Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Andrzej Kensbok. Fot. PGZ S.A.
Andrzej Kensbok. Fot. PGZ S.A.

Rada Nadzorcza PGZ S.A. rozstrzygnęła konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu PGZ S.A., powołując na nie Andrzeja Kensboka. Z kolei na stanowiska Wiceprezesa Zarządu oraz Członka Zarządu mianowani zostali Michał Pietrzyk oraz Hubert Stępniewicz.

Zgodnie ze statutem spółki, Rada Nadzorcza PGZ S.A. skierowała do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych kandydatur. Jak podkreśla w komunikacie Grupa, minister obrony Mariusz Błaszczak pozytywnie zaopiniował decyzję Rady Nadzorczej, w związku z tym nowy zarząd działa w składzie:

  1. Andrzej Kensbok – Prezes Zarządu PGZ S.A.
  2. Michał Pietrzyk  - Wiceprezes Zarządu PGZ S.A.
  3. Hubert Stępniewicz - Członek Zarządu PGZ S.A.

To już kolejna zmiana w kierownictwie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ostatnim czasie. 26 stycznia ze stanowiska wiceprezesa odwołany został Sebastian Chwałek, który następnie objął stanowisko wiceministra obrony odpowiedzialnego m.in. za modernizację techniczną Sił Zbrojnych.

W pierwszych dniach lutego br odwołano dotychczasowy zarząd, PGZ w tym prezesa Witolda Słowika, który kierował grupą od września 2018 roku, zdecydowano też o odwołaniu dwóch pozostałych członków zarządu, powołanych do spółki w 2018 roku: Michała Kuczmierowskiego i Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego. 

Pełniącym obowiązki prezesa został natomiast Andrzej Kensbok (obecnie prezes PGZ), a do Rady Nadzorczej został powołany Michał Pietrzyk. Obecny wiceprezes Grupy pełnił od lutego obowiązki członka zarządu PGZ. W lutym ogłoszono też konkursy na stanowiska prezesa, wiceprezesa i członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w wyniku których powołano nowy zarząd.

Andrzej Kensbok od marca 2017 do lipca 2019 r. pełnił funkcję wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. odpowiedzialnego za grupę kapitałową i finanse. Od lipca 2019 r. był dyrektorem zarządzającym ds. projektów strategicznych w KGHM Polska Miedź S.A. W latach 2018-2020 r. przewodniczył Radzie Nadzorczej PKP S.A. 

Nowy prezes PGZ był również m.in. wiceprezesem PepsiCo w Europie Wschodniej., konsultantem w firmie doradczej Bain & Company i dyrektorem Fabryki Wedla w Płońsku. W trakcie kariery zawodowej prowadził projekty inwestycyjne, restrukturyzacyjne, łączenia spółek, budowania zespołów, a także reorganizacji produkcji i rozwoju sprzedaży, realizowane w Polsce i za granicą.

Andrzej Kensbok jest absolwentem Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i studiów MBA w szkole INSEAD we Francji.

Michał Pietrzyk w 2003 r. rozpoczął pracę w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG), początkowo na stanowisku kierownika Działu Skarbu, następnie zastępcy dyrektora Departamentu Ekonomicznego i dyrektora Departamentu Ekonomicznego. Od 31 grudnia 2016 roku do 9 stycznia 2020 r. sprawował funkcję Wiceprezesa Zarządu PGNiG ds. Finansowych. Wcześniej, od 1995 roku był związany z sektorem bankowym.

Michał Pietrzyk jest absolwentem kierunku Finanse i Bankowość Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych w zakresie prawa dla menedżerów na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada tytuł CFA.

Hubert Stępniewicz w ostatnim czasie (2016-2020) pełnił funkcję prezesa zarządu H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu, gdzie był odpowiedzialny m.in. za opracowanie i skuteczne wdrożenie programu restrukturyzacji opartego na optymalizacji procesów produkcji, logistyki i projektowania.

Karierę zawodową rozpoczynał natomiast w Fund.1 NFI, gdzie wspierał wdrożenia projektów restrukturyzacyjnych. W kolejnych latach zarządzał spółką Hygienika SA., która po reorganizacji została wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie (2002-2005). Pełnił także funkcję prezesa Zakładów Naprawczych Lokomotyw Elektrycznych w Gliwicach, gdzie wdrożył program rozwoju, zakończony sprzedażą spółki inwestorowi branżowemu (2005-2009). Hubert Stępniewicz jest m.in. absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (kierunek finanse i bankowość).

