Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Orły Bezpieczeństwa 2024 rozdane. Do kogo trafiły nagrody?

Autor. Defence24.pl

6 maja w warszawskim hotelu Sofitel Warszawa Victoria rozdano nagrodę Orłów Bezpieczeństwa 2024 przyznawaną przez Defence24. Kto znalazł się w gronie laureatów?

6-7 maja odbywa się tegoroczna edycja konferencji Defence24 Days. Oprócz szeregu prezentacji i paneli dyskusyjnych wydarzenie uświetniła też gala Orłów Bezpieczeństwa.

Orły Bezpieczeństwa 2024

Przy okazji gali po raz drugi rozdano też nagrodę Orłów Bezpieczeństwa. Kto otrzymał statuetkę?

Orła Bezpieczeństwa w kategorii „Bezpieczeństwo międzynarodowe” otrzymał minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski. Z kolei za dbanie o Odporność Państwa nagrodzony został Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Siewiera. Inicjatywą Szefa BBN-u jest m.in. tworzenie przestrzeni do dyskusji mającej na celu wypracowanie i wdrażanie ponadpartyjnego konsensusu w kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.

Autor. Defence24.pl

Po raz pierwszy przyznano też statuetkę Orła Służby Publicznej. Wręczono ją komisarzowi Andrzejowi Żuławińskiemu. Wspomniana nagroda jest nową, wspólną inicjatywą Fundacji Dorastaj z Nami oraz Defence24. „To swego rodzaju podziękowanie złożone na ręce współczesnych »cichych bohaterów«, dla których treścią życia stały się poświęcenie, bezinteresowna pomoc, odwaga, a także służba społeczeństwu” - czytamy. Orzeł Służby Publicznej został przyznany po raz pierwszy.

W kategorii Produkt Roku zwyciężył system rozpoznawczo-uderzeniowy Gladius. Dzieło Grupy WB jest pierwszym w Polsce systemem statków bezzałogowych powietrznych o zasięgu ponad 100 kilometrów wdrożonym do Sił Zbrojnych RP. Gladius łączy w sobie elementy rozpoznawcze i uderzeniowe, a także komponent wsparcia.

Reklama

Za najbardziej innowacyjny produkt związany z obronnością został uznany System Pasywnej Lokacji (SPL) od firmy PIT-RADWAR S.A. Wspomniany system ma stanowić kluczowy element Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej RP. Jak podaje producent, Zdolności Systemu Pasywnej Lokacji zapewnią „wzrost skuteczności i zdolności przetrwania elementów obrony powietrznej takich jak zestawy Narew i Wisła”.

W kategorii Rozwój Produktu nagrodzone zostały:

  • Moździerz samobieżny Rak (Huta Stalowa Wola);
  • Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski Pilica+ (Konsorcjum PGZ-Pilica);
  • Amunicja Precyzyjnego Rażenia APR 155 (konsorcjum Mesko S.A. i CRW Telesystem-Mesko);
  • Systemy łączności do zestawów obrony powietrznej Wisła i Narew (Transbit Sp. z o.o.);
  • Rozwój systemów zawieszenia hydropneumatycznego na rzecz NP BWP Borsuk (PONAR Wadowice S.A.).

Z kolei Nagrodę za promocję polskich innowacji obronnych na rynkach zagranicznych otrzymał „Łukasiewicz – PIAP”, a w kategorii StartUp Roku zwyciężył RevoBeam.

Czytaj też

Za promocję polskich innowacji obronnych na rynkach zagranicznych Nagrodę Specjalną otrzymał zakład Łukasiewicz-PIAP, który rozwija i dostarcza mobilne roboty do zastosowań pirotechnicznych, a także rozpoznania i ochrony przed skutkami użycia broni masowego rażenia. Nagrodę Specjalną otrzymała też fundacja bojowej grupy medyków - „W międzyczasie”.

Warto wspomnieć, że tego wieczora odbyła się również licytacja na rzecz Fundacji Dorastaj z Nami. Kwota, która w tym roku wesprze podopiecznych tejże fundacji wyniosła łącznie 197 tysięcy złotych (w tym darowizny od BAE Systems i Hyundai Rotem, wynoszące kolejno 10 tys. oraz 25 tys. dolarów).

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Al.S.

    O tak, z całą pewnością międzynarodowe, Jak się wie, o w którym dniu i o której godzinie być na London Bridge i to jeszcze w taksówce, to czapki z głów. Brytyjscy bezpieczniacy pewnie sobie łamali głowy nad tą zagadką. Szacunek też musiał tym wzbudzić, bo BBC zapraszała go do siebie od rana do wieczora.

  2. Hoze

    Widzę że mamy tu kazus Pokojowego Nobla dla Obamy :)

  3. Sorien

    Thank You Defens24

Reklama