Przemysł Zbrojeniowy
Niepewna przyszłość francuskiego producenta broni
![Verney-Carron, Lebel, Cybergun, VCD15](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/800x450px/7zyIohBukXQb2rNztJt6LvReORu2raNvcM6oIIs8.grjn.jpg)
Autor. Verney-Carron
Francuska firma Cybergun, znany na rynku cywilnym producent replik uzbrojenia, poinformowała o złożeniu do sądu w dniu 11 lutego wniosku o otwarcie postępowania naprawczego fabryki broni palnej Verney-Carron SA. Cybergun przejął nad nią kontrolę w 2022 roku.
Założona w 1820 r. w Saint-Étienne przez Claude’a Verney firma Verney-Carron SA to najstarszy i obecnie jedyny francuski producent broni palnej, w tym cenionych przez myśliwych sztucerów. Jak podkreślono w komunikacie, spółka posiada odpowiednie know-how i zdolności zarówno do projektowania, jak i produkcji broni małokalibrowej. Na marginesie warto przypomnieć, że firma Verney-Carron w latach 80. XX w. produkowała podzespoły do 5,56 mm karabinka FAMAS.
W 2022 r. spółka, która znajdowała się wówczas w poważnych trudnościach finansowych i od 2021 r. była objęta postępowaniem ochronnym, została przejęta przez Cybergun. Broń wojskowa, jej cywilne odmiany oraz akcesoria są produkowane przez Verney-Carron pod równie słynną marką Lebel. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się m.in. karabinki VCD15 w kalibrach 5,56 mm i .300 BLK, karabiny wyborowe VCD10 zasilane amunicją 7,62 x 51 mm oraz jednostrzałowe granatniki na nabój 40 x 46 mm.
Z kolei firma Cybergun została założona w 1986 r. Jest znana głównie w segmencie cywilnym oraz rekreacyjnym (airsoft, wiatrówki itp.). W 2014 r. spółka stworzyła dział wojskowy zajmujący się szkoleniem sił zbrojnych i policji. W 2023 r. przedsiębiorstwo wygenerowało sprzedaż w wysokości 43 mln euro.
Poszukiwania partnera
Poza restrukturyzacją zadłużenia bankowego i majątkowego Verney-Carron, która kosztowała Cyberguna 12 milionów euro (choć producent z Saint-Étienne wciąż posiada dług w wysokości 1 mln euro), planowane jest pozyskanie nowego udziałowca, partnera przemysłowego specjalizującego się w produkcji broni strzeleckiej. W związku z tym kilka miesięcy temu rozpoczęto proces poszukiwań skoncentrowany wyłącznie na podmiotach przemysłowych. Celem jest zapewnienie firmie zasobów przemysłowych, a także środków finansowych, aby wesprzeć długoterminową strategię, zgodną z jej ponad dwustuletnią historią i uzupełniającą się wiedzę specjalistyczną. Co ciekawe, fundusze inwestycyjne zostały odgórnie wykluczone z tego procesu.
Spośród wielu kandydatów, trzech znalazło się na krótkiej liście. Obecnie negocjacje koncentrują się na jednym z głównych światowych graczy w dziedzinie broni strzeleckiej (analitycy wskazują, że może chodzić o FN Herstal).
![Lebel, Verney-Carron, VCD10, AR-10](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/780xpx/eLtAtUGK1NYPcpSeRadYaoS4ILiJ4mkwmCvBU2xS.k0wv.png, https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/1920xpx/eLtAtUGK1NYPcpSeRadYaoS4ILiJ4mkwmCvBU2xS.qesz.png 2x)
Autor. Verney-Carron/Lebel
W ramach prowadzonych od kilku miesięcy zaawansowanych rozmów z preferowanym partnerem, jednym z ostatnich warunków jest finalizacja restrukturyzacji finansowej Verney-Carron poprzez całkowite uregulowanie zobowiązań wynikających z planu ochronnego. W tym celu zarząd spółki zadecydował o o zaprzestaniu płatności i złożeniu wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego. Rozprawa została wyznaczona na środę 12 lutego 2025 r. Nowe ramy prawne powinny umożliwić firmie kontynuowanie działalności, ustanowienie protokołu regulowania zobowiązań i sfinalizowanie projektu współpracy z przyszłym partnerem przemysłowym.
W ramach proponowanej transakcji Cybergun zachowa „znaczący mniejszościowy udział” w Verney-Carron. Tym samym potwierdza on swoją rolę długoterminowego partnera strategicznego. Ponadto, aby sprostać wymaganiom finansowym do czasu sfinalizowania ewentualnej transakcji, Cybergun w razie potrzeby zobowiązał się do zainwestowania nowych środków finansowych oprócz 12 mln EUR już zaangażowanych do tej pory. Rozpoczęte zostały również rozmowy z władzami publicznymi w celu wsparcia tego kluczowego okresu dla francuskiego producenta.
Także Direction générale de l’armement (DGA), czyli państwowa instytucja odpowiedzialna za pozyskiwanie sprzętu wojskowego, jest zaangażowana w proces restrukturyzacji Verney-Carron i ściśle monitoruje sytuację. Podobnie robią władze lokalne oraz krajowe, którym zależy na utrzymaniu miejsc pracy i specjalistycznej bazy przemysłowej. Pod tym względem Cybergun czerpie korzyści z silnych relacji zbudowanych z francuskim Ministerstwem Obrony. W przypadku podpisania wiążącego protokołu ustaleń, wdrożona zostanie również procedura inwestycji zagranicznych we Francji (IEF), aby zagwarantować ochronę tego strategicznego zasobu.
Wątek ukraiński
W sprawie problemów finansowych francuskiego producenta ciekawy jest „wątek ukraiński”. W 2023 r. Verney-Carron SA i Ukrspetsexport podpisały umowę o wartości 36 mln euro na dostawę 12 tys. karabinów i karabinków oraz 600 granatników 40 mm do Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podaje portal Militarnyi, Ukraina miała otrzymać pierwszą partię próbną na początku 2024 r., zaś ostatnia transza broni miała zostać dostarczona sześć miesięcy po podpisaniu umowy ramowej. Na obecną chwilę nie wiadomo, czy firma Verney-Carronw wywiązała się z umowy z Ukrainą, ponieważ problemy finansowe i opóźnienia w dostawach produktów rozpoczęły się już w 2021 r.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]