Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Otwarcie niemiecko-ukraińskiego zakładu remontowego na Ukrainie

Eks-niemieckie Mardery 1A3 podczas otwarcia zakładu remontowego koncerny Rheinmetall na terenie Ukrainy.
Eks-niemieckie Mardery 1A3 podczas otwarcia zakładu remontowego koncerny Rheinmetall na terenie Ukrainy.
Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall AG poinformował o otwarciu w kooperacji z firmą Ukrainian Defense Industry LLC centrum serwisowo-remontowego na terenie Ukrainy.

Podczas uroczystego otwarcia centrum serwisowo-remontowego należącego do spółki joint venture Rheinmetall Ukraine Defence Industry LLC pojawił się m.in. ukraiński minister przemysłu strategicznego Oleksandr Kamyszyn, wiceminister obrony Dmytro Klimenkow oraz dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger. Wspomniana spółka powstała jesienią zeszłego roku jako inicjatywa mająca na celu zawiązanie mocniejszych relacji pomiędzy niemieckim i ukraińskim przemysłem zbrojeniowym oraz przyspieszeniu prac związanych z serwisem i naprawą sprzętu wojskowego dostarczanego Ukrainie przez Niemcy.

Reklama

Nowe centrum miało powstać na bazie istniejącej infrastruktury należącej do ukraińskiego przemysłu, co zapewne przyspieszyło jego utworzenie. Oprócz tego Rheinmetall miał do niego dostarczyć odpowiednie narzędzia, sprzęt oraz zapasy części zamiennych.

Staramy się rozwijać nasze możliwości produkcyjne wspólnie z naszymi sojusznikami i wierzymy, że ukraiński przemysł obronny jest częścią europejskiego przemysłu, co wzmacnia system zbiorowego bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Dlatego otwarcie wspólnego centrum usług z Rheinmetall to nie tylko krok w kierunku zwycięstwa Ukrainy, ale także ważny etap w budowie arsenału Wolnego Świata.
Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Oleksandr Kamyszyn

W niemiecko-ukraińskim centrum serwisowo-remontowym będzie możliwe prowadzenie prac przy m.in. bojowych wozach piechoty Marder 1A3, które to były obecne w liczbie kilku egzemplarzy podczas uroczystego otwarcia. Nie posiadały one jednak uzbrojenia głównego. Oprócz nich w przyszłości serwisowane na terenie zakładu mają być także czołgi Leopard 1/2 oraz inne systemy uzbrojenia (np. zestawy przeciwlotnicze Gepard?). W przyszłości ma on być także miejscem produkcji uzbrojenia, chociaż do tego raczej daleko.

Otwarcie pierwszego wspólnego centrum usług z Rheinmetall na Ukrainie ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszych zdolności obronnych. Obiekt ten pozwoli nam zapewnić szybkie naprawy i konserwację niemieckiego sprzętu bezpośrednio na ziemi ukraińskiej, znacząco zwiększając efektywność naszych Sił Zbrojnych. Jesteśmy wdzięczni naszym niemieckim partnerom za zaufanie i wsparcie, które pozwalają nam śmiało ruszyć w stronę zwycięstwa i zintegrować się z europejskim systemem zbiorowego bezpieczeństwa.
Wiceminister Obrony Ukrainy Dmytro Klimenkow

Czytaj też

Bojowe wozy piechoty Marder 1A3.
Bojowe wozy piechoty Marder 1A3.
Autor. Rheinmetall
Reklama

Komentarze (1)

  1. Nihoo

    "Zapasy części zamiennych"... acha...

Reklama