Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polskie pojazdy specjalne na rzecz bezpieczeństwa

Siedziba firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Siedziba firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. to znana, rozpoznawalna i znacząca od ponad trzech dziesięcioleci marka w Polsce i za granicą. Została założona w 1992 roku w Bielsku-Białej pod nazwą „Budowa Pojazdów Specjalnych Zbigniew Szczęśniak” jako rodzinna firma z polskim kapitałem. Obecnie jest jednym z czołowych producentów pojazdów specjalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Artykuł sponsorowany, przygotowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Reklama

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest firmą nastawioną na spełnianie indywidualnych potrzeb klientów i realizowanie zadań na rzecz bezpieczeństwa państwa. Nadrzędnym celem firmy od momentu powstania było opracowanie i podjęcie produkcji niezawodnych samochodów pożarniczych, które zapewniałyby bezpieczeństwo ratownikom i umożliwiałyby sprawne prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych. Firma starała się tym samym wypełnić lukę, która w tamtym czasie istniała w branży pożarniczej.

W pierwszych latach działalności firma wykonywała remonty różnego rodzaju samochodów pożarniczych. Były to głównie pojazdy ratowniczo-gaśnicze użytkowane przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. W miarę rozwoju firmy, w kolejnych latach zaczęły powstawać pierwsze samodzielne konstrukcje zabudów. Podjęto też produkcję pneumatycznych masztów oświetleniowych, wysokociśnieniowych agregatów gaśniczych, dwuzakresowych autopomp pożarniczych A 20/10 oraz A 30/10 opracowanych we współpracy ze Świdnicką Fabryką Pomp. Już w kolejnym roku od założenia firmy wykonany został pierwszy średni samochód gaśniczy wodno-pianowy na podwoziu Star 244L z kabiną załogową.

Reklama
Użytkownikami pojazdów produkowanych przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. są m.in. jednostki straży pożarnych, wojska, Straży Granicznej oraz policji.
Użytkownikami pojazdów produkowanych przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. są m.in. jednostki straży pożarnych, wojska, Straży Granicznej oraz policji.
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Reklama

Wyzwaniem było również uruchomienie produkcji ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Wówczas zaledwie kilka firm w Europie wytwarzało ten rodzaj pojazdów. Wdrożenie tej produkcji stanowiło potwierdzenie wysokiej jakości i gotowości firmy do zaangażowania w realizację nowych zadań. Produkowane przez firmę samochody spełniają wymagania określone w przepisach prawnych, normach i regulaminach ICAO. Lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze dostarczone przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.  zabezpieczają obecnie Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi, Port Lotniczy im. Václava Havla w Pradze (Republika Czeska), a także 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, jak również lotniska w Gruzji, Republice Albanii, Republice Rwandy, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

Misją firmy było i jest tworzenie silnej, stabilnej marki, w Polsce i zagranicą poprzez tworzenie i dostarczanie samochodów specjalnych dla różnych służb i formacji działających na rzecz bezpieczeństwa państw i ich obywateli
dr Grzegorz Szczęśniak – Prezes SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. przywiązuje bardzo dużą wagę do zarządzania jakością. Firma jako pierwsza spośród producentów pojazdów pożarniczych w kraju, już w 2005 roku, wprowadziła System Zarządzania Jakością według serii norm ISO 9001, który został rozszerzony poprzez wdrażanie procedury wynikającej z AQAP 2110. Umożliwiło to realizację zamówień dla sił zbrojnych państw NATO. Wkrótce potem firma otrzymała Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej (NCAGE) 1789H nadawany w ramach Systemu Kodyfikacyjnego NATO. W tym okresie wdrożono także Wewnętrzny System Kontroli (WSK), który umożliwia import oraz eksport produktów wojskowych. Z kolei od 2006 roku SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. posiada koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym.

Reklama
Ciężki samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE) Scania P370B6X2*4NB XT (6x2*4).
Ciężki samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE) Scania P370B6X2*4NB XT (6x2*4).
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Reklama

Jako jedna z pierwszych w branży firma wdrożyła System Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001, który umożliwił minimalizację wpływu przedsiębiorstwa na środowisko naturalne.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 20 września 2019 r. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. została wpisana do wykazu przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Do dziś zakład jest jedynym w branży pożarniczej znajdującym się na tej liście. To ważny dowód uznania prac realizowanych dotychczas na rzecz bezpieczeństwa państwa. Na 200 podmiotów będących wpisanych na wspomnianą listę, zaledwie 35 z nich to podmioty prywatne.

Reklama

Z kolei w 2011 roku przedsiębiorstwo zajęło 34. miejsce wśród 100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw motoryzacyjnych w Polsce.

Podstawowym celem firmy jest jej systematyczny rozwój. Doświadczona kadra inżynieryjna, nowoczesne technologie i materiały oraz zaawansowane biuro konstrukcyjne to droga do zdobywania nowych rynków i poszerzania oferty. Konstruktorzy firmy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat opracowali i opatentowali wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych. Dzięki biuru konstrukcyjnemu możliwe jest opracowywanie założeń oraz tworzenie coraz bardziej złożonych konstrukcji spełniających wymagania odbiorców.

Reklama

Poszukując nowych możliwości stosuje się innowacyjne rozwiązania oraz technologie w procesie produkcji. To efekt współpracy firmy z uczelniami wyższymi i instytutami naukowymi, którego przykładem jest zastosowanie systemu modułowego o zwiększonej ergonomii oraz zoptymalizowanemu położeniu wysokości środka ciężkości przy budowie nadwozi pożarniczych. Opracowano go przy współpracy z Wydziałem Mechanicznym Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS).

Podwozia pojazdów przygotowane pod zabudowę na jednej z hal produkcyjnych.
Podwozia pojazdów przygotowane pod zabudowę na jednej z hal produkcyjnych.
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Personalizacja projektu pod kątem danego użytkownika oraz jego realizacja jest atutem firmy, która podejmuje się wykonania coraz to nowych wyzwań. Obecna paleta wyrobów obejmuje: lekkie, średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody gaśnicze proszkowe, lotniskowe samochody ratowniczo-gaśnicze, samochody ratownictwa chemicznego, technicznego, wodnego, wysokościowego, samochody specjalne wężowe, nośniki kontenerowe, zaopatrzeniowe, dowodzenia i łączności, dla grup poszukiwawczo-ratowniczych, rozpoznawczo-pomiarowe do skażeń (CBRNE), żurawie ratownicze, kontenery i przyczepy specjalne, samochody dla służb porządku publicznego, sił zbrojnych i innych służb.

Reklama
Na tle konkurencji wyróżnia nas stosowane najnowszych rozwiązań, technologii i materiałów, bezpieczeństwo oraz ergonomia wyrobów. Naszymi atutami są uczciwość, elastyczność, otwartość do każdego z naszych klientów, a także partnerów biznesowych z którymi współpracujemy.
mgr Anna Szczęśniak – założycielka SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.
Reklama

W następnych latach w firmie wprowadzono strategię zrównoważonego rozwoju, która zakładała dywersyfikację odbiorców, zróżnicowanie portfolio produktowego, a także intensyfikację działań eksportowych. Dywersyfikacja jest jedną z ważniejszych strategii w rozwoju SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. Realizowana jest ona poprzez rozszerzanie gamy pojazdów i innych wyrobów, a także poprzez pozyskiwanie nowych dostawców i odbiorców oraz wdrażanie odmiennych od dotychczas stosowanych metod.

Istotnym celem firmy jest również stały rozwój poprzez wykorzystanie obecnych zasobów i możliwości oraz otwarcie się na nowe rynki – głównie eksportowe. Jest to możliwe poprzez dostarczanie nowoczesnych pojazdów dla służb ratowniczych.

Reklama

Obecnie największą produkowaną przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. grupą pojazdów są samochody pożarnicze. Trafiają one do ponad 30 krajów na czterech kontynentach. Eksport stanowi ponad 30% całej produkcji. Dzięki wytężonej pracy całego zespołu oraz wysokiej jakości wytwarzanych pojazdów zdobywane są kolejne rynki zbytu – nowi odbiorcy w kraju oraz poza jego granicami. Użytkownikami samochodów powstałych w firmie są: jednostki straży pożarnych, wojska, Straży Granicznej, Policji, służb energetycznych czy gazowniczych oraz innych podmiotów. W 2022 roku bramy zakładu opuściło ponad 240 różnego rodzaju pojazdów.

Fundamentem firmy są ludzie, ich wiedza, kwalifikacje, doświadczenie i kompetencje. To oni tworzą jej teraźniejszość oraz przyszłość. Obecnie to grupa ponad 200 wysoko wykwalifikowanych specjalistów wykorzystujących swoją wiedzę i doświadczenie przy budowie nowoczesnych pojazdów.

Reklama

Aby można było z powodzeniem realizować wymienione cele i nowe wyzwania w 2013 został oddany do użytku nowoczesny zakład produkcyjny, który znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. w Komorowicach Krakowskich – dzielnicy Bielska-Białej. Zakład ten w kolejnych latach był systematycznie rozbudowywany. Łącznie teren zakładu zajmuje powierzchnię ponad 47 000 m2, na której zlokalizowano: trzy hale produkcyjne, budynek administracyjny oraz własny poligon do przeprowadzania testów i szkoleń.

Stanowiska montażu nowoczesnych nadwozi samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Stanowiska montażu nowoczesnych nadwozi samochodów ratowniczo-gaśniczych.
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

W 2020 roku została podpisana umowa z amerykańską firmą Oshkosh Corporation, dzięki czemu przedsiębiorstwo stało się dystrybutorem ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo-gaśniczych Titan i Striker w Polsce.

Reklama

W ostatnich dwóch latach SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. wykonała prestiżowe zamówienie dla Państwowej Straży Pożarnej dostarczając partię 14 ciężkich żurawi ratowniczych (rotatorów) do usuwania skutków wypadków i katastrof drogowych – Renault K520 P8X4 HEAVY.44 E6 (8x4). Każdy z tych pojazdów posiada żuraw teleskopowy (rotator) o maksymalnym udźwig 54 400 kg, cztery hydrauliczne podpory stabilizujące, ramię holownicze o udźwigu 24 400 kg oraz paletę aż siedmiu wyciągarek hydraulicznych.

Natomiast z uwagi na rozszerzone spektrum zadań Państwowej Straży Pożarnej, biuro konstrukcyjne firmy opracowało grupę pojazdów rozpoznawczo-pomiarowych do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE). Trafiły one już do wybranych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP na terenie kilku województw.  

Reklama

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest zaledwie jedną z kilku firm na świecie, która dostarcza tego typu, wysoko zaawansowane technologicznie pojazdy (laboratoria) dla specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego straży pożarnych i innych służb.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest uznanym i sprawdzonym dostawcą dla sił zbrojnych wielu państw. Jednym z ciekawszych opracowanych rozwiązań jest Kołowy Wóz Zabezpieczenia Technicznego KWZT-3 Tatra T 815-7M3C4.371 8X8.1R (8x8).
SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest uznanym i sprawdzonym dostawcą dla sił zbrojnych wielu państw. Jednym z ciekawszych opracowanych rozwiązań jest Kołowy Wóz Zabezpieczenia Technicznego KWZT-3 Tatra T 815-7M3C4.371 8X8.1R (8x8).
Autor. SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Dotychczasowym potwierdzeniem jakości produkowanych przez firmę wyrobów na rzecz bezpieczeństwa państwa, a także pozycji na rynku krajowym i międzynarodowym jest przyznanie ponad 100 nagród i wyróżnień na prestiżowych targach i wystawach. Poza tym od 2015 roku firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. była wielokrotnie wyróżniana nagrodami w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa w kategoriach „Innowacyjna Firma" i „Innowacyjny Produkt". Wśród nagrodzonych produktów znalazły się m.in. Kołowa Platforma Wysokiej Mobilności, mobilne centrum monitoringu MCM Mercedes-Benz Sprinter 513 CDI, średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault D16 4x4, pojazd typu armatka Tajfun Scania P450 XT, ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Tatra 815-7 8X8 czy ciężki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu Scania P450. Ponadto w 2019 roku przyznano firmie Złotą Gwiazdę jako nagrodę dla przedsiębiorcy. Z kolei w 2020 roku SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. otrzymała Grand Prix Lidera Bezpieczeństwa Państwa w kategorii „Innowacyjna firma" za „Wieloletnie prace nad innowacyjnością produktów na rzecz bezpieczeństwa i obronności".

Reklama

Od momentu powstania firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. prowadzi aktywną działalność charytatywną w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wspomaga różnorodne inicjatywy ratujące życie, dające radość i możliwość rozwoju dzieci i młodzieży.

SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jest dumnym reprezentantem naszego kraju, regionu i miasta Bielska-Białej gdzie ma swoją siedzibę, ale przede wszystkim polskiej przedsiębiorczości. Jest doskonałym przykładem, że można nie tylko realizować ambitne projekty inwestycyjne, ale też systematycznie rozwijać i wdrażać innowacje.

Reklama

Historia SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. to 30 lat rozwoju polskiej myśli technicznej, zbierania doświadczeń oraz podtrzymywania przemysłowych tradycji na bazie polskiego kapitału.

Artykuł sponsorowany, przygotowany przez SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.

Reklama

CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

Reklama

Komentarze (3)

  1. atom

    Dla mnie nieodżałowanym projektem który przegrał przetarg w niejasnych okolicznościach na KWZT był Mamut na Tatrze 8x8, Hardun na Skani 8x8 nadaje się zdaniem operatorów tegoż do ratownictwa drogowego a nie terenowego-bojowego

    1. Michal123

      Nie wiem, czy to taka strata po wielkiej aferze w Czechach dotyczącej tych holowników, po której firma Tatra zerwała współpracę z firmą Szczęsniak. Poza tym, skoro takie to super - ktokolwiek to kupił inny? Ciekawe dlaczego...tak świetnie wygląda na foto przecież.... A holowniki w straży z rotatorem bardzo fajne - mocne - aż przednie koła się odrywają od nawierzchni, jak powiesi się cokolwiek na wysięgniku z tyłu....

  2. Facetoface

    Nie jest to Rosenbauser czy Ziegler ale daje pracę TU! Niżej pisano o braku naszych silników w pojazdach- autopompy są Waterusa i Ruberga. Tak jest dzisiaj skonstruowana produkcja że wyko=rzystuje się podzespoły innych.

  3. Thorgal

    Szkoda że na tych zdjęciach brak polskich ciężarówek :(

    1. Był czas_3 dekady

      Słuszna uwaga.

    2. M-2PL

      Tak - mógłby się pojawić producent polskich podwozi 4x4 (kiedyś star244) 6x6 (Star266). Podobno w tym roku zostanei uruchomiona pełna produkcja w Polsce (poza silnikiem i skrzynią) podwozi trakcyjnych na rynek cywilny oraz wojskowy 4x4 7,5 oraz 9,5 DMC.

Reklama