawie Spółka zaprezentowała również zminiaturyzowany monokular MU-3M „KOLIBER” oraz gogle noktowizyjne PNL-2 ADM „SZPAK” przeznaczone między innymi dla kierowców pojazdów wojskowych. Wśród wystawionych przez PCO S.A. produktów znalazł się celownik termowizyjny SCT „RUBIN” oraz dzienny celownik modułowy DCM-1 „SZAFIR” złożony z lunetki celowniczej i kolimatora. PCO S.A. zaprezentowało również zmodernizowaną lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”.
Spółka otrzymała również główną nagrodę w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa za kamerę termowizyjną KLW-1 "ASTERIA".
wigry
Te najnowsze generacje wzmacniaczy obrazu XR5 to zdaje się tzw super generacja 2+ (2++) -czułość optyczna 900 (czyli znacznie mniej aniżeli gen 3 nawet omni III ) wyższa jest za to rozdzielczość obrazu 72 linie. Czyli ostrość obrazu będzie bardzo dobra ale obraz będzie bardziej " zaszumiały" w trudnych warunkach nocnych aniżeli gen 3. PCO jak napisane jest w tym artykule zamierza wprowadzić swoje wyroby na rynek cywilny... Oczywiście ceny jak to bywa nad Wisłą będą powalające i nadal trzeba będzie zadowalać się bardzo trudno dostępnymi i też drogimi wyrobami rosyjskimi ( 1PN51, 1pn93) albo zabronionymi przez sojuszników amerykańskich do użytku w Polsce i raczej mocno wyeksploatowanymi Pvs-7, Pvs-14 raczej dolnego pułapu omni...
Młody
Zastanawiam się skąd te uszczypliwości w stosunku do produktów PCO. Osobiście miałem okazję korzystać z polskich MU-3A i amerykańskich AN/PVS-14. Nasze MU, ani trochę nie są gorsze, od amerykańskiego odpowiednika.
zołza
Zgoda z "lobby" dobór firm do tej prezentacji przypomina do niedawna dokonywane wybory wykonawców niektórych SpW np. bezpilotowców, wieży ... itd. itp..
lobby
Ciekawe jaki był klucz doboru wystawców i kto personalnie podejmował decyzje jakie firmy mają wziąć udział w tym przedsięwzięciu? Odpowiedź na to pytanie może pomogła by właściwym służbom dojść do ciekawych wniosków
max
PCO chciało na pewno szeroko reklamować swoje super drogie noktowizory gen 2. Jak to zawsze w Polsce bywa, nasze wyroby drogie, ale my Polacy grosze na wypłaty dostajemy.... Dlaczego tak wiecznie musi być????
ka9q
Bo nie wszystkie komponenty są z Polski.
grzesiek
chyba już 3 generacji np:koliber