Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Najnowsza polska radiolinia po badaniach terenowych

Radiolinia R-460AM-2 w pełnym ukompletowaniu.
Radiolinia R-460AM-2 w pełnym ukompletowaniu.
Autor. Transbit Sp. z o.o.

W pierwszych dniach kwietnia 2024 odbyły się badania terenowe najnowszej wersji cyfrowej radiolinii R-460AM-2. Głównym celem badań było sprawdzenie funkcjonalności radiolinii w warunkach zbliżonych do rzeczywistego wykorzystania sprzętu w jednostkach wojskowych.

Radiolinia w wersji R-460AM-2 jest najbardziej rozbudowanym zestawem. W składzie posiada:

  • blok sterujący BBU (Baseband Unit);
  • blok RFU (Radio Frequency Unit) do pracy w paśmie IV, RFU-IV przeznaczony do montażu na maszcie, w bezpośrednim sąsiedztwie anteny;
  • blok RFU do pracy w paśmie III+, RFU-III.

Jeden moduł BBU obsługuje dwa moduły RFU poprzez połączenie kablami światłowodowymi. Radiolinia R-460AM-2 współpracuje z antenami na pasmo III+ (w tym antenami stosowanymi z radiolinią rodziny R-450A) oraz antenami na pasmo IV (w tym z antenami dwupolaryzacyjnymi).

Badania były prowadzone na dystansie maksymalnym ponad 30 km. Głównym celem badań Radiolinii R-460AM-2 była zdolność do przesyłania danych w określonym czasie, sprawdzone zostały przepływności do 200 Mb/s w paśmie częstotliwości IV (4.4 GHz÷5.0 GHz) oraz do 50 Mb/s w paśmie III+ (1.35-2.7 GHz). Sprawdzenia dotyczyły również: nawiązywania połączenia i awizowanie radiolinii miedzy dwoma lokalizacjami, ustawienie parametrów nadawczo-odbiorczych, sprawność okablowania.

Radiolinia R-460AM-2, blok pasma IV montowany pod anteną na maszcie.
Radiolinia R-460AM-2, blok pasma IV montowany pod anteną na maszcie.
Autor. Transbit Sp. z o.o.
Reklama

Badania terenowe prowadzone przez inżynierów Transitu stanowiły jeden z elementów procesu sprawdzeń Radiolinii cyfrowej R-460AM-2 w zakresie jej możliwości działania oraz zgodności ze specyfikacją techniczną.

Przeznaczeniem Radiolinii cyfrowej R-460A jest budowa łączności radiowej o dużej przepustowości na dalekich dystansach ok 30 km, głównie za pomocą ruchomych węzłów łączności cyfrowej (RWŁC-10/T), stanowiących podstawę łączności radioliniowej w SZ RP. Konieczność budowania połączeń dalekiego zasięgu na potrzeby systemów teleinformatycznych wykorzystywanych w Wojsku Polskim oraz coraz większa ilość przesyłanych danych z pola walki wymusza stosowanie najnowocześniejszych systemów łączności, czego przykładem jest Radiolinia R-460A.

Czytaj też

Producentem radiolinii jest Transbit Sp. z o.o. z Warszawy. Radiolinia cyfrowa R-460A przeznaczona jest do budowy linii radiowych dużej pojemności High Capacity Line of Sight (HCLOS). Należy do najnowszej generacji urządzeń o programowanych metodach modulacji Software Defined Radio (SDR). Wyposażona jest w zaawansowane algorytmy do ochrony przed zakłócaniem i przechwytywaniem informacji, dodatkowo posiada wbudowany mechanizm Frequency Hopping (FH). Radiolinia R-460A jest wielofunkcyjna, łatwo konfigurowalna i modularna, opracowana w oparciu o normy i wymagania wojskowe. W paśmie IV może współpracować z anteną typu Switched Beam umożliwiającą pracę dla 8 kierunków oraz w trybie MIMO (Multiple Input Multiple Output), pozwalając osiągnąć znacznie większą przepustowość danych w czasie w kanale radiowym.

W 2021 Radiolinia R-460A została zintegrowana z systemem dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową IBCS w Programie WISŁA. Za testy odpowiadał koncern Northrop Grumman, producent systemu oraz inżynierowie z Transbitu. Radiolinia R-460A jest pierwszym systemem łączności radiowej spoza USA zintegrowanych z IBCS.

Radiolinia R-460A jest również elementem postępowania prowadzonego przez WZŁ-1 SA z Zegrza na dostawę Aparatowni Łączności Cyfrowej- Transmisyjnej (AŁC-T). Nowa aparatownia stanowi rozwinięcie Ruchomego Węzła Łączności Cyfrowej RWŁC-10/T.

Rozstawione maszty z Radiolinią, badanie w pasmach III+ i IV.
Rozstawione maszty z Radiolinią, badanie w pasmach III+ i IV.
Autor. Transbit Sp. z o.o.

Komunikat prasowy Transbit

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. jacho56

    Z ciekawością podziwiam nowinki. Ja kiedyś, no 45 lat temu obsługiwałem radiolinie R-404 i R-401. Wszystko było szyfrowane i pracowało w paśmie BWC(bardzo wysoka częstotliwość). Pozdrawiam WP.