Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Potentaci branży obronnej nie rozczarują

Fot. Targi Kielce
Fot. Targi Kielce

Tegoroczny, XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce zapowiada się na jedną z najważniejszych imprez wystawienniczych w Polsce. Na ten moment swój udział w wydarzeniu zapowiedziało blisko 250 firm z kraju i ze świata, łącznie zajmując prawie 20 000 m kw. powierzchni targowej.

Jak co roku, targi sektora obronnego w Kielcach są miejscem, w którym najważniejsi gracze branży militarnej mogą zaprezentować swoje najnowsze dokonania w tej dziedzinie. Od lat stanowi także wspólny grunt do nawiązywania ważnych relacji dla światowej obronność, kończących się podpisaniem wielomilionowych kontraktów.

Honorowy Patronat nad targami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Poza Polską Grupą Zbrojeniową będącą od lat Partnerem Strategicznym MSPO, wśród wystawców pojawią się firmy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Włoch czy Ukrainy.

image
Fot. Targi Kielce
image
Fot. Targi Kielce

Na tegorocznym Salonie swoją ofertę przedstawią także amerykańskie firmy zbrojeniowe. Firma Lockheed Martin zaprezentuje m. in. model myśliwca bojowego F-35 Lightning II w skali 1:1. Ta imponująca maszyna gościła już na kieleckich Targach podczas XXVII edycji MSPO, w 2019 roku. Także wtedy wywołało to niemałe poruszenie wśród odwiedzających, w tym Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Warto przypomnieć, że są to samoloty zakupione przez Polskę w ramach programu Harpia.

Atrakcją tegorocznych Targów Obronnych będzie również czołg M1A2 Abrams. Trzecia generacja, która pojawi się na MSPO, do dziś uważana jest za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy czołg na świecie. Dlatego też polska armia rozważa zakup 250 czołgów Abrams w najwyższej konfiguracji SEPv3. MON planuje wydać na ten cel około 23 miliardów zł. 

Uzupełnieniem oferty globalnego przemysłu obronnego tradycyjnie będzie Wystawa Sił Zbrojnych RP, który w tym roku nosi tytuł „Wytrwać-opanować-pokonać”.

XXIX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się od 7 do 10 września  2021 roku.

Partnerem medialnym XXIX MSPO jest Defence24.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Taz

    Chlubą jest zorganizowanie dla koncernów zagranicznych 3 dniowych targów....maski,dystans itd... Gdzie pieniądze na rozwój polskich zakładów,polskich projektów pancernych,lotniczych. Talibowie dostali najnowszy sprzęt darmo a my jeszcze musimy zapłacić i.panu podziękować....

  2. PTG

    Podobno polski przemysł obronny ma wystawić w tym roku wiadro z farbą, którą pomalują T-72.

    1. Gnom

      Jak to farba zapewniająca niewidzialność i niezniszczalność to będzie to hit.

  3. Slayer

    Bumar powinien się zająć raczej produkcją cegieł albo betonu. Do niczego innego się nie nadaje.

  4. Andrzej

    Jakie podzespoły elektroniczne są produkowane w kraju, jakie posiadamy kompetencje do produkcji sprzętu bojowego od A do Z? Przecież my nie posiadamy już praktycznie żadnych technologii. A to co jest powstało na bazie post sowieckich doświadczeń, i to jedyna perełka naszego przemysłu.

  5. zeneq

    "polska armia rozważa zakup 250 czołgów Abrams" - zdaje się że już rozważyła.

    1. ppp

      to nie polska armia...

    2. Gamoń

      Dlaczego nie merkawy?

  6. Marcin

    W tym roku zdecydowanie Abramsy będą nowinka przyciągająca uwagę uczestników MSPO.

    1. Słuchy chodzą ze Bumar zaprezentuje makietę czołgu nowej generacji o kryptonimie Wilk. I to będzie najlepsza nowinka.

    2. marols

      Kilka lat temu nowinką był Anders wtedy też było że ło ho, ho, ho...

    3. X

      Nawet był z córką...

  7. Fflyer

    Czekamy na konkretne i wieloletnie kontrakty dla polskiego przemysłu. Narew, ZSSW-30, start rozwoju Piorun 2, APR-155 i 120, ppk Pirat, Moskit, drony, amunicja, systemy minowania i WRE, Langusta 2, BMS, program Tytan itd. Gdyby podobne kwoty i terminy co do zakupów z półki od pewnej potęgi przemysłowej zza oceanu stosowano dla rodzimych zakupów to nasza zbrojeniówka byłaby w dużo lepszym miejscu. Odkładanie kolejny rok kluczowych programów modernizacyjnych a zwłaszcza modernizacji OPL może być ewidentnym działaniem na szkodę bezpieczeństwa kraju naiwnie wierząc, że sojusznicy będą masowo umierać w obronie Polski w razie W a my możemy dalej czekać z rozwojem własnego potencjału kontynuując poczucie sielankowego bezpieczeństwa.

Reklama