Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe pociski dla instalacji AEGIS w Europie

Odpalenie pocisku Standard SM-3 Block IB z krążownika USS Lake Erie (CG 70). Fot. MDA.
Odpalenie pocisku Standard SM-3 Block IB z krążownika USS Lake Erie (CG 70). Fot. MDA.

Koncern Raytheon Missiles & Defense otrzymał od amerykańskiej Missile Defense Agency (MDA - Agencja Obrony Przeciwrakietowej) kontrakt o wartości 867 mln dolarów na dostawy pocisków SM-3 Block IIA dla Stanów Zjednoczonych i innych klientów zagranicznych. Pociski tego typu trafią m. in. do amerykańskiej instalacji AEGIS Ashore w Redzikowie.

Reklama

Pocisk przechwytujący SM-3 to kluczowy element programu Phased Adaptive Approach, którego celem jest stworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Pociski SM-3 znajdują się na pokładach okrętów US Navy rozmieszczonych u wybrzeży Europy. SM-3 osiągnęły także gotowość operacyjną w lądowej bazie w Rumunii, a w przyszłości zostaną rozmieszczone w Polsce.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został opracowany we współpracy z Japonią. Od starszych wariantów pocisków rodziny SM-3 różni się większym silnikiem rakietowym i kinetyczną głowicą bojową, które umożliwiają obronę większych obszarów przed pociskami balistycznymi dalekiego zasięgu" – powiedziała Tay Fitzgerald, prezes strategicznej obrony przeciwrakietowej w Raytheon Missiles & Defense. – „Nasza silna współpraca z japońskim przemysłem umożliwiła stworzenie rozwiązania nowej generacji, które może pokonywać złożone zagrożenia na całym świecie zarówno z lądu, jak i z morza."

Pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA stanowią efektor systemu obronny wykorzystywany przez US Navy do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego i pośredniego zasięgu. W tej wersji SM-3 nie posiada konwencjonalnej głowicy bojowej z ładunkiem wybuchowym, niszcząc cele w przestrzeni kosmicznej wyłącznie za pomocą siły kinetycznej. Siła uderzenia głowicy pocisku („kill vehicle") jest równa sile 10-tonowej ciężarówki poruszającej się z prędkością ponad 960 km/h. Taki sposób zwalczania celów jest określany mianem „hit-to-kill" i można go porównać do trafienia wystrzelonej z pistoletu kuli inną kulą.

Czytaj też

Aby umożliwić pokonywanie zaawansowanych, a także zupełnie nowych zagrożeń, pocisk przechwytujący SM-3 Block IIA został wyposażony w udoskonaloną funkcje wyszukiwania, rozróżniania, namierzania i śledzenia celów. Już podczas pierwszego próbnego strzelania na żywo przeprowadzonego na początku 2017 r. pocisk zdołał przechwycić zaawansowany cel balistyczny.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wuc Naczelny

    Jeśli trafią. Zobaczymy czy tak dobrze trafiają.

  2. bmc3i

    W rumunskiej bazie znajduja sie starsze pociski Sm-3 Block 1B. Block IiA maja trafic najpierw do Polski, dopiero nastepnie zastapic starsze pociski w Rumunii

Reklama