Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nieznany klient na izraelskie drony i artylerię rakietową

Autor. Elbit Systems

Izraelski koncern Elbit Systems poinformował o zawarciu dwóch umów z nieokreślonym klientem europejskim o łącznej wartości 335 mln dolarów na pozyskanie systemów artylerii rakietowej PULS oraz bezzałogowców Hermes 900.

Wspomniany kontrakt jest już trzecią umową wykonawczą dotyczącą pozyskania systemu PULS, gdzie kupującym jest nieokreślone państwo, chociaż tym razem wskazano, że pochodzi ono z Europy. Realizacja jej oraz tej dotyczącej bezzałogowych statków powietrznych Hermes 900 ma być przeprowadzona w okresie 3 lat i 6 miesięcy. Wraz z pozyskanymi wyrzutniami kupione zostały pociski rakietowe, a w przypadku bezpilotowców także ładunki misyjne.

Reklama
Jesteśmy dumni, że możemy wspierać naszego europejskiego klienta zaawansowanymi i wszechstronnymi rozwiązaniami obronnymi, które zwiększają skuteczność operacyjną i zdolność adaptacji. Te kontrakty odzwierciedlają globalne zaufanie do naszych innowacyjnych systemów, takich jak PULS i Hermes 900, które zostały zaprojektowane tak, aby spełniać szeroki zakres wymagań misji. Dzięki naszemu kompleksowemu portfolio nadal jesteśmy zaangażowani w dostarczanie naszym klientom niezawodnych, zaawansowanych technologicznie narzędzi, które odpowiadają dzisiejszym złożonym wyzwaniom obronnym.
Bezhalel (Butzi) Machlis, prezes i dyrektor generalny Elbit Systems

Dotychczas na zakup izraelskiej artylerii rakietowej w Europie zdecydowała się Dania, Holandia oraz Hiszpania. Obok nich pozyskanie jej deklarowały Niemcy w liczbie pięciu sztuk jako uzupełnienia powstałej luki po przekazaniu Ukrainie pięciu gąsienicowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MARS II. Decyzja o ich zakupie jednak stale się opóźniała, chociaż zakładano zawarcie umowy wykonawczej w tej sprawie do końca tego roku. Może to być wskazówka, że tym nieznanym klientem jest właśnie Berlin… chociaż nie można tego brać za pewnik. Elementem utrudniającym identyfikację potencjalnego zamawiającego jest fakt jednoczesnego zakupienia bezzałogowców Hermes 900.

Reklama

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. . Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów. Wyrzutnie te są obecnie używane przez takie kraje jak Izrael, Holandia, Dania, Kazachstan, Maroko, Azerbejdżan, Rwanda oraz w przyszłości Hiszpania i Niemcy. Obok tego zostały one zamówione 3 razy przez nieokreślonych klientów w tym 1 europejskiego.

Duńska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Duńska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Autor. Danske Artilleriregiment / Forsvaret

Hermes 900 to dron klasy MALE izraelskiej firmy Elbit Systems, o masie startowej 1180 kg, z czego do 450 kg może stanowić ładunek, w tym różnego rodzaju systemy rozpoznania i walki elektronicznej. Maszyna może być uzbrojona i może wykonywać misje – według producenta – przez okres powyżej 36 godzin, a pułap operacyjny wynosi ok. 9150 m. Izraelski bezzałogowiec może przenosić wyposażenie przeznaczone do działań rozpoznawczych różnych typów (systemy elektrooptyczne, radiolokacyjne, rozpoznania radioelektronicznego) oraz do walki radioelektronicznej. Jest on także przystosowany do pełnienia roli retransmitera systemów łączności i może przenosić dwa rodzaje ładunku podczas jednego lotu, wykonując jednocześnie dwa rodzaje misji.

Hermes 900 Starliner.
Hermes 900 Starliner.
Autor. Paweł Kupisz/Defence24
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama