Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy: nowa wersja transportera Fuchs

Fot. Rheinmetall Defence
Fot. Rheinmetall Defence

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall, opracowano nową, zmodyfikowaną wersję kołowego transportera opancerzonego TPz 1 Fuchs (eksportowe oznaczenie Fox). Zwiększono w niej jego przestrzeń wewnętrzną dzięki podniesieniu dachu i rozszerzeniu burt.

Nowy wariant tego pojazdu w wersji opancerzonego ambulansu polowego został zaprezentowany w czasie konferencji dotyczącej medycyny wojskowej w Koblencji w dniach 14-15 października br. Według deklaracji obecnego producenta tych wozów czyli Rheinmetalla podwyższony Fuchs zapewnia wiele możliwości. Wóz ten może być wykorzystywany w różnych rolach, począwszy od wozu dowodzenia, po wspomniany wóz ewakuacji medycznej. W tej ostatniej może przewozić czterech rannych, w tym dwóch leżących i dwóch siedzących.

Zmodernizowany Fuchs posiada nowy, mocniejszy silnik, a także nową skrzynię rozdzielczą i układ hamulcowy oraz cyfrowy układ elektryczny. Dzięki wprowadzonym zmianom w zakresie powiększenia nadwozia tego pojazdu jego obecna pojemność wynosi 12 metrów sześciennych. Ponadto wysokość wnętrza wzrosła z 1,26 m do 1,6 m, co znacząco zwiększa pojemność oraz komfort pracy załogi. Dodatkowe wyposażenie stanowi zaawansowany system obserwacji dookolnej, który zwiększa świadomość sytuacyjną załogi. Istnieje także opcjonalna możliwość instalacji dodatkowy sensorów czy systemów uzbrojenia zgodnie z wymaganiami użytkownika. 

image
Reklama

Rodzina wozów Fuchs/Fox 1/2 znajduje się na uzbrojeniu w blisko 10 państwach, w których stanowi podstawowy typ kołowego transportera opancerzonego lub jest wykorzystywany w wybranych wersjach specjalistycznych. Jak dotąd Bundeswehra nadal ma eksploatować ponad połowę z 1041 dostarczonych wozów, z czego do końca 2020 roku 272 z nich ma zostać zmodernizowanych do najnowszej wersji A8. Fuchsy są częściowo zastępowane nową rodziną kołowych wozów bojowych GTK Boxer. Algieria zamówiła w 2014 roku aż 980 egzemplarzy Fuchs 2, które są produkowane w tym kraju na licencji i mają stać się podstawowym wozem tej klasy w algierskiej armii. Niewielką partię liczącą 36 egzemplarzy w wersji Fuchs 1 zakupiła także Arabia Saudyjska.

Do najpopularniejszych eksportowych wersji specjalistycznych tego wozu należy wersja kołowego wozu rozpoznania skażeń NBC o nazwie SpürFuchs/Fox A3/ABC (amerykańskie oznaczenie M93 Fox). Wyposażony został on w pełni zintegrowany zestaw sensorów i systemów do wykrywania i identyfikacji broni ABC. Wozy w tej wersji wyprodukowane dotąd w ilości prawie 300 egzemplarzy trafiły na uzbrojenie pododdziałów walki z bronią ABC w siłach zbrojnych takich państw jak Holandia (12 egzemplarzy), Kuwejt (23 egzemplarze), Norwegia (8 egzemplarzy), Stany Zjednoczone (ok. 123 egzemplarzy), Wielka Brytania (11 egzemplarzy) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (32 egzemplarze).

Komentarze