Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pancerne Lisy powstaną w Algierii? Kontrakt Rheinmetalla

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, otrzymał kontrakt od nieokreślonego zagranicznego odbiorcy na dostawy zestawów części do montażu kołowych transporterów opancerzonych Fuchs/Fox 2.

Łączna wartość zawartej umowy wynosi 250 mln euro, a jej realizacja przewidziana jest na lata 2021-2023. Jak wspomina się w oficjalnym komunikacie prasowym, ma to być kolejne zamówienie na komponenty transporterów przez tego odbiorcę. Pojazdy mają być produkowane lokalnie, oprócz zestawów do montażu dostarczone będą też części zamienne dla samych Fuchsów. Mówi się także o udanym partnerstwie strategicznym z kupującym, a sam wóz prezentowany jest w pustynnym malowaniu oraz otoczeniu. 

W związku z tym najbardziej prawdopodobnym klientem kolejnej partii "Lisów" wydaje się Algieria. Kraj ten zamówił w 2011 roku pierwszych 54 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych tego typu, których pierwsze zestawy produkcyjne zostały dostarczone w sierpniu 2013 roku. Z kolei w czerwcu 2014 roku odpisano główny kontrakt na łącznie 980 kolejnych egzemplarzy Fuchs 2 o łącznej wartości ok. 2,7 mld euro. Są one produkowane w tym kraju na licencji i mają stać się podstawowym wozem tej klasy w algierskiej armii.

Rodzina wozów Fuchs/Fox 1/2 znajduje się na uzbrojeniu w blisko 10 państwach, w których stanowi podstawowy typ kołowego transportera opancerzonego lub jest wykorzystywany w wybranych wersjach specjalistycznych. Jak dotąd Bundeswehra nadal ma eksploatować ponad połowę z 1041 dostarczonych wozów, z czego do końca 2020 roku 272 z nich ma zostać zmodernizowanych do najnowszej wersji A8. Fuchsy są częściowo zastępowane nową rodziną kołowych wozów bojowych GTK Boxer. Niewielką partię  liczącą 36 egzemplarzy w wersji Fuchs 1 zakupiła także Arabia Saudyjska.

Do najpopularniejszych eksportowych wersji specjalistycznych tego wozu należy wersja kołowego wozu rozpoznania skażeń NBC o nazwie SpürFuchs/Fox A3/ABC (amerykańskie oznaczenie M93 Fox). Wyposażony został on w pełni zintegrowany zestaw sensorów i systemów do wykrywania i identyfikacji broni ABC. Wozy w tej wersji wyprodukowane dotąd w ilości prawie 300 egzemplarzy trafiły na uzbrojenie pododdziałów walki z bronią ABC w siłach zbrojnych państw takich jak Holandia (12 egzemplarzy), Kuwejt (23 egzemplarze), Norwegia (8 egzemplarzy), Stany Zjednoczone (ok. 123 egzemplarzy), Wielka Brytania (11 egzemplarzy) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (32 egzemplarze).

Fuchs 2 to eksportowa wersja rozwojowa wozów z rodziny Fuchs 1. W stosunku do wcześniejszego modelu pojazdy te charakteryzują się podwyższonym stropem w celu zwiększenia komfortu i przestronności wnętrza, mocniejszym napędem, zmodernizowanym układem napędowym i zawieszeniem oraz innymi modyfikacjami. Fuchs 2 został zakupiony m.in. przez Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także nieujawnionego klienta na Bliskim Wschodzie. 

image
Reklama 
Reklama

Komentarze

    Reklama