Reklama

Komentarze (17)

  1. dsa

    poprzedni juz sie nachapal i wzial lapowki za zakup sprzetu od USA i izreala ktory jest znacznie przeplacony a i tak go niedostaniemy.

    1. Marek1

      A CO(jaki sprzęt) kupiliśmy od Izraela ??

    2. Wesolek

      Wyjaśnisz co poza licencją na nie produkowanego Kryla cokolwiek kupiliśmy od Izraela, czy tylko tak sobie głupawo trollujesz??

    3. gnago

      przeciwpancerne coś z taką nitką światłowodu z tyłu

  2. gnago

    Kadencja w zarządzie firm minimum dekadę najmniej, wymiana w razie braku wyników (nie mylić z zyskiem) . A to co teraz to chucpa. Chłopaki odprawy dostali to teraz następni. A wyszkolenie i utrzymanie hutników stali pancernej i spawaczy do spawania blach okrętowych czy pancernych, mechaników awioników przekracza możliwości PGZ. Wymiana zarządu za raptem kilkakrotnie mniejsze kwoty juz nie

  3. abc

    Bardzo dobry przykład dla wielu młodych ambitnych fachowców, którzy swoją przyszłość zawodową pragnęli związać z tym przemysłem i wzorem uznanych koncernów zbrojeniowych świata poprzez pracę od najniższych stanowisk drogą docenionych przez branżę sukcesów zawodowych po 25-30 latach zostać. prezesem, no może vice. Jeśli najwyższe kompetencje są na samej górze, to na niższym poziomie wystarczające będą mniejsze i tak dalej. Odwrócenie drabiny awansów jeszcze nigdy nie dało dobrych rezultatów. Wprawdzie wg. klasyka państwem może kierować kucharka (z szacunkiem dla tego zawodu) lecz wystarczy spojrzeć na to państwo po paru latach.

  4. vvv

    kolejni do koryta...to juz 8my czy 9ty zarząd w przeciagu 5 lat?

  5. alkaprim

    To teraz dostawy nowoczesnego sprzętu dla wojska -będą szły jak z płatka...

    1. Ben

      Dostawy nowoczesnego sprzętu będą szły od wuja sama, a PGZ będzie tylko do stanowisk na jakiś czas.

  6. Polarny Miś

    BŁASZCZAK po gastronomicznej zawodowej a Sasin?

  7. Kastor

    "Rozstrzygnęła konkurs" to w tym przypadku podwójny oksymoron : jakie "rozstrzygnęła" i jaki "konkurs".

  8. Ai

    Moim zdaniem to będzie dobry zarząd. Do PGZ wejdą nowe technologie które umożliwiają przyszłym użytkownikom uzbrojenia z grupy PGZ mieć pod ręką w czasie walki szybki dostęp do słodyczy tak jak czekolada ptasie mleczko itp.

  9. Kokos

    I co ta PGZ dobrego zrobiła.....co chwila zmiana żeby pisowcy mogli się nachapać i tyle

  10. D n o

    Dobre, filozof po KULu prezesem firmy zbrojeniowej?? Doskonale, teraz poprosimy jeszcze o piekarza i ginekologa-położnika na doradców, no może jakiś "światły" aptekarz się trafi?

  11. Ocziszi

    Kiedyś myślałem że to tylko "kolejka po kasę" ale przecież w ciągu roku prezes nie da rady zrealizować czy nawet dobrze zaplanować i wdrożyć strategii dla firmy a to przecież NASZ najważniejszy koncern zbrojeniowy. Wygląda to na podejrzanie.

    1. geven

      Niestety możesz mieć rację. Chyba normalny zarządzający nie planował by takich szybkich ruchów kadrowych. Widać, że to nie służy ani firmie ani państwu.

  12. Leon zawodowiec

    Ekspert od uzbrojenia? Nawet wedel.mu podziękował

    1. Marek1

      Skąd pomysł, że filozof zna się lepiej na produkcji broni niż czekolady ? Dziś NIE jest ważne CO umiesz, decyduje KOGO znasz na nowogrodzkiej ...

  13. Meska

    Zabawa trwa.

  14. Wojmił

    i nowy zarząd będzie miał nowy plan... i go przedstawi i zacznie realizować z typową dla urzędników "szybkością" i zostanie po jego rozpoczęciu zmieniony i będzie nowy zarząd, który będzie miał nowy plan....

  15. Rzyt

    No nareszcie,dobra zmiana

  16. rododendron

    Karuzela trwa. A polityka zbrojeniowa kuleje.

  17. Ustawiator

    Kolejna ustawka Tym razem Sasina A czy to nie jego brat rekomenduje kandydata?

Reklama