Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemiecka amunicja dla bwp

Holenderski CV9035NL - fot. RNLA

Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o zawarciu wspólnej umów na dostawy amunicji 35 mm dla bojowych wozów piechoty kilku państw NATO. Dostawy będą realizowane w latach 2023-2024, a całkowita wartość umów to około 20 mln euro.

Reklama

Wspólne umowy na amunicję nie są niczym nowym w NATO, stanowiąc jeden z atutów unifikacji w ramach sojuszu. Ułatwia to nie tylko eksploatację, ale również obniżenie kosztów zakupu, ze względu na możliwość realizacji łączych kontraktów o wysokiej wartości, pozwalających na lepszą optymalizację ceny. Tak jest również w tym przypadku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Umowa dotyczy dostaw o wartości około 20 mln euro i dotyczy amunicji 35 mm x 228 z kilkoma typami pocisków, w tym ćwiczebnymi, przeciwpancernymi i odłamkowymi, a być może również programowalnymi dla systemów przeciwlotniczych i antydronowych. Jak informuje koncern Rheinmetall dostawy dotyczą głównie amunicji dla bojowych wozów piechoty, co samo w sobie wskazuje na tożsamość klientów. Wiekszość państw sojuszu nadal za standardm dla bojowych wozów piechoty uważa 30 mm armatę automatyczną. Niektóre, tak jak Francja i Wielka Brytania, zdecydowały się na kaliber 40 mm jako bardziej perspektywiczny. Natomiast Dania, Estonia i Holandia maja na uzbrojeniu pojazdy opancerzone CV9035 uzbrojone w armaty automatyczne Bushmaster III kalibru 35 mm. Amunicja tego typu stosowana jest również w wielu systemach przeciwlotniczych, w tym oferowanym przez niemiecki koncer modułowym systemie Skyranger.

Komentarze (1)

 1. xdx

  🫣 tylko ciekawe czy z fabryki reńskich w Niemczech czy od Szwajcarów , jak to drugie to „kibel” zaprogramowany bo Szwajcarzy nie dostarcza amunicji w okresie wojny , co już Niemcy i Polska mogły się przekonać przy okazji Ukrainy. Polska powinna zaproponować RM przeniesienie produkcji do polski, przecież to nie są jakieś super tajne technologie.

  1. Valdore

   @xdx, problem w tym że firma Oerlicon jest firmą szwajcarską, a Szwajcarzy raczej sie na takie cos zwyczajnie nie zgodzą, czołgi o które starała sie polska tez uziemili. Aha ciekawe że od Niemców żądamy najnowszych leo2 a od Szwajcarów chcieli kupić stare leo2A4:)

  2. Pinokio 🙃

   Valdore bo mamy rząd "geniuszy" od Niemców chcą najnowsze Leo a od Szwajcarów 2a4 a na naszych Leopardach przeprowadzają bieda modernizację do wariantu 2a5+

  3. Valdore

   @Pinokio, by z leo2A4 zrobić Leo2A7 musiałbyś wymienić tak z 90% czołgu wiec powodzenia w robieniu takiej modernizacji.