Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy i Koreańczycy zawalczą o australijski BWP

M113AS4. Fot. Nick Dowling/CC BY 3.0
M113AS4. Fot. Nick Dowling/CC BY 3.0

W australijskim programie Land 400 Phase 3 (Mounted Close Combat Capability) dotyczącym pozyskania nowych bojowych wozów piechoty pozostała obecnie jedynie dwójka finałowych konkurentów: Rheinmetall Defence z KF41 Lynx i Hanwha Defense ASK21 Redback powstały na bazie K21.

Pozyskany w ramach jednego z największych programów modernizacji technicznej australijskich wojsk lądowych nowy bojowy wóz piechoty, którego łączna wartość wyniesie najprawdopodobniej ponad 10 miliardów USD, ma zastąpić obecnie eksploatowane bojowe wozy piechoty M113AS4, które stanowią daleko posuniętą, australijską modernizację amerykańskich gąsienicowych transportów opancerzonych M113.

Obie proponowane przez obu konkurentów konstrukcję w przeciągu najbliższego roku będą przechodzić kompleksowe i wszechstronne badania i testy w warunkach operacyjnych przez australijską armię w Australii, które pozwolą wyrobienie opinii i ocenę obu konstrukcji względem wymagań gestora.

Program Land 400 Phase 3 zakłada pozyskanie do 450 egzemplarzy nowych bojowych wozów piechoty, które pozwolą na zastąpienie i całkowite wycofanie mocno przestarzałych już i wyeksploatowanych już dotychczas używanych przez armię australijską 431 egzemplarzy bojowych wozów piechoty M113AS4. Ostateczna decyzja o wyborze zwycięzcy tego programu zostanie podjęta w 2022 roku.

We wcześniejszych fazach postępowania brały udział aż czterech oferentów, a w wśród nich także BAE Systems z CV90 i General Dynamics Land Systems z Ajaxem, które jednak zostały odrzucone i nie przeszły do obecnego etapu tego programu. Rheinmetall ogłosił, że planuje uruchomić linie motażową Lynxów w swoich zakładach w Ipswich w Australii, a Hanwha we współpracy z EOS Group i Elbit Systems planuje uruchomić produkcję AS21 Redback w Geelong na południe od Melbourne.

"Obie firmy zostały ocenione jako oferujące wozy, które najlepiej spełniają wymagania armii, oferując jednocześnie opłacalność przeznaczanych na obronę" - powiedziała minister przemysłu obronnego Melissa Price.

W ramach programu Land 400 Phase 2 zwycięzcą, który otrzymał kontrakt na dostawę 211 egzemplarzy rodziny kołowych wozów bojowych Boxer o wartości 3,6 mld USD, które mają docelowo pozwolić na stopniowe zastępowanie i wycofywanie obecnie używanej przez australijską armię rodzinę kołowych wozów bojowych ASLAV.

Obie wspomniane firmy są także głównymi konkurentami w postępowaniu na nowe armatohaubice samobieżne kal. 155 mm dla australijskiej armii w ramach programu Land 8116, które dotyczy 30 egzemplarzy takich systemów wraz z wozami wsparcia i zabezpieczeniem. Rheinmetall oferuje zmodernizowaną wersję armatohaubicy samobieżnej Panzerhaubitze 2000, a Hanwha zmodyfikowaną armatohaubicę samobieżną K9 Thunder o lokalnej, eksportowej nazwie Aussie Thunder.

Komentarze