Przemysł Zbrojeniowy
Nowe pociski dla instalacji AEGIS w Europie
Koncern Raytheon Missiles & Defense otrzymał od amerykańskiej Missile Defense Agency (MDA - Agencja Obrony Przeciwrakietowej) kontrakt o wartości 867 mln dolarów na dostawy pocisków SM-3 Block IIA dla Stanów Zjednoczonych i innych klientów zagranicznych. Pociski tego typu trafią m. in. do amerykańskiej instalacji AEGIS Ashore w Redzikowie.
Pocisk przechwytujący SM-3 to kluczowy element programu Phased Adaptive Approach, którego celem jest stworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Pociski SM-3 znajdują się na pokładach okrętów US Navy rozmieszczonych u wybrzeży Europy. SM-3 osiągnęły także gotowość operacyjną w lądowej bazie w Rumunii, a w przyszłości zostaną rozmieszczone w Polsce.
Czytaj też
„Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został opracowany we współpracy z Japonią. Od starszych wariantów pocisków rodziny SM-3 różni się większym silnikiem rakietowym i kinetyczną głowicą bojową, które umożliwiają obronę większych obszarów przed pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu" – powiedziała Tay Fitzgerald, prezes strategicznej obrony przeciwrakietowej w Raytheon Missiles & Defense. – „Nasza silna współpraca z japońskim przemysłem umożliwiła stworzenie rozwiązania nowej generacji, które może pokonywać złożone zagrożenia na całym świecie zarówno z lądu, jak i z morza."
Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA stanowią efektor systemu obronny wykorzystywany przez US Navy do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego i pośredniego zasięgu. W tej wersji SM-3 nie posiada konwencjonalnej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym, niszcząc cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą siły kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku („kill vehicle") jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem „hit-to-kill" i można go porównać do trafienia wystrzelonej z pistoletu kuli inną kulą.
Czytaj też
Aby umożliwić pokonywanie zaawansowanych, a także zupełnie nowych zagrożeń, pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został wyposażony w udoskonaloną funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania na żywo przeprowadzonego na początku 2017 r. pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny.
Wuc Naczelny
Jeśli trafią. Zobaczymy czy tak dobrze trafiają.
bmc3i
W rumunskiej bazie znajduja sie starsze pociski Sm-3 Block 1B. Block IiA maja trafic najpierw do Polski, dopiero nastepnie zastapic starsze pociski w Rumunii