Przemysł Zbrojeniowy

Nie będzie alternatywnego hełmu dla pilotów F-35

Biuro programu F-35 podjęło decyzję o skupieniu się jedynie nad jednym typem hełmu dla pilota rezygnując ze współpracy z koncernem BAE Systems – fot. Vision Systems International
Biuro programu F-35 podjęło decyzję o skupieniu się jedynie nad jednym typem hełmu dla pilota rezygnując ze współpracy z koncernem BAE Systems – fot. Vision Systems International

Biuro JPO (Joint Program Office) w Pentagonie prowadzące program samolotu F-35 zastopowało prace nad hełmem pilota z systemem HDMS (helmet mounted display system), który był opracowywany przez koncern BAE Systems.

Biuro JPO postanowiło skupić się tylko nad wykorzystywanym obecnie do testów i treningów hełmie „Gen 2” modernizując go do standardu „Gen 3”. Decyzja została z zadowoleniem przyjęta przez koncern Lockheed Martin, który uznał ją za dowód zaufania do oryginalnej koncepcji i wiary w skuteczne rozwiązanie wcześniej zidentyfikowanych problemów technicznych.

W rzeczywistości nie chodziło o zaufanie, a o konieczność znalezienia znacznych oszczędności. Biuro JPO musiało więc zaryzykować tym bardziej, że zmiany w „starym” hełmie opracowanym we współpracy firm Rockwell Collins i Elbit Systems zostały już wprowadzone do linii produkcyjnej w zakładach Vision Systems International i nowe kaski „Gen 3” powinny być w produkcji seryjnej od 2016 r. i w użyciu od 2017 r. Będą one już miały możliwość obserwacji nocnej, nowy wyświetlacz LCD oraz zmienione oprogramowanie.

Co ciekawe program JPO uznał, że wcześniejsza decyzja o alternatywnym programie i teraz jej anulowanie nie przyniosły strat, ale oszczędności. Cena hełmu proponowanego przez konsorcjum Lockheed Martin/Rockwell Collins/Elbit spadła bowiem o 12% do czego należy doliczyć 45 milionów dolarów potrzebnych na dokończenie hełmu proponowanego przez BAE Systems.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.