Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemieckie granatniki zdobędą USA?

Fot. DND
Fot. DND

Jak poinformowała spółka General Dynamics Ordnance and Tactical Systems (OTS), zawarła ona porozumienie ze Dynamit Nobel Defense (DND) w sprawie współpracy na rynku amerykańskim, dotyczącym oferty jednorazowych granatników bezodrzutowych z rodziny RGW.

Potencjalnym odbiorcą tych systemów uzbrojenia może być Departament Obrony USA, a konkretnie amerykańska Armia i Korpus Piechoty Morskiej, które używają obecnie szerokiej gamy granatników tego typu takich jak AT4 czy M72 LAW. Według dostępnych informacji amerykańskie siły zbrojne rozważają bowiem wprowadzenie jednorazowego systemu przeciwpancernego nowej generacji. 

Z oferty DND pod uwagę brane są tu przede wszystkim modele RGW-60 i RGW-90, które zyskały już znaczną popularność na całym świecie, co zaowocowało licznymi kontraktami na dostawy do sił zbrojnych wielu państw. W wypadku zakupu dla USA granatniki byłyby prawdopodobnie produkowane w Stanach Zjednoczonych na licencji (tak jak ma to miejsce dziś w wypadku AT-4), stąd porozumienie producenta z amerykańskim partnerem.

Wspieranie strategicznych relacji jest kluczem do zapewnienia żołnierzowi najlepszych zdolności bojowych. Z niecierpliwością czekamy na dalsze budowanie tego zaangażowania wraz z naszymi kolegami z DND. Wykorzystamy nasze taktyczne ekspertyzy w dziedzinie amunicji powietrznej z 60-letnim doświadczeniem DND w opracowywaniu i produkcji broni ręcznej do zadań przeciwpancernych i wielofunkcyjnych

wiceprezes i dyrektor generalny ds. systemów precyzyjnych w General Dynamics-OTS Eric Ellis

RGW to rodzina jednorazowych granatników przeciwpancernych, która została opracowana przez niemiecką spółkę Dynamit Nobel Defence. Został zaprojektowany na podstawie granatnika przeciwpancernego Armbrust i stanowi jego dalekie rozwinięcie opracowane wraz z izraelskim koncernem Rafael Advanced Defence Systems pierwotnie na rzecz armii singapurskiej, a następnie również innych użytkowników. Występuje on w trzech wersjach: RGW 60, RGW 90 i najnowszej RGW 110, które różnią kalibrem wyrzutni i pocisku oraz dedykowanym zastosowaniem. W ich budowie na szeroką skalę zastosowano różnego rodzaju kompozyty, w celu maksymalnego ograniczenia masy i wymiarów. 

image
Reklama

W Dynamit Nobel Defence nie mogliśmy być bardziej podekscytowani możliwością współpracy z General Dynamics-OTS w dziedzinie najnowocześniejszej amunicji wystrzeliwanej z ramienia. Łącząc zbiorowo doświadczenia obu firm i pracując razem jako zespół, upewnimy się, że sprawdzona seria RGW może zostać dostarczona żołnierzowi przez silny i niezawodny amerykański łańcuch dostaw

prezes DND Michael Humbek

RGW 90 to pierwsza wersja i najpopularniejsza wersja zasilana amunicją kal. 90 mm. Granatnik ten występuje w sześciu różnych wersjach, a w tym: kumulacyjnej/odłamkowej RGW 90 HH (HEAT/HESH), tandemowej kumulacyjnej/odłamkowej RGW 90 HH-T (HEAT/HESH TANDEM), wielozadaniowej dalekiego zasięgu RGW 90 LRMP (Long Range Multi Purpose), tandemowej odłamkowej RGW 90 ASM (Anti-Structure Munition), oświetleniowej RGW 90 Illum oraz dymnej RGW 90 Smoke. W zależności od wariantu (konkretnie zastosowanej głowicy oraz wykorzystania dodatkowego systemu celowniczego) ich masa waha się od 7,5 do 10 kg, a zasięg skuteczny od około 500 do nawet 1200 metrów (z wykorzystaniem amunicji programowalnej).

RGW 60 to druga i lżejsza wersja zasilana amunicją kal. 60 mm. Granatnik ten występuje w czterech wersjach, a w tym: kumulacyjnej RGW 60 HEAT, kumulacyjno-wielozadaniowej RGW 60 HEAT-MP, odłamkowej RGW 60 HESH oraz tandemowej burzącej RGW 60 ASM. Trzecią, najnowszą wersję tej rodziny stanowi natomiast RGW 110, od kilku lat rozwijany na zlecenie Budeswehry, która chce pozyskać lżejszego i skuteczniejszego następcę wspomnianego już granatnika Panzerfaust 3. Jego masa ma wynosić ok. 10 kg, a konstrukcyjnie ma stanowić rozwinięcie przeciwpancernych wersji RGW 90 przy wyższej przebijalności pancerza.

Reklama
Reklama

Komentarze