Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Defence24 DAY: Orły Bezpieczeństwa przyznane

Mirosław Mróz/Defence24.pl
Mirosław Mróz/Defence24.pl
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Poznaliśmy laureatów nagród „Orły Bezpieczeństwa” przyznanych podczas konferencji Defence24 Day.

Reklama

"Orły bezpieczeństwa" to nagrody wyróżniające osoby i instytucje, które w realny sposób przyczyniły się do wzmocnienia obronności Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Gala wręczenia nagród odbyła się w środę wieczorem 24 maja, na PGE Narodowym. Było to uroczyste zakończenie pierwszego dnia Konferencji Defence24 Day. Nagrody w poszczególnych kategoriach zdobyły instytucje i firmy, tym między innymi w uznaniu za ich konkretne produkty, oraz ludzie wybitnie związani z tematyką bezpieczeństwa.

Reklama

Laureaci poszczególnych kategorii:

Produkt Roku:

Reklama

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy PIORUN: Mesko S.A., CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. Piorun to polski przenośny system przeciwlotniczy, który od kilku lat jest wprowadzany na wyposażenie Wojska Polskiego. Od 2022 roku z powodzeniem sprawdza się w konflikcie o wysokiej intensywności na Ukrainie.

Najbardziej innowacyjny produkt związany z obronnością:

Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty BORSUK wraz z wieżą ZSSW-30: Huta Stalowa Wola SA. Borsuk to nowoczesny bojowy wóz piechoty, który łączy siłę ognia, świadomość sytuacyjną, mobilność i wysoki poziom ochrony wnętrza z możliwością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. To czyni go konstrukcją unikalną wśród sił zbrojnych państw NATO.

Rozwój produktu:

W tej kategorii przyznano aż trzy nagrody. A zdobywcami są:

Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna BYSTRA: PIT-RADWAR S.A. Stacja radiolokacyjna Bystra jest przeznaczona do wykrywania i śledzenia celów powietrznych oraz wsparcia kierowania ogniem systemów obrony powietrznej. Jest to pierwszy polski radar dysponujący anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA.

Wielozakresowy Kamuflaż Operacyjny: Grupa Lubawa. Wielozakresowy Kamuflaż Operacyjny chroni przed wykryciem nie tylko za pomocą obserwacji optycznej, ale też za pomocą systemów noktowizyjnych, termowizyjnych oraz radiolokacyjnych.

System Antydronowy SKYCtrl: Advanced Protection Systems S.A. System przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym SKYCtrl, opracowany przez Advanced Protection Systems S.A. SKYCtrl to wielosensorowy system, umożliwiający wykrywanie, śledzenie i zwalczanie bezzałogowych statków powietrznych za pomocą środków zakłócających.  

Nauka w służbie obronności i bezpieczeństwa:

Wojskowa Akademia Techniczna. Wojskowa Akademia Techniczna jest wiodącym polskim ośrodkiem akademickim, prowadzącym prace na rzecz obronności i bezpieczeństwa. Prace prowadzone przez Wojskową Akademię Techniczną wzmacniają suwerenność technologiczną Polski i dają podstawę do budowania potencjału wojskowego oraz przemysłowego.

Eksporter roku:

WB Electronics SA. Grupa WB jest największym producentem wojskowych systemów bezzałogowych w Europie. Produkowane przez nią bezzałogowe FlyEye i amunicja krążąca Warmate sprawdzają się z dużym powodzeniem w konflikcie o dużej intensywności na Ukrainie.

Laureatem nagrody specjalnej został Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych stanowi kluczowy element systemu logistycznego pomocy humanitarnej i przykład zaangażowania administracji państwowej w budowanie szeroko rozumianej odporności państwa na różnego rodzaju zagrożenia, także w środowisku międzynarodowym.

Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Człowiek roku Czytelników Defence24.pl:

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: Za stworzenie ram dla wzmocnienia potencjału Sił Zbrojnych RP oraz decyzje dotyczące skokowego przyspieszenia modernizacji technicznej.

Człowiek Roku Czytelników Defence24.pl to wyróżnienie dla osoby, która w największym stopniu w minionym roku przyczyniła się do wzmocnienia obronności Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Konkurs został podzielony na dwa etapy. W pierwszym propozycje były zgłaszane przez naszych Czytelników. W drugiej fazie głosy były oddawane na dziesięciu finalistów, którzy mają realny wpływ na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków, poprawę zdolności obronnych kraju i sprawne zarządzanie podległym obszarem działalności. Zwycięzca plebiscytu został uhonorowany, by pokazać osobisty wkład we wzmacnianie bezpieczeństwa i obrony Polski w mijającym roku.

Defence24 Day to największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa. To wiodące wydarzenie dla sektora zbrojeniowego oraz branż związanych z bezpieczeństwem obywateli, przedsiębiorstw oraz administracji publicznej. $$

Reklama

Komentarze (3)

 1. andys

  Dokad ona jedzie? Nad tym warto sie zastanowić!

 2. Rio

  Prawda jest taka że Mario będzie pamiętany jako najlepszy minister obrony od odzyskania niepodległości. Można mówić ze to ruskie ze wojna ze bez tego by nadal zamawiał bardzo mało, ale gość działa w turbo expressowym tempie i zdecydowana większość specjalistów widzi w tym rozwiązania systemowe. Mało kto będzie pamiętał za wiele lat ze w pewnej sytuacji zachował się jak polityk w najgorszym tego słowa znaczeniu

  1. Grzyb

   To prawda, Mario w tańcu się nie szczypie, działa zdecydowanie. Jak jedzie do USA to sprawy załatwia po angielsku bez tłumacza. Niezły jest.

  2. X

   Ale już Antoni był najlepszy ;))) A Mario, gdyby nie wojna, byłby taki sam jak inni i jak warunki w których przyszło mu działać.

 3. RAF

  Wygrał zdecydowany faworyt. Gratulacje dla pana Błaszczaka i powodzenia w kierowaniu resortem w kolejnej kadencji. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

Reklama