Reklama

Siły zbrojne

Ostatnie MD 530F już w Afganistanie

Fot. Afghan Air Force
Fot. Afghan Air Force

Firma MD Helicopters, Inc. (MDHI) poinformowała dzisiaj o dostawie pięciu ostatnich nowych śmigłowców Cayuse Warrior MD 530F, zamówionych dla afgańskich sił powietrznych w ramach pięcioletniej umowy IDIQ z rządem USA o wartości 1,4 miliarda dolarów.

Śmigłowce zbudowane zostały w ramach zamówienia na 30 wiropłatów z września 2017 r., Ostatnie pięć maszyn załadowano na pokład Boeinga 747 Cargo, który wystartował z lotniska Mesa-Gateway w Arizonie i dotarł do Kandaharu. Tam nastąpił ostateczny montaż śmigłowców i przygotowanie ich do czynnej służby. Producent podkreśla, że ten ostatni etap przed przekazaniem maszyn do służby trwał mniej niż 10 dni.

MD Helicopters wypełnił tym samym wszystkie wymagania postawione w umowie, a liczba maszyn szkoleniowych i bojowych MD 530F dostarczonych afgańskim siłom powietrznym sięgnęła 60.

Śmigłowce zbudowano w ramach specyfikacji Mission Equipment Package (MEP) lub Enhanced-MEP (E-MEP). Wyposażon je w zasobniki HMP M3 z ciężkimi karabinami maszynowymi 12,7 mm. W wersji E-MEP śmigłowce przenoszą też 70 mm rakiety M151 i M274, dysponujące zasięgiem skutecznego rażenia do 8 km. Śmigłowce MD 530F MEP/E-MEP są również wyposażone w nowoczesne głowice optoelektroniczne. 

Reklama

Komentarze (4)

  1. Las Masakras

    A u nas Mi-2 wiecznie żywe. Mamy własną konstrukcję SW-4, ale nikt nie myśli o uzbrojeniu jej. No bo po co, skoro mamy superanckie Mi-2, które będą latać do końca świata i jeden dzień dłużej.

    1. Strażnik Teksasu

      Jesteś 10 lat do tyłu...

  2. Indian

    Kiowa Warrior byłby idealny ale szkoda że bez hellfire

  3. Rzyt

    Mają lepsze helikoptery od naszych

    1. Inferoav

      To nie wina producenta a MONu. Zobacz ile sztuk Rosomaków wyprodukowali w kilka lat. Po prostu nasz MON oszczędza i robi wiele na pół gwizdka. Borsuk powinien być wyprodukowany w ilości około 60 sztuk w ciągu pierwszych 2 lat i ciężko testowany, a poprawki powinny być natychmiast wprowadzane. Dzięki temu po 2 latach możnaby zacząć produkcję około 100 sztuk rocznie.

    2. Lewandos

      ... zawsze dziwi mnie oczekiwanie, że ciężkie pojazdy pancerne będą schodzić niczym Seicento z taśmy FSM... setkami dziennie... To tylko podczas wielkiej wojny światowej były całe hale zestawione czołgami i jechały na front pociągami... A i to na filmie propagandowym

  4. Marek1

    Afganistan ma potężny problem z pilotami, prawie wszyscy skierowani do USA na szkolenie odmówili powrotu do kraju.

    1. Riki

      Czytanie za zrozumieniem kłania się .... dostarczono 20tyś i będzie dostarczone kolejne 20tyś ton.

Reklama