Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

NCSS przedstawi raport o zbrojeniówce. "Polski przemysł obronny ma potencjał"

Fot. J.Sabak/Defence24.pl
Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zapowiada publikację raportu z projektu Strategia Przemysłowo-obronna RP – bezpieczeństwo i konkurencyjność”. Dokument będzie zawierać zalecenia dotyczące kształtowania polskiej polityki przemysłowo-obronnej, między innymi w celu połączenia wzrostu potencjału bojowego Sił Zbrojnych ze zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności przemysłu. Zostanie zaprezentowany 28 kwietnia podczas konferencji „Bezpieczeństwo i konkurencyjność. Rekomendacje dotyczące strategii przemysłowo – obronnej RP”.

W ramach projektu „Strategia Przemysłowo-obronna RP – bezpieczeństwo i konkurencyjność” Narodowe Centrum Studiów Strategicznych w listopadzie 2015 roku rozpoczęło badania, których celem była analiza obecnego procesu wyboru, zarządzania, doboru instrumentów wsparcia wdrażania strategii i programów przemysłowych oraz, bazując na wnioskach, opracowanie zaleceń usprawniających wypełnianie założeń strategii, a także rekomendacji dotyczących zmian legislacyjnych umożliwiających rewitalizację przemysłu obronnego.

Nasz raport to podsumowanie prowadzonych badań i wyników warsztatów eksperckich oraz rekomendacje zmian i najbardziej perspektywicznych działań potrzebnych do pełnego wykorzystania potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. Realizując projekt skupiliśmy się nie tylko na kwestii bezpieczeństwa, ale również na aspekcie unowocześnienia polskiego przemysłu obronnego jako elemencie wzmacniania potencjału polskiej gospodarki .

Weronika Myck, dyrektor działu programów niemilitarnych w Narodowym Centrum Studiów Strategicznych

Podczas badań analizie poddano dokumenty strategiczne wybranych głównych światowych przedsiębiorstw zbrojeniowych oraz katalog trendów technologicznych i organizacyjnych, wpływających obecnie na rozwój przemysłu zbrojeniowego na świecie. Przeprowadzono również szereg spotkań i wywiadów z przedstawicielami instytucji badawczych odpowiedzialnych za programowanie działań rozwojowych i wdrożeniowych dla przemysłu zbrojeniowego.

Dla potrzeb raportu powstała platforma ekspercka, która w ramach warsztatów przeprowadziła dyskusję przedstawicieli różnych podmiotów odpowiedzialnych za działania polskiego przemysłu zbrojeniowego. Udział w nich wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, Inspektoratu Uzbrojenia MON, I3TO, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wojskowych instytutów badawczych, technicznych i wojskowych uczelni wyższych, sektora przemysłowego, firm doradztwa biznesowego oraz mediów.

Według autorów raportu wykorzystanie wiedzy grona specjalistów pozwoliło na szczegółowe omówienie problemów polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz wspólne wypracowanie odpowiednich rozwiązań.

Jak zauważa Weronika Myck, dyrektorka działu programów niemilitarnych NCSS, celem publikacji raportu jest nie tylko prezentacja zawartych w nim wniosków i zaleceń, lecz również oddanie go pod merytoryczną dyskusję ekspercką.

Prezentacja raportu odbędzie się 28 kwietnia, w Warszawie, podczas konferencji „Bezpieczeństwo i konkurencyjność. Rekomendacje dotyczące strategii przemysłowo – obronnej RP”. Patronat nad projektem objął Inspektorat Uzbrojenia, a nad konferencją również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej. 

Defence24.pl jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (4)

  1. ffff

    MA potencjał.... o ile odetnie się kroplówkę panstwową

  2. ciekwski

    ciekawe jak można dostać materiały z tej konferencji albo przynajmniej treść wystąpień żeby się merytorycznie ustosunkować do tego co będą prelegenci prezentować??

  3. topaz

    A co to za autorytet NCSS, poza wzniosłą nazwą?

    1. dropik

      to "niezalezna" instyucja . ale nie państwowa. ostanio opublikowali raport o OT, w ktorym zakładali że OT może używac broni wobec obywalteli.

  4. Tomek72

    Mam nadzięję, że Polska będzie aktywnym graczem na tym polu. Albo będziemy "udziałowcem w rynku" albo będąc WIECZNYM KLIENTEM ZAKUPÓW I MODERNIZACJI - ZBANKRUTUJEMY. MUSIMY znaleźć swoje miejsce w tej układance. Kraje, które dużo wydają na zbrojenia - najczęściej są też producentem. Inaczej zarżniemy swoją gospodarkę - i żadna wojna nie będzie potrzebna jak nie będzie kasy na wypłatę dla armii zawodowej

Reklama