Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowe hełmy lotnicze jeszcze w tym roku

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Wojsko wybrało dostawców w sumie 90 sztuk nowych hełmów lotniczych, a sam przetarg dotyczył pozyskania zarówno hełmów HGU-55/P, jak i  ALPHA 306. 

Inspektorat Uzbrojenia rozpisał przetarg na zakup hełmów lotniczych, dziś wiadomo kto będzie odpowiadał za ich dostawy. Chodziło w pierwszej kolejności o pozyskanie 30 sztuk hełmów HGU-55/P, a także o 60 sztuk hełmów lotniczych ALPHA 306. Oferty składane w przetargu były oceniane, uwzględniając kryterium ceny (60 proc.) oraz kryterium gwarancji (40 proc.). Ostatecznie, za dostawę hełmów HGU-55/P ma odpowiadać ma firma Parasnake Arkadiusz Szewczyk z Kielc, a całkowita wartość zamówienia w tym przypadku wyniosła 976 500 zł. Hełmy te mają służyć załogom średnich samolotów transportowych C-295M. W pierwotnym ogłoszeniu o przetargu zaznaczone było, że wymagany termin wykonania zamówienia miał nastąpić do 31.10.2020 r.

Ten sam dostawca będzie odpowiadał za dostawy hełmów Alpha 306, które miały być dopuszczone do eksploatacji na samolotach PZL-130 będących na wyposażaniu sił zbrojnych. Ich wartość została wyceniona na 1 498 800 zł. Nowe hełmy mają trafić do 3. Regionalnej Bazy Logistycznej Kraków, która odpowiada za Wielobranżowy Wielkopowierzchniowy Skład Materiałowy Kutno.

Przetarg był planowany jeszcze w listopadzie 2019 r., kiedy było mowa również o trzeci zadaniu odnoszącym się do dostawy hełmów twardych ZSz-7AP w ilości 35 szt. i masek tlenowych KM-34D w ilości 35 szt., dopuszczonych do eksploatacji na samolotach TS-11, MiG-29 i Su-22. Jednak w jego przypadku, pomimo że pojawiły się dwie oferty to zostało ono unieważnione. Wszystko przez fakt, że oferty przekraczały przewidziany budżet.

(JR)

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. pilotskypl

    To ciekawe bo Polska powinna produkować własne hełmy lotnicze i sprzedawać wojsku, budować własny kapitał i technologie bo myśliwca nie zdołamy zbudować leć co jak co ale hełmy wszelkiego rodzaju powinniśmy produkować i dla siebie i na eksport.

  2. JPC

    Helmy serii Alpha okreslane sa przez producenta jako "Rotary Wing Application" - znowu ktos nie doczytal????

    1. Tail Gunner

      Zgadza się, właśnie Ty nie doczytałeś. Alpha to platforma, na której oparte są hełmy zarówno "Rotary Wings Application" jak i "Fixed Wing Application" Wszystko jest na stronie producenta.

    2. bardzo chetnie pomniejsze poziom swojej niewiedzy - prosze o referencje, bo na stronie producenta helmy Alpha sa okreslane jako przeznaczone dla załóg smiglowcow, a okreslenie cross platform ja rozumiem jako wspólna baze dla aplikacji - oczywiscie model 306 jako nie bedący juz w produkcji nie jest nawet wspomniany wiec moze miec Pan racje.

    3. Alpha to platforma dla helmow smigłowcowych (wspolny hardshell) - oczywiscie moge sie mylic poniewaz model 306 nie jest juz specyfikowany jako nie będący w ofercie Gentex

  3. BUBA

    Ciekawe ile razy bedzie przesowany i odwolywany ...