Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2024: Polska łączność optoelektroniczna, ochrona i broń precyzyjna

System laserowej łączności i ostrzegania
System laserowej łączności i ostrzegania
Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

Podczas tegorocznego MSPO 2024 swoją premierę ma system łączności optycznej, demonstrowany przez CRW Telesystem-Mesko. Ma on jednak również inne funkcje, związane z ochroną sił własnych, identyfikacją oraz oczywiście pomiarem odległości i wskazywaniem celów.

Artykuł sponsorowany

W trakcie MSPO, w ramach stoiska Telesystemu pod egidą Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki demonstrowany jest po raz pierwszy system „zintegrowanego środowiska optoelektronicznego dla wsparcia pola walki”. To efekt współpracy CRW Telesystem-Mesko, Wojskowej Akademii Technicznej i Instytutu Optoelektroniki WAT, w ramach programu wspieranego z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Komponenty systemu łączności laserowej i ostrzegania
Komponenty systemu łączności laserowej i ostrzegania
Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

Elementy systemu mogą pełnić rolę naziemnej łączności polowej (Field Surface Optics Communication), identyfikacji swój-obcy (IFF) oraz oczywiście ostrzegania o opromieniowaniu laserowym.

W praktyce może więc powstać system łączności i identyfikacji zasilający danymi rozwiązania z zakresu zarządzania polem walki bez konieczności korzystania z łączności radiowej. Jest on więc bardzo trudny do wykrycia, a zarazem zapewnia sprawną wymianę informacji.

Elementy systemu łączności laserowej i ostrzegania
Elementy systemu łączności laserowej i ostrzegania
Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

Wszystko to jest możliwe dzięki kilku współpracującym ze sobą podsystemom. Jednym z głównych elementów jest rodzina dalmierzy laserowych, emitujących kodowane wiązki bezpieczne dla oka i zarazem trudne do wykrycia. Takie dalmierze mogą być instalowane na różnego rodzaju pojazdach (jak czołgi, haubice, ale też pojazdy logistyczne np. wyposażone w moduły uzbrojenia oraz systemy bezzałogowe) lub też przenoszone ręcznie przez operatorów. Zasięg to w zależności od wersji nawet ponad 15 km (do celu NATO), co w zupełności wystarcza do zapewnienia sprawnej łączności na poziomie taktycznym.

Reklama

Drugim elementem jest opracowany przez IOE WAT we współpracy z CRW Telesystem-Mesko system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową OBRA++. To on pełni wiele funkcji, związanych z pomiarem odległości, ale też otrzymywaniem i generowaniem optycznych sygnałów „zapytanie” i „odpowiedź” (w systemie IFF) oraz wykrywaniem i identyfikacją wiązek laserowych, jakie opromieniowują pojazd wyposażony w system wraz z określeniem kierunku. Oprócz tego system OBRA++ przetwarza dane pozyskane poprzez odczyt wiązek laserowych i przesyła je do systemu nadrzędnego.

Czytaj też

Dzięki kodowanym wiązkom można nie tylko utrzymywać łączność, ale też prowadzić bojową identyfikację celów, cały czas utrzymywana jest też funkcja ostrzegania o opromieniowaniu wrogim laserem (Laser Warning System). Jest to rozwiązanie perspektywiczne, szczególnie biorąc pod uwagę nasycenie współczesnego pola walki środkami rozpoznania radioelektronicznego, wykrywającymi systemy łączności.

System rakietowy Kusza
System rakietowy Kusza
Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

W Kielcach prezentowane są też inne rozwiązania, opracowane przez CRW Telesystem-Mesko lub też z jego udziałem. Jest więc moduł wyrzutni przeciwlotniczej Kusza, która przenosi dwa pociski przeciwlotnicze Piorun lub Grom i dysponuje własnymi systemami celowniczymi (optoelektronicznymi) oraz systemem zasilania, pozwalającym na pozostawanie w dyżurze bojowym nawet przez kilka dni bez korzystania z akumulatora pojazdu-nosiciela.

Reklama

Kusza może działać w zintegrowanym  systemie obrony powietrznej lub samodzielnie, ma też możliwość zastosowania systemu swój-obcy (IFF). System cechuje krótki czas reakcji i duża elastyczność, bo może on być montowany na pojazdach załogowych (w rodzaju Toyoty Hilux lub wojskowego AERO), jak i na systemach bezzałogowych (jak PIAP-IBIS).

Podczas MSPO 2024 demonstrowane są po raz kolejny – powstające we współpracy będącego głównym wykonawcą Mesko oraz Telesystemu także przenośne zestawy przeciwlotnicze Piorun, jak i ich rozwojowa wersja Piorun NG. W tej ostatniej zostanie zastosowany nowy układ sterowania pozwalający na zwiększenie zasięgu oraz nowa głowica naprowadzająca o zwiększonej odporności na zakłócenia.

Zestaw Piorun NG (u góry) i Piorun (u dołu)
Zestaw Piorun NG (u góry) i Piorun (u dołu)
Autor. W. Kaczanowski/Defence24.pl

Prezentowane są również przeciwpancerny pocisk kierowany Pirat wraz z systemem do wykrywania i podświetlania celów (CLU) powstałym w kooperacji CRW Telesystem-Mesko i PCO. Pirat pozwala na zwalczanie celów na odległościach do 2,5 km, także metodą „top attack”, zwalczając cele z górnej półsfery. Pirat jest naprowadzany kodowaną wiązką laserową, zgodną ze standardami NATO STANAG 3733, dzięki czemu do wskazania celu można użyć dowolnego podświetlacza. Pirat ma również swoją wersję eksportową Jack-S.

System CLU-P
System CLU-P
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

W Kielcach pokazywane są także Amunicja Precyzyjnego Rażenia APR 155 kalibru 155 mm do haubic Krab i K9 oraz Amunicja Precyzyjnego Rażenia APR 120 kalibru 120 mm do moździerzy samobieżnych Rak. Wszystkie te systemy korzystają z tożsamego, polskiego systemu naprowadzania laserowego zgodnego ze standardem NATO, będącego opracowaniem Telesystemu.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